Tisíce veřejných funkcionářů nepřiznaly majetek, pokuty jsou nízké

  0:01aktualizováno  0:01
Lidé ve veřejných funkcích mají zákonnou povinnost přiznávat svůj majetek, jenže to často nedělají. Za loňský rok nesplnilo podle kvalifikovaného odhadu povinnost podat průběžné oznámení o majetku na čtyři tisíce veřejných funkcionářů. Důvody jsou dva, averze vůči zásahu do soukromí a zapomnětlivost či neznalost.

Proč nesplnil povinnost a nepřiznal majetek? Senátor a primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati se odpovědí na otázku neobtěžoval. | foto: František VlčekMAFRA

Povinnost podat majetkové přiznání nesplnily tisíce funkcionářů. „Komunální politici z toho tvoří naprostou většinu, zhruba devadesát až devadesát pět procent,“ řekl MF DNES mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Důvodů je více. Některým, zejména starostům v menších obcích, takovéto „svlékání politiků do naha“ vadí a myslí si, že může mimo jiné vzbudit zbytečnou závist. Veřejná funkce je pro ně spíš „bokovkou“ a nechtějí, aby se lidé z veřejně přístupné databáze dozvěděli, kolik si vydělají mimo politiku.

„Tyto veškeré údaje již v současné době stát má v evidencích katastrálního úřadu, finančního úřadu, registru vozidel a podobně. A já nesouhlasím s jejich veřejným vyvěšením na internet a možností anonymního prohlížení, podpořenou ‚bonztlačítkem‘ k podání podnětu,“ uvedl například Petr Wolf, místostarosta Černošic. Ten je zároveň zaměstnancem stavební firmy.

Zapomnětlivost či neznalost

Druhým důvodem je zapomnětlivost, nebo si komunální funkcionáři neuvědomují, že pod zákon spadají. „Co že jsem neodevzdal?“ nechápal třeba dotaz MF DNES první místostarosta Teplic nad Metují Radek Myška. A i když mu byla zákonná povinnost vysvětlena, reagoval ještě s naprostou jistotou: „Já ale nejsem politik. Já mám stavební firmu, zaměstnávám řadu lidí.“ Upozornění, že je místostarostou, glosoval: „No jo vlastně. Ale to ještě neznamená, že jsem politik. Ta funkce je spíš z vyděšení, já do toho šel jen proto, že budu něco dělat pro lidi.“

Starostům vadí majetkový striptýz. Bojí se úprku z kandidátek i zlodějů

Kvůli možnému střetu zájmů je podle ministerstva spravedlnosti důležité, aby majetkové oznámení podávali všichni, kterých se týká. „I starostové a radní na menších obcích rozhodují o významných záležitostech obecného zájmu,“ řekla MF DNES Andrea Šlechtová, podle níž je například běžné, že starosta sám zabezpečuje hospodaření obce.

Za nedodané, pozdě dodané, chybné nebo nepravdivé oznámení hrozí veřejným funkcionářům až padesátitisícová pokuta. Tak vysoký trest však podle průzkumu MF DNES ve zhruba třiceti obcích s rozšířenou působností, které tyto přestupky řeší, loni nikdo nedostal.

Ve většině z trestaných případů byla udělena sankce ve výši tisíc korun. A pouze v jednom případě byla uložena pokuta ve výši tří tisíc korun. To, komu byla „rekordní“ pokuta udělena, není možné kvůli ochraně osobních údajů zjistit.

Chyby, za které jsou funkcionáři vedle nepodání oznámení trestáni, popsal MF DNES alespoň Roman Chlapek, vedoucí odboru správních činností a obecního živnostenského úřadu Lipníku nad Bečvou: „Vesměs jde o přestupky, jejichž míra škodlivosti je z pohledu správního orgánu bagatelní. Ve většině případů se jedná o veřejným funkcionářem nesprávně zvolený typ oznámení či neúplný údaj, který nemá charakter údaje nepravdivého.“ V nejednom případě se prý jednalo také o to, že bylo oznámení učiněno až po termínu. „Proto také mnohá řízení, u kterých to zákon připouští, končí napomenutím, jiná pokutou zpravidla tisíc korun,“ uvedl Chlapek.

Nesmířili se se změnou zákona

Zřejmě i v této souvislosti začínají obce volat po revizi zákona. Většina totiž v souvislosti s řešením oznámení zaznamenala nárůst administrativy.

