Politika není sport, pravidla v ní platí jen někdy, říká exministr Staněk

  23:51aktualizováno  23:51
Antonín Staněk se v pořadu Show Jiřího Ovčáčka na TV Barrandov zmínil, že po odvolání z funkce ministra kultury přišel o řadu přátel. Těm, kteří mu zůstali, veřejně poděkoval. Poznamenal, že se v létě odreagoval sportem, ve kterém se podle něj na rozdíl od politiky pravidla neporušují.

Ministr kultury Antonín Staněk (na snímku) odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Na Fajta už podal dvě trestní oznámení, další se chystá. (18. dubna 2019) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Musím říci, že ve vrcholové politice pravidla vždy neplatí,“ podotkl. Narážel tím na  změnu v postoji sociální demokracie vůči jeho angažmá ve vedení ministerstva. „Nikdo z ČSSD mi neřekl pravdu do očí,“ postěžoval si. Předseda Jan Hamáček přitom podle něj věděl, kam Staněk při řízení ministerstva směřuje. Strana stála za ním, proto ho překvapilo, když Hamáček požadoval jeho odvolání. 

„Nečekal jsem, že rána přijde od vlastních lidí,“ řekl. Sám neví, zda za jeho odvoláním byl vnitrostranický tlak, nebo něco jiného – například nátlak kulturní obce, která sepsala petici za jeho odchod z funkce kvůli odvolání šéfa Národní galerie Jiřího Fajta.

S Lubomírem Zaorálkem se o práci na ministerstvu zatím nebavil. „Můj nástupce se rozhodl realizovat program antistaněk,“ řekl exministr. 

Nový ministr kultury se například rozhodl zrušit výběrové řízení na šéfa Národní galerie a Staněk tvrdí, že se chová, jako kdyby všechno bylo jen špatně. Mrzí ho, že si Zaorálek nenašel čas, aby s ním jeho rozhodnutí probral a nechal si vysvětlit, proč co udělal. „Ke každému z kroků jsem měl důvod,“ zdůraznil.

Mnozí měli stejný názor jako Zeman, ale tajili to

Staněk prozradil, že řada lidí odvolání Fajta schvalovala. Nechtěli se však vyjadřovat veřejně, aby nebyli spojováni s názorem Miloše Zemana, který stál proti Fajtovi.

Připustil, že v ČSSD existují různé názorové proudy. „Nejsem součástí liberálního trendu, považuji se za konzervativního sociálního demokrata,“ poznamenal. Proto na sebe – vzhledem k současnému směřování ČSSD – pohlíží spíše jako na vnitrostranického „rebela“. To však neznamená, že by chtěl sociální demokracii opustit. Strana se podle něj může vrátit ke svým kořenům. „Jsem přesvědčený, že ČSSD je stále demokratickou stranou a i jiné názory, které zaznívají, mají právo na existenci,“ dodal.

Začala čistka na ministerstvu kultury. Úřad opouští náměstek Mačák i mluvčí

Staněk v minulosti již jednou kandidoval na předsedu strany a zatím se nerozhodl, zda bude opět směřovat do vedení, kde by mohl směřování ČSSD výrazněji ovlivnit. „Je otázkou, zda sociální demokracie nějakou změnu ve vedení vůbec chce,“ uvedl.

Stále zůstává poslancem a chtěl by se vrátit k práci ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, kde působil před tím, než se stal ministrem.

Ministerstvu kultury by přál šéfa, který bude mít sílu prosadit změnu pohledu na českou kulturu z hlediska financování a dokáže zajistit, aby stát peníze určené pro kulturu vynakládal hospodárně.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

V Rozstřelu vystoupí poradce posledních komunistických premiérů Krejčí

Politolog Oskar Krejčí hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

V rámci seriálu výrazných a významných osobností, které byly u toho, když se v roce 1989 měnil režim, přijal pozvání do...

OBRAZEM: Vinobraní zalilo slunce, do Znojma dorazilo 85 tisíc lidí

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském...

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském vinobraní, si užívali lidé na slavnostech...

Vláda schválila rozpočet se schodkem 40 miliard, prezident ho podpoří

Prezident Miloš Zeman (vlevo) přišel na jednání vlády o státním rozpočtu....

Vláda za účasti prezidenta Miloše Zemana schválila návrh státního rozpočtu na rok 2020 se schodkem 40 miliard korun....

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz