Stále hrozí silné bouřky, armáda veze na Liberecko první most

  9:33aktualizováno  15:18
Armáda vyzvedla ze státních hmotných rezerv první most, který pomůže obnovit dopravu na severu Čech. Ten je poničený víkendovou bleskovou povodní. Zhruba dvou a půl tisícům domácností stále neteče pitná voda. Až do neděle navíc platí výstraha meteorologů před silnými bouřkami. Liberecký, Plzeňský a Ústecký kraj raději vyhlásily povodňovou pohotovost.

Do pátku obdržela Armáda České republiky 14 požadavků na výstavbu provizorních mostů - 10 v kraji Ústeckém a čtyři v kraji Libereckém. První dva provizorní mosty odvezli ráno vojáci ze Skladu státních hmotných rezerv v Soběslavi na Táborsku.

Pět speciální armádních aut veze 18 a 12 metrů dlouhé konstrukce do Rousínova u Nového Boru. Kolona dorazí na místo kolem půlnoci. "Mosty mohou být pronajaty obcím zdarma až na tři roky. Poté za symbolické nájemné," uvedl Antonín Kahánek pověřený výdejem materiálu na Správě státních hmotných rezerv.

KAM S MOSTY

Ženisté již provedli průzkum a zaměření například v obcích Cvikov, Rousínov a Chrastava v Libereckém kraji a na Ústecku v obci Povrly, v Kytlicích, Šluknově a Hřensku.

V pátek budou zaměřovat pět mostů v Ústeckém kraji, například v Dolních Habarticích a Heřmanově.

"Samotné výstavbě bude ještě předcházet úprava a zpevnění terénu na březích a komunikacích, kde bude most položen," informovala Jana Růžičková z Generálního štábu Armády ČR.

Další most vybudují ženisté na přechodnou dobu v Chrastavě. Jeho délka bude 48 metrů a bude sloužit po nezbytně nutnou dobu pro přepravu těžké techniky - než bude postavena mostní konstrukce. Podle krajského vojenského velitele Josefa Kulovaného zabere výstavba zhruba dva týdny.

Mimo mostů putovalo ze soběslavského skladu na sever Čech už také na 700 vysoušečů, 38 elektrocentrál a 60 nádrží na pitnou vodu. Zároveň začal stát vydávat ze svých nouzových rezerv naftu. Kahánek vysvětlil, že jednotky integrovaného záchranného sboru si na aktivovanou krizovou kartu odebírají naftu z běžných benzinek.

V Libereckém kraji je v pátek v terénu celkem 1087 lidí a 199 vozidel profesionálních i dobrovolných hasičů. Odklízejí následky víkendové povodně, která má na svědomí pět životů.

Bez vody je stále téměř čtyři tisíce míst

V Libereckém kraji stále zůstává 2600 odběratelů bez dodávek pitné vody, z celkového počtu 14 400, kteří o dodávky o víkendu přišli. V Hrádku a Chrastavě už se je podařilo obnovit. Nově byly dodávky vody obnoveny pro obyvatele Raspenavy.

"Intenzivně se nyní pracuje na obnovení dodávek ve Frýdlantu. Bez vody zde zůstává asi pětina města," řekl ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšár. Dodal, že je důležité před použitím vodu odtočit.

Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler zvýšil odhad povodňových škod na pět miliard. Odhady stále nejsou konečné. Největší škody jsou na komunikacích.

Ministr dopravy Vít Bárta uvedl, že ještě v pátek bude dokončena oprava silnice mezi Višňovou a Minkovicemi, jezdit se dá už po silnici do Kryštofova Údolí. Bárta také ocenil práci krizového štábu a uvedl, že k opravám po povodních bude kvůli plánovaným úsporám v rozpočtu přistupovat s rozvahou.

Hasiči budou během dne připravovat opatření k vytažení kamionu, který byl ve Frýdlantě stržen proudem řeky Smědá. Voda odnesla vůz až do lokality Harta u Kunratic u Frýdlantu.

V Raspenavě u hřiště postavili hasiči z Hlučína dvě polní kuchyně, které vaří pro zasahující hasiče a záchranáře. Polní kuchyně je schopná vařit pro 150 osob. Hlučínští hasiči také postavili ve čtvrtek sprchy s teplou vodou pro obyvatele ve Višňové.

Na Ústecku uklízí po čtvrteční bouřce

V pátek se uklízí také na Ústecku, kterým se ve čtvrtek navečer přehnal přívalový déšť. Hasiči vyjeli od čtvrteční 16:30 do pátečního rána kvůli přívalovému dešti k více než 35 událostem.

"Jednou z nejvíce zasažených lokalit byl Libouchec, kde byla zatopena celá Tovární ulice. Jednotky čerpaly vodu ze sklepů postupně dům od domu, poté odčerpaly i velikou lagunu ve sběrném dvoře," popsal mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan.

Starosta Libouchce Jiří Štěrba uvedl, že žádný dům není poškozený, vytopené objekty prý bude třeba jen uklidit. Kromě přízemí domů tam voda vyplavila i restauraci, několik obchodů a bývalou kotelnu, ve které stály autobusy.

Nedaleko Libouchce v Modré u Jílového potok podemlel silnici. Lidé tak musí k cestám směrem na Děčín objížďku přes Ústí nad Labem.

Pod železničním mostem v Krásném Březnu ve čtvrtek uvázlo osobní auto. Další uvázlé auto měli hasiči hlášeno na hlavní silnici pod hradem Střekov. V Novoveské ulici na Střekově spadly na vozovku stromy, ve Strážkách byl hlášen spadlý sloup elektrického napětí. V ulici Na Kopečku v Ústí nad Labem se začal sesouvat svah. Voda silně podemílala přístavbu domu v Božtěšické ulici na Bukově. V Ryjicích pročisťovala jednotka kanalizaci.

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ

Do Česka dorazila studená fronta a podle meteorologů se bude nad naším územím vlnit až do nedělních večerních hodin. Na slunečný víkend tedy můžeme zapomenout, čekají nás přeháňky, občas déšť a bouřky. (celou týdenní předpověď čtěte tady)

Bouřky budou hlavně v Čechách

Podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se v noci přehnal silný přívalový déšť hlavně přes Děčínsko. Ve stanici Jílové například během několika hodin napršelo 56 milimetrů vody. Větší škody ale nenapáchal.

V noci na pátek navíc zasáhly oblast Českolipska a také Jizerské hory další bouřky a na v Mařeničkách na Českolipsku spadl další most.

V pátek meteorologové upravili čtvrteční výstrahu, která platí až do neděle. Povodňová pohotovost platí od 11. hodiny pro tři kraje: Plzeňský, Liberecký, Ústecký. Silné bouřky by podle varování měly zasáhnout celé Česko. Výstraha platí od 12:00 do nedělní půlnoci.

V pátek bude vydatně pršet hlavně v Čechách. Situace by ale neměla být tak dramatická jako o víkendu na severu Čech, kde voda vyplavila stovky domů. Intenzivní bouřky se v pátek mohou objevit zejména v Čechách, v sobotu a v neděli především na Moravě a ve Slezsku.

Srážkové úhrny budou většinou pět až 20 milimetrů za 24 hodin, v bouřkách ojediněle až 50 milimetrů. V bouřkách se dále mohou ojediněle vyskytnout kroupy a nárazy větru kolem 25 metrů za sekundu.

Meteorologové proto varují před stoupáním hladin řek. Na druhém povodňovém stupni byla v pátek ráno Nežárka v Hamru a Lužnice v Klenovicích. Osm míst podle ČHMÚ hlásilo první stupeň, tedy stav bdělosti.

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Na klimatický summit pozvala OSN i jednu Češku. Jsou třeba reálné kroky, říká

V pátek studenti po celé České republice začali s bojem za životní prostředí....

Na prvním mládežnickém klimatickém summitu Organizace spojených národů (OSN) bude i studentka z Brna Lucie Smolková....

Politici o Zaorálkovi: Zkušenosti manažera má, otázkou je vztah ke kultuře

Lubomír Zaorálek

Novým kandidátem na ministra kultury se stal Lubomír Zaorálek. S bývalým šéfem diplomacie souhlasí i premiér Andrej...

Daňová kobra zasahovala po celé zemi kvůli daňovým únikům, obvinila 23 lidí

Ilustrační snímek

Policisté a celníci ze speciálního týmu Daňová kobra zasahovali přibližně na šedesátce míst po celém Česku a obvinili...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz