Starosta a bývalý mluvčí vlády Kupka: Premiér neměl radost, že odcházím

  10:53aktualizováno  10:53
Martin Kupka byl postupně mluvčím pražského magistrátu, Středočeského kraje, ODS i vlády. Nyní je novým starostou malé obce Líbeznice u Prahy. "A baví mě to," tvrdí. V rozhovoru mimo jiné uvedl, že chce v maximální míře bojovat proti novému letišti ve Vodochodech.

Tiskový mluvčí ODS Martin Kupka. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Úřad je támhle za tím smrkem, ukazuje šedou budovu žena tlačící kočárek. K rozhovoru s Martinem Kupkou usedl redaktor deníku Metro v prázdné obřadní síni. "Ještě jsem tu neoddával," usmívá se nový starosta obce Líbeznice na severovýchod od Prahy.

S čím jste šel do komunálních voleb? Pomýšlel jste na starostování?
To bylo jinak. Já jsem tehdy přijal nabídku Petra Nečase, abych šel dělat mluvčího. Role jedničky na naší kandidátce v Líbeznicích se chopil kolega, podílel jsem se ale na tvorbě kandidátky i programu, což zabralo skoro rok. Bohužel krátce před volbami jsem se z rodinných a osobních důvodů musel své pozice vzdát. Po volbách jsem se vydal za panem premiérem a vysvětlil jsem mu situaci.

Proč jste se tak rozhodl?
Nechtěl jsem zradit důvěru voličů, když tu kandidátka ODS vyhrála vůbec poprvé od revoluce. Změnil jsem život, odešel z pozice mluvčího, která je vnímaná jako prestižní. Odešel jsem dělat starostu na malou obec. Ale musím říct, že nelituju. Rozhodně se tu nenudím a práce je zajímavá.

Jak premiér zareagoval?
To musely být rozporuplné pocity. Spolupráce byla dobrá a myslím, že mě nepouštěl s lehkým srdcem. Říkal, že ho to netěší, ale ve všech věcech mi vyšel vstříc.

Potřebujete vůbec v Líbeznících jako bývalý mluvčí mluvčího?
Ten by měl hrozný život. Ne, to nepřipadá v úvahu, úřad je malinkatý. Člověk to musí obstarat sám. Nemám s tím potíž.

Kolik máte pod sebou lidí?
Jestli se nepletu… S obecní policií, se stavebním úřadem… Celkem třináct lidí. Vlastně čtrnáct s paní knihovnicí.

Líbeznice víc než líbezně zapadly sněhem, co to pro vás znamená?
Po nocích se domlouváme, kdo a koho povoláme, aby vypluhoval silnice, aby se lidé dostali do práce.

Jaké to je být najednou v roli starosty obce?
Je to hrozně zajímavé. Vždycky mě bavilo, co jsem dělal. Také když se třeba změnilo vedení ve středních Čechách, tak jsem v podstatě druhý den odcházel. Tato práce je hodně zajímavá v tom, že člověk může měnit věci a rovnou vidět, jak se promítají do života lidí. A promítá se to poměrně rychle.

Co se třeba teď děje?
Vypořádáváme se mimo jiné s obchvatem, který nyní stojí kvůli sněhu, ale možná se zastaví kvůli nedostatku peněz v příštím roce. Silnice tu poslední roky opravdu trpí. Bez dostavby obchvatu se nenadechneme. A to v přeneseném i pravém slova smyslu. Emisní zátěž je tu citelná.

V jaké fázi obchvat je?
V říjnu měl být dostavěn. Chybí dofinancovat nějakých 250 až 300 milionů. V objemu státu to opravdu není velký peníz, opravdu. Stavba je kompletně připravená a přesto je na příští rok počítáno s 50 miliony. Na rok 2012 pak se zbytkem, což je škoda. Stavební firmy by to zvládly do léta. Ve výsledku by stát ušetřil. Firmy si budou nárokovat podle smluv penále. Navíc každý rok v rozpočtu zbývá. I letos. Podle zpráv, které máme a kterých se hrozíme, zbývají miliardy.

Máte ze své bývalé pozice mluvčího vlády, ODS, magistrátu Prahy i tohoto kraje možnosti, jak vše urychlit oproti starostovi, který z obce "nevytáhl paty"?
Žádná velká výhoda to není. Kontakty sice mám, nemohu jich ale zneužívat. Mnohdy navíc funguje kontraproduktivní efekt - mnoho lidí si řekne, že by bylo předmětem kritiky, kdyby zrovna tomuhle starostovi vyšli vstříc.

V jakém stavu je obec?
Rozhodně ne zanedbaná. Podařilo se tu zrekonstruovat čističku, je zrekonstruovaná historická část obce, dokončíme kanalizaci. Rozběhneme pavilon školky, chystáme se zateplovat školu. Je toho mnoho a vedle toho tu máme velkou starost v záměru rozšíření letiště ve Vodochodech. My bychom si těsně vydechli, že máme obchvat, a dostali bychom další ránu. Nad Líbeznicemi by šly denně na přistání desítky letadel.

Co s tím chcete dělat a jak vidíte svoje šance?
Šance? Na to by se asi daly uzavírat sázky. Děláme všechno pro to, abychom v této fázi přinesli co nejvíc relevantních námitek. V dokumentaci totiž spousta věcí chybí. Nikdo z pohledu na další leteckou zátěž nezhodnotil, že se tu protínají dráhy na Ruzyni a do budoucna na Vodochody. My bychom se stali ohniskem několika zátěží hlukových i emisních.

Můžete být konkrétní?
Například školka a škola jsou tady na vyvýšenině, která je drahám vůbec nejblíže z obce. Paradoxně bychom měli dopustit to, že by děti byly hlukem ovlivněny více než dospělí, kteří jsou přes den v práci.

O jakou vzdálenost jde? Letadla tu budou klesat ve výšce 450 až 400 metrů. A koridor je, bohužel, téměř přímo nad těmi školami. Je to opravdu velká starost.

Starost - starosta…
No, od toho to slovo je. Bohužel víc, než si kdo myslí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Jeden díl Čtyřlístku nám zabavili policajti. Kvůli srpnu 1968, vypráví Němeček

Autor Čtyřlístku, výtvarník Jaroslav Němeček.

Výtvarník Jaroslav Němeček oslavil ve středu 75. narozeniny. „Teď hledám někoho, kdo by přišel s tím, že umí malovat...

Mynář dostal z EU miliony na zasněžování další sjezdovky. Doteď nefunguje

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Firma Vratislava Mynáře dostala dvoumilionovou dotaci na zasněžování sjezdovky v Nové Lhotě. Černou nádrž v...

D1 omezují další opravy. Kromě odstraňování svodidel selhala kanalizace

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo 23. února 2019 v poledních hodinách...

Musela se opravit ucpaná kanalizace na 98. kilometru na Vysočině. Avšak jen provizorně. I tak levý jízdní pruh na Prahu...

Najdete na iDNES.cz