Staronovým šéfem ČT se stal Jiří Janeček, porazil Kasalovou

  9:15aktualizováno  17:59
Českou televizi povede i v příštích šesti letech Jiří Janeček. Dosavadní vládce Kavčích hor dostal ve třetím kole volby od Rady ČT potřebných deset hlasů, zatímco jeho soupeřka Jana Kasalová získala tři. "Počítám s restrukturalizací, budu propouštět. Kolik, to teď neřeknu," oznámil Janeček po zvolení.

On-line reportáž Z VOLBY šéfa ČT zde

Dění na Kavčích horách jsme sledovali minutu po minutě

"Nejsem zvyklý prohrávat, tak jsem bojoval. Cítím se normálně, byl jsem připravený na obě možnosti. Zvítězil jsem, protože nastavený trend je správný," popsal své pocity po svém znovuzvolení Jiří Janeček.

Spokojeně se usmívala i jeho zastánkyně a místropředsedkyně Rady ČT Helena Fibingerová. "Nikoho jsem netlačila. Udělala jsem to nejlepší podle mého vědomí a svědomí pro ČT. Uvědomuji si rizika, za touto volbou mohou být dny mého radničení sečteny," řekla.

VOLBA JANEČKA OČIMA MILANA ŠMÍDA Z KATEDRY ŽURNALISTIKY fsv uk

Milan Šmíd"Janeček je východisko z nouze. Rada má vždy dilema, buď volit kontinuitu, nebo změnu. Kontinuita znamená jistotu, ale neznamená, že se pohne něco kupředu. Zatímco změna je určité riziko, že to dopadne špatně jako v případě exředitele Puchalského. A když změnu, tak spíše Chudárka než paní Kasalovou, která mezi profesionály není považována za příliš dobrou manažerku. Vždycky se zvolí ten, kdo vadí nejméně."

Hodinu po zvolení předstoupil staronový ředitel před novináře. Připustil, že se před volbou sešel s politiky. "Bylo to ale na přátelské bázi, alespoň se to tak tvářilo," uvedl.

Janeček také prozradil, že si nejspíše půjčí nápad protikandidátky Jany Bobošíkové a v ČT vznikne obdoba pořadu televize Nova Volejte řediteli. "Pan Železný měl výborný nápad, musíme být víc v kontaktu s diváky," řekl Janeček.

Zvolen až ve třetím kole

V prvním kole hlasování každý radní mohl zaškrtnout maximálně dvě jména. Do druhého kola postoupili dva nejúspěšnější. Jiří Janeček získal 12 hlasů, bývalá programová ředitelka TV Prima Jana Kasalová osm.

Zbylá trojice "ostrouhala". Manažer televize Óčko Hynek Chudárek získal 5 hlasů, spolutvůrce TV Barrandov Radim Pekárek dostal jeden hlas. Bývalá europoslankyně Jana Bobošíková vyšla naprázdno.

Kandidáti na ředitele ČT Jiří Janeček, Jana Bobošíková, Hynek Chudárek, Jana Kasalová a Radomír Pekárek

Janeček ani Kasalová však ve druhém kole nezískali deset potřebných hlasů. Stávajícímu řediteli scházel jen jeden, aby post obhájil, někdejší reportérka získala tři hlasy. Zbývající dva radní se zdrželi.

První funkční období končí Janečkovi zítra. Pokud by dnes nebyl nikdo zvolen, televizi by dočasně vedl její provozní ředitel Vladimír Karmazín. O něm Lidové noviny napsaly, že má minulost z komunistické policie, Sboru národní bezpečnosti.

Janečkovo vzdělávání proti Kasalové "letadlu"

Před hlasováním si Rada ČT vyslechla projevy kandidátů, kteří předstupovali v abecedním pořadí. "Doufám, že všichni máme rovné šance," řekla Jana Bobošíková, která hovořila jako první.

Fibingerová oživila volbu šéfa ČT

Uhdeho nechala potit, Janečka bránila koláčky

Jiří Janeček kladl důraz na vzdělávání. "Rád bych posílil vzdělávací pořady, vytvořil multimediální galerii sloužící ke vzdělávání, do konce roku 2012 spustil vzdělávací internetový portál ČT. Dětem a mládeži bych chtěl za tři roky věnovat 1 900 hodin vysílání ročně. Oblast dokumentů chci posílit o 400 hodin za rok už v roce 2010," jmenoval své plány.

Po Janečkovi si radní dali pauzu a pak přišla na řadu bývalá novinářka Jana Kasalová, z níž se vyklubala nejvážnější soupeřka dosavadního šéfa ČT. "Nechci být chirurgem, ale spíš štafetovým běžcem. ČT je velmi slušně rozběhnutá štafeta. Možná někdy působí jako krásné stříbrné letadlo, ale s trochu těžkým zadkem, které se jen těžko odráží od runwaye," přednesla bývalá programová ředitelka televize Prima.

Zvolili ředitele politikům navzdory

Právě o Janečkovi a Kasalové se v kuloárech na Kavčích horách už od poledního zahájení šuškalo, že jsou nejvážnějšími kandidáty a radní jednoho z nich zvolí, aby vyvrátili podezření, že pracují na politickou objednávku.

Je znovuzvolení Jiřího Janečka šéfem ČT dobrou volbou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 29. července 2009. Anketa je uzavřena.

NE 12172
ANO 7241

Podle LN za nezvolení nikoho lobbovali volební manažer ODS Ivan Langer a ČSSD Jaroslav Tvrdík. List se opírá o zákulisní informace, že oba poslali radním několik esemesek na téma volba nového šéfa Kavčích hor. vzbudila i Jana Bobošíková, která se koncem června tajně sešla se šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem.

Na volbu šéfa ČT se přišli podívat například ředitel zpravodajství Milan Fridrich nebo generální ředitel televize Óčko Jiří Balvín. Právě Fridrich nedávno vyvolal rozruch o politickém nátlaku SMS zprávou, kterou rozesílal kolegům: "Rada jede podle plánu."

Fridrich mezi kandidáty není, ale připustil, že by mohl jít do další volby. Podle informací MF DNES by byl přijatelný pro obě hlavní politické strany - ODS i ČSSD.

Vizitky kandidátů na šéfa ČT

Prezidentská kandidátka Jana Bobošíková před volbou hlavy státu. (15. února 2008)Jana Bobošíková (44) - Od roku 2004 europoslankyně, do EP kandidovala i letos. Od prosince 2000 do února 2001 byla ředitelkou zpravodajství ČT. Loni kandidovala za KSČM na prezidentku republiky. Navrhuje zrušit reklamu i koncesionářský poplatek a financovat televizi státem či z fondů EU. Hodlá také přeměnit ČT4 Sport na výukově-kulturní program.

Hynek ChudárekHynek Chudárek (48) - Výkonný ředitel a člen představenstva hudební stanice Óčko. Hodlá výrazně zeštíhlit současný počet zaměstnanců, zpočátku až o třetinu. Českou televizi chce více otevřít spolupráci s nezávislými tvůrci. ČT1 a ČT2 by měly být rovnocenné, druhý program by přitom nevysílal sport a zpravodajství a byl by zaměřen spíše na menšinového diváka.

Generální ředitel ČT Jiří JanečekJiří Janeček (53) - Od roku 2003 generální ředitel televize. Během jeho úřadování byly zvýšeny koncesionářské poplatky a zlepšilo se hospodaření televize, začaly také vysílat dva nové kanály. Kritizován byl například za personální politiku nebo přehmaty při vymáhání poplatků. Mezi své hlavní cíle řadí větší regionalizaci zpravodajství, zjednodušení vnitřní struktury ČT nebo lepší výběr poplatků.

Jana KasalováJana Kasalová (45) - Bývalá ředitelka vlastní tvorby televize Prima. Mimo jiné také působila jako redaktorka Mladé fronty a spoluzakládala časopis Reflex. Byla reportérkou pořadu Na vlastní oči a dramaturgyní pořadu Tabu na Nově. O křeslo ředitele ČT se již neúspěšně ucházela. Její projekt obsahuje například snahu o jasnější profilování jednotlivých programů.

Rostislav PechárekRadomír Pekárek - Bývalý šéf projektu digitální televize Barrandov, předtím pracoval jako ředitel televizní a dabingové divize barrandovských studií. Jeho koncepce obsahuje větší profilaci jednotlivých kanálů, například ČT1 má být až na hlavní večerní relaci bez zpravodajství, ČT2 se má zaměřit na kulturní a vzdělávací sféru. Hodlá více spolupracovat s FAMU a svazy výkonných umělců. Ekonomiku a výrobu by podrobil celkovému nezávislému auditu.

Už delší dobu se spekuluje o tom, že politikům, kteří se snaží tahat za nitky, by se hodilo, kdyby křeslo zůstalo neobsazené během říjnových voleb do Sněmovny. A o novém šéfovi televize by se rozhodovalo až podle nového rozložení sil.
Volba ředitele byla tajná. "To proto, aby tam neexistovaly žádné vazby a aby volba byla co možná nejvíc svobodná," vysvětlil šéf Rady ČT Jiří Baumruk.
Autoři: , , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Šéf diplomacie se pokusí v Americe vyjednat i přijetí Zemana u Trumpa

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě premiéra Andreje Babiše,...

Při své cestě do Spojených států bude ministr zahraničí Tomáš Petříček usilovat o pozvání prezidenta Miloše Zemana i...

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Najdete na iDNES.cz