„Nárůst přestupků znamenal výrazné zatížení odboru právního, avšak zatím beze změny počtu zaměstnanců,“ uvedl starosta Žamberka Oldřich Jedlička. Zuzana Dvořáková, vedoucí oddělení pohledávek a přestupků města Přelouč se pak pochlubila: „Personální navýšení proběhlo na uvedeném oddělení na počátku roku 2018, což se ukázalo jako velmi efektivní, neboť s agendou kolem zákona o střetu zájmů narostla markantně administrativa s tím spojená.“

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ministerstvo spravedlnosti však s žádnou změnou nepočítá. „Vysoký podíl komunálních politiků, kteří oznamovací povinnost neplní, je dán, dle našeho názoru, tím, že se tato kategorie veřejných funkcionářů s oznamovací povinností od roku 2007 nesmířila, v čemž je podporována některými organizacemi vystupujícími na ochranu zájmů územních samospráv,“ uvedla v písemné odpovědi Andrea Šlechtová z tiskového oddělení.

A spojením s jedním z takových sdružení odůvodňuje neodevzdání oznámení i místostarosta Černošic Petr Wolf: „V této věci mne zastupuje Stanislav Polčák ze Sdružení místních samospráv. A to proto, že probíhá řízení před Ústavním soudem, které, domnívám se, bude mít na celou problematiku klíčový dopad.“

Jinými slovy Wolf čeká na verdikt, podle něhož by mimo jiné bylo možné zjistit, kdo se do oznámení díval a jak často. „Nemám problém uvedené údaje odevzdávat ve formě, v jaké tomu bylo před platností tohoto zákona,“ uvedl Wolf.

Starostou jen jako bokovka

To místostarosta Teplic nad Metují Radek Myška zdůvodnil své nepodání prostěji. „Neregistroval jsem to, i když mi paní sekretářka o tom cosi říkala. Každopádně já mám na práci jiné věci než vyplňovat nějaký formulář, co mi mimochodem zabere celý den. Tak ať mě za to zastřelí u zdi,“ řekl MF DNES. Případné pokuty se prý neobává.

„Při počtu čtyř tisíc by jim to rozdávání trvalo do roku 2021. A víme, že pokuty se nedávají, to by bylo moc administrativy,“ řekl. Nakonec Myška přece jen připustil, že až bude mít čas, dá věc do pořádku.

S nápravou počítá i místostarosta městyse Karlštejn Petr Weber. „Bohužel jsem aktuálně dosti zaneprázdněn v civilním zaměstnání a tuto povinnost jsem přehlédl. Už jsem v kontaktu s odpovědnou institucí a snažím se dojednat nápravu,“ napsal MF DNES v SMS zprávě. To senátor a primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati se odpovědí ani neobtěžoval.

Podle ministerstva spravedlnosti se podaná oznámení budou ještě jednou individuálně procházet. Konečné číslo nesplněné povinnosti by se od odhadu nemělo příliš lišit.

„Finální čísla budeme mít, až provedeme kompletní kontrolu a postoupíme ty případy přestupkovým orgánům, což nám zabere orientačně dva až tři měsíce,“ řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Obec Počet oznámení Pokutované případy Nejvyšší pokuta
České Budějovice 95 6 1000
Valašské Meziříčí 20 12 1000
Kolín 69 29 2000
Slavkov u Brna 14 0 0
Písek 52 35 2000
Náchod 33 21 1000
Lipník nad Bečvou 22 5 1500
Klatovy Cca 50 20 2000
Stod 32 0 0
Kutná Hora 48 0 0
Krnov 31 21 3000
Třeboň 38 neupřesnili 1000
Litoměřice 96 neupřesnili neupřesnili
Turnov 50 0 0
Most 37 9 1500
Nový Jičín 23 0 0
Přelouč 42 29 2000
Rumburk 22 3 1000
Žamberk 55 24 napomenutí
Černošice 128 8 2000

Data v tabulce jsou za rok 2018.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Žádné další peníze. Babiš odmítá jednat o navýšení rozpočtu pro zdravotnictví

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš nemíní jednat v koalici o dalším navýšení financí pro zdravotnictví v příštím roce. Za dostatečné...

Vysokorychlostní vážení kamionů je na spadnutí, kraj vytipoval 16 míst

Řidiči to ani nemusí zaregistrovat, že na kraji Velkého Meziříčí přejeli přes...

Ředitelství silnic a dálnic už dlouho plánuje zavést v Pardubickém kraji vysokorychlostní vážení kamionů. Krajští...

Střed Brna už nebude magistrálou, zásobování se omezí jen na ráno

Vjezd do parkovací zóny v centru Brna už například v Rašínově ulici začínají...

Brno připravilo novinky, které se týkají vjezdu automobilů do nejužšího centra města. Omezí dobu pro zásobování...

Šaráda posledních měsíců pokračuje, reagují politici na Zemanova slova

Prezident Miloš Zeman (vlevo) v pořadu Jaromíra Soukupa Týden s prezidentem...

Pohrdání právem či potvrzení toho, že premiér je vůči prezidentovi v podřízeném postavení. Tak reagují čeští opoziční...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz