„Pachatel tím uvedl kupujícího v omyl, způsobil mu škodu nikoliv nepatrnou a sebe nebo jiného obohatil,“ uvedl Nejvyšší soud. Pachatelem podvodu je podle rozhodnutí ten, kdo nabídne k prodeji vozidlo, u kterého sám nebo s něčí pomocí přetočí tachometr a tím zvýší kupní cenu auta nejméně o pět tisíc korun.
Soud k tomuto názoru dospěl, když rozhodoval o dovolání čtyřicetiletého muže ze Zlína. Ten byl za stáčení tachometru odsouzen za podvod k roční podmínce se zkušební dobou na 18 měsíců.
Muž prostřednictvím autobazaru prodal VW Caravele 2,5 TDi za 379 tisíc korun s tím, že má najeto 171 tisíc kilometrů. Sám ho však kupoval za 7 000 eur (192 tisíc korun) s tím, že mělo najeto 340 tisíc kilometrů.
Nejvyšší soud už v minulosti rozhodoval o případech stáčených tachometrů. Nyní se rozhodl vydat právní stanovisko, protože se objevily hlasy po změně trestního zákoníků kvůli tomuto problému.
„Podle našeho názoru je současná právní úprava dostačující. Proto jsme vydali tento názor, který je zavazující pro soudy nižších stupňů, a navíc určili hranici, od které se jedná o podvod,“ řekl iDNES.cz mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.
Společnost Cebia, která se problémem se stáčením tachometrů dlouhodobě zabývá, rozhodnutí soudu uvítala. „Je samozřejmě dobře to, že byl za stáčení tachometrů konečně někdo odsouzen a verdikt byl potvrzen. Důležité je pro nás také to, že to bylo za pomoci stávajících právních předpisů a nebylo kvůli tomu nutné měnit zákony,“ uvedl mluvčí Cebie Jan Dryák.