Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. května 2022 Vladimír

Absolutní kontrola oběti. Agresoři často zneužívají stalkovacích aplikací

  12:25
Moderní technologie jsou pro oběti domácího násilí dvojsečná zbraň. Na jednu stranu na sítích nachází pomoc, na druhou je však agresor může lehce zneužít a nad obětí tak získat naprostou kontrolu. „Partner nás občas kontaktuje s tím, že vše, co nám jeho žena vypráví, je smyšlené. Přitom ona doma ani nezmínila, že do naší organizace dochází,“ popsala Dana Pokorná z organizace proFem.

Jak snadno někdy agresor může získat přístup k osobním datům, potvrzuje čtyřiadvacetiletá žena, která si přála zůstat v anonymitě. „Používala jsem Google Chrome na počítači, který jsem měla společný s bývalým partnerem. Měla jsem tam svůj oddělený účet. Sice zabezpečený heslem, ale on byl administrátor počítače, takže se tam mohl dostat. Ze stejného účtu jsem se hlásila i do telefonu,“ vypráví.

Když od agresora mladá žena odešla, ještě ten večer si změnila všechna důležitá hesla. „Ale už mě nenapadlo změnit si heslo třeba do aplikace Českých drah, takže podle toho přesně věděl, kdy přijedu a kdy odjedu z města, kde jsem studovala,“ popisuje s tím, že její bývalý partner měl také díky účtům přístup k historii jejího vyhledávání. „Když jsem si hledala názvy událostí, které se konaly, pochopil, že mám zájem a na událost se chystám,“ popisuje. „Člověka lze sledovat jen na základě informací, které vyhledává. Už jenom tím o sobě dáváme něco najevo,“ zdůrazňuje.

Sledování přes telefon je stále častější taktika

Nezřídka však agresoři zachází ještě dál. A to pomoci často zdarma dostupného softwaru, takzvaného spywaru a stalkerwaru. Tyto aplikace umožňují sledovat polohu oběti, její telefonní hovory či SMS konverzace, pořízené fotografie a nahraná videa nebo přístup k sociálním sítím.

Počet instalací těchto aplikací se podle dat společnosti Avast během pandemie covid-19 prudce zvýšil. Důvodem bylo podle společnosti zejména omezení pohybu lidí během lockdownu. Partneři, kteří bydlí spolu, totiž mají snazší přístup k telefonu toho druhého.

Podle dat společnosti se od března do prosince 2020 počet nově nainstalovaného stalkerwaru a spywaru celosvětově zvedl ve srovnání s prvními dvěma měsíci roku 2020 o 55,2 procent. V Česku pak dokonce o 79,5 procent.

Útoky špehovacích aplikací. | foto: Avast

Sledovací aplikace můžou agresorům poskytnout téměř dokonalou kontrolu oběti. Jak podotýká Ondřej David, vedoucí výzkumu mobilních hrozeb společnosti Avast, záleží na tom, jaká oprávnění daná aplikace má. 

„Pokud někdo povolí všechna oprávnění, je možné monitorovat například SMS, telefonáty, soubory, polohu a podobně. V některých případech je možné sledovat do určité míry i dění na obrazovce,“ popsal.

Všechny informace jsou smyšlené

Také neziskové organizace potvrzují, že agresoři moderních technologií hojně využívají a případů kyberstalkování rok od roku přibývá. Spíše než v souvislosti s pandemií to však podle nich je s narůstajícím pokrokem a každodenním využíváním chytrých zařízení.

Istanbulská úmluva je třeba, ukazuje pandemie. I tak se ratifikace odkládá

„Občas se nám stává, že nás kontaktuje partner klientky s tím, že všechny informace, které nám jeho žena vypráví, jsou smyšlené, přitom klientka doma ani nezmínila, že do naší organizace dochází,“ popsala Dana Pokorná z organizace proFem.

„Vnímám jako velmi důležité, aby už děti školního věku věděly, jak mohou zvýšit svou bezpečnost při používání takových zařízení,“ dodává. 

Skrz telefon do azylového domu

„Nejčastěji se setkáváme se sledováním polohy ‚darováním‘ nových telefonů dětem, které jsou s maminkou v utajeném azylovém domě pro oběti násilí,“ popsala Martina Hronová z centra ROSA. Jak dodává, partneři pak dokážou například sledovat kalendář oběti, dostávají se do účtů obětí na sítích a podobně.

„Z dat klientek máme ověřen nárůst stalkingu o 40 procent v roce 2020 oproti 2019,“ dodává.

Podobnou zkušenost má také advokátka Lucie Hrdá: „Chodí za námi ženy, které třeba začnou hledat v šuplíku svůj pas a pasy dětí, načež jim začne volat manžel a kontroluje, proč to dělají a co hledají,“ popisuje s tím, že v takovém případě je jasné, že mají doma skryté kamery.

