Starosta Jižního Města Mlejnský zřejmě opsal diplomovou práci

  7:59aktualizováno  7:59
Starosta Jižního Města Dalibor Mlejnský z ODS je podezřelý, že opsal magisterskou diplomovou práci na Univerzitě Jana Amose Komenského. Dva na sobě nezávislé zdroje potvrdily, že Mlejnského práce na téma Založení pražské univerzity je z velké části opsaná. Starosta se brání, že nic nového k tématu nelze vymyslet.

Starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (vpravo) a šéf ODS Prahy 11 Jiří Janeček. | foto:  David Neff, MAFRA

S tvrzením přišel ČRo Radiožurnál, který se zaměřil na kontrolu studií vysoce postavených lidí na univerzitách. Rozhlas si nechal zpracovat posudky od vedoucí Ústavu dějin Univerzity Karlovy Ivany Čornejové a od Jiřího Stočese ze Západočeské univerzity v Plzni. Oba odborníci se shodují v tom, že práce je z většiny opsaná a až příliš se inspiruje dvěma knihami; Intelektuálové středověku od Jacquese LeGoffa a Dějiny Univerzity Karlovy.

"Diplomová práce vůbec nemá poznámky. To je nepřípustné na jakékoli vysoké škole u jakékoli vědecké práce. Je zde připojen jen velice omezený soubor prací, ze kterých autor údajně čerpal. Samozřejmě ale čerpal pouze z těch dvou zmíněných. A to tak, že doslova," řekla Radiožurnálu Čornejová.

"Předložená práce Dalibora Mlejnského je kromě řady jiných nedostatků z valné většiny doslovně opsaná. To znamená není dílem toho, kdo se za jejího autora vydává," potvrdil i Stočes.

Stočes dodal i konkrétní příklad. Třeba desátá kapitola diplomové práce Mlejnského je zcela totožná s kapitolou Karolinum a kolejní systém a podobně jsou na tom i kapitoly 11 až 13, které doslova opisují z kapitol Kališnická univerzita.

"Autorem uvedených čtyř kapitol diplomové práce (je to 25 stran - poznámka redakce) tedy není Dalibor Mlejnský, ale Michal Svatoš. Vzhledem k této skutečnosti vyznívá poněkud tragikomicky poděkování, které právě jemu diplomant hned na začátku svého díla věnoval," doplnil Stočes.

Práci jsem obhájil, brání se Mlejnský

Mlejnský žádné pochybení nepřipouští. Podle něj je logické, že vycházel z už napsaných věcí. k tomuto tématu totiž prý není možné napsat něco nového.

"Tu diplomovou práci jsem vypracoval tak, jak jsem jí vypracoval. Prošla přes posuzovací komisi. Můj garant, se kterým jsem tu práci připravoval, ji označil za vyhovující nebo za dobrou. Obhájil jsem ji u státnic a prošla státnicovou komisí. Možná se to nelíbí tomu, kdo to posuzoval, ale takový je fakt," reagoval pro Radiožurnál starosta Jižního Města.

Podpořila jej i vedoucí Mlejnského práce Tereza Vacínová. "Práce byla obhájena na základě obhajoby, která probíhala standardní formou, to znamená, že student byl tázán na celou řadu otázek, které mu byly předloženy v posudku, mimo jiné jedna z nich se týkala i citačního aparátu a student všechny otázky zodpověděl zcela korektně. Takže tam nebyl žádný problém," vzkázala.

Podle rektora univerzity Jana Amose Komenského Luboše Chaloupky se bude škola prací ještě zabývat. "Každá vysoká škola tomu věnuje velkou pozornost, a mně nezbývá ve všech těchto případech nic jiného, než to prověřit," připustil Chaloupka. Podnětem Českého rozhlasu se už zabývalo kolegium rektora školy.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz