Tvrzení, že je odměna provizí za prosazení zákona, je podle něj nepravdivá a poškozuje hnutí STAN.
Server Seznam Zprávy v pondělí uvedl, že Polčák měl od čtyř obcí dostat celkem 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích.
V tiskovém prohlášení Polčák uvedl, že kvůli tlaku, kterému jsou vystaveni starostové z obcí v okolí Vrbětic, se rozhodl odstoupit od uzavřených smluv. Obce tak jimi nebudou dále vázány.
„Po pečlivém zvážení všech okolností jsem se také rozhodl rezignovat na funkci místopředsedy hnutí STAN,“ napsal. „Jsem si totiž vědom, že nepravdivá teze - provize za zákon - velmi poškozuje naše hnutí, jehož dobré jméno a práce mých kolegů mi vždycky ležela nejvíc na mysli,“ dodal.
Politik zdůraznil, že starostové mu odměnu ve výši 2,5 procenta z částky, kterou obdržely obce, tedy ze zhruba 350 milionů, sami navrhli a výše je mnohem nižší, než umožňují tarify. Později v ten den ale na Twitteru oznámil, že své části odměny se vzdává. Se starosty se dohodl, že uhrazena bude jen práce jeho kolegů.
Polčák podle média spojil dvě role. Vedle toho, že je místopředsedou hnutí STAN a europoslancem, je současně i advokátem. Právě z role advokáta nabídl obcím z okolí Vrbětic zastupování při jednáních o odškodnění zastupovat.
Europoslanec se v pondělí ráno vyjádřil na Twitteru, kde zdůraznil, že odmítá interpretaci v článku a bude se proti ní bránit. On i zmínění starostové.
Sami jsme ho ukecali, zní od Vrbětic k provizi europoslance Polčáka![]() |
„Loni na jaře jsem vyslyšel prosbu pěti obcí na Zlínsku a zapojil se do pomoci získání odškodnění za teroristický čin spáchaný ruskými agenty ve Vrběticích. Byla to několikaměsíční odborná práce mnoha lidí. Sám jsem byl starosty obcí osloven, abych jim pomohl,“ uvedl Polčák.
Podle Polčáka šlo o náročnou advokátní práci, která trvala řadu měsíců a ještě dále pokračuje. Uvedl, že právní poradenství s kolegy poskytoval ve třech oblastech, a to ve věci náhrady škody, při administraci veřejných zakázek v souvislosti s využitím prostředků vyplaceným obcím a v právním poradenství občanům, kteří na odškodnění nedosáhnou.
„V současné době stále vyřizujeme žádosti desítek občanů, kteří se obracejí s žádostí o pomoc, neboť na ně zákon nepamatuje. Obce jim již v minulosti rozeslaly informace, u koho jim uhradily právní zastoupení,“ uvedl Polčák. Dodal, že požádá Advokátní komoru, aby přezkoumala, zda postupoval eticky a v souladu se zákonem.