Dodává, že někteří pachatelé také věděli, že jsou klientky v její advokátní kanceláři: „Jedna klientka byla dokonce odposlouchávána, takže pachatel slyšel, co jsme si říkaly.“

Jak popisuje Branislava Marvánová Vargová z organizace ROSA, někdy se lze setkat s případy, kdy klientka žije v chytré domácnosti, a tudíž nemá žádné soukromí. „Partner ví o tom, kdy přišla domů, kdy odešla, i v jaké chvíli vytáhla žaluzie. Informace se mu často automaticky posílají do práce. V poslední době tak kontrola skrze chytré technologie může být opravdu rozsáhlá,“ vysvětluje.

Formy kybernásilí

Narušování soukromí, tedy zneužití osobních dat a manipulace s nimi bez souhlasu. Zahrnuje nabourávání se do účtů, krádeže hesel nebo identity, sdílení obsahu bez souhlasu.

Dozor a monitoring, tedysledování online i offline aktivit bez vědomí sledované osoby, např. pomocí GPS.

Poškození jména, postavení a důvěryhodnosti a manipulace s osobními daty, vytváření a sdílení falešných osobních údajů se záměrem poškodit pověst dané osoby

Obtěžování prostřednictvím textových i obrazových zpráv, např. se sexuálním podtextem, vyhrožování násilím, vtipy a komentáře, které vedou ke zostuzování osob, nenávistné projevy, které míří na gender nebo sexualitu, zobrazování žen jako sexuálních objektů

Zdroj: příspěvek Michaely Svatošové ve sborníku #ZaIstanbul

Rychle vybitá baterie i pomalý výkon

Podle Ondřeje Davida je možné poznat běžící sledovací aplikaci podle několika signálů. „Určitě bude rychlejší spotřeba baterie, protože prakticky všechny takové aplikace jsou neustále zapnuté a sbírají polohu uživatele či uživatelky,“ nastínil. 

V závislosti na tom, co vše aplikace sleduje, se pak může zvýšit také spotřeba dat. Dalším indikátorem může být také snížený výkon telefonu, dlouhé prodlevy a chyby při jeho fungování. 

Rozstřel: Nikam nemůžou, tak týrají své ženy. Domácího násilí přibylo

Dále se bez vědomí uživatele může změnit nastavení, objevit nová domovská stránka prohlížeče či velké množství chybových hlášení u programů, které do té doby dobře fungovaly.

Aplikaci lze odhalit za pomoci antivirového programu. Takový krok však podle Pokorné nejspíš neunikne kontrolujícímu partnerovi. „Jedinou možnou cestou je pak odinstalování sledovací aplikace a následné zabezpečení osobního zařízení, avšak ani toto opatření nebude řešením v případě, že oběť stále sdílí domácnost s pachatelem,“ podotýká.

Kde hledat pomoc?

Bílý kruh bezpečí
Telefon: 116 006, 257 317 110
www.bkb.czwww.domacinasili.cz

ROSA 
Telefon: 602 246 102
www.rosa-os.cz

proFem
Telefon: 608 222 277
www.profem.cz

ACORUS
Telefon: 283 892 772
www.acorus.cz

Tento krok je tak podle ní obranou tehdy, kdy se jedná o pokračující domácí násilí po odchodu od násilného partnera. „K prvnímu kontaktu specializované poradny pro oběti domácího násilí doporučujeme využít zařízení mimo domácnost, pokud je to jen trochu možné,“ radí.

Pomoct může také aplikace Bright Sky CZ, která nezanechává data v mobilním telefonu. 

Kybernásilí a sledování může snadno přerůst do stalkingu. Ten jako takový může potkat kohokoli bez ohledu na pohlaví. Nejčastěji jsou však oběťmi ženy, zejména ty, jež si prošly násilným vztahem. 

Kvůli tomu, že se pomocné organizace setkávají s kyberstalkingem stále častěji, proFem proškolil všechny pracovnice v problematice osobního bezpečí a bezpečí v on-line prostoru. 

„Tudíž jsou naše sociální pracovnice schopny poskytnout všem našim klientkám a klientům základní informace, jak se bránit a pomohou vytvořit individuální bezpečnostní plán nejen pro zacházení s ohrožujícími aplikacemi,“ uzavřela Pokorná.

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Veletoče ruského plukovníka, požár v Moskvě a piráti silnic

Jako každou neděli, i dnes se ohlížíme za nejúspěšnějšími videi tohoto týdne na portálu iDNES.tv. Nejvíce vás zaujaly...

Golem a roboti. Obrana spustila seriál na podporu technologií budoucnosti

Ministerstvo obrany spustilo další sérii videoklipů na podporu českého průmyslu. Tentokrát se věnuje takzvaným...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

148 milionů obětem justičních omylů za jediný rok. A letos to má být ještě víc

Premium Za minulý rok stát vyplatil na odškodnění za justiční omyly nejvyšší částku za posledních patnáct let: 147,9 milionu...

Potvrzeno, španělské vepřové na českých grilovačkách ničí Amazonii

Světové odlesňování. Na první pohled jde o vzdálený problém. K jeho vzniku však přispíváme každodenními nákupy, třeba...

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...