Bémův šéf pražských investic má na Vysočině srub s rybníkem a kurtem

  13:36aktualizováno  15:19
Jiří Toman, který měl za dob Pavla Béma na pražském magistrátu na starost investice, mimo jiné i výstavbu tunelu Blanka, pochází z Moravských Budějovic. Se ženou si tu vybudoval luxusní srub s tenisovým kurtem a protihlukovou stěnou. Dnes šéfuje největšímu koňakovému klubu v Evropě. Při zatýkání 13. června byla policie i u něho. Výslech ho čeká i tento týden.

Jiří Toman měl v době, kdy byl primátorem Pavel Bém, na starost investice pražského magistrátu. | foto: MAFRA

Úhledné městečko s necelými osmi tisíci obyvateli a bohatým spolkovým životem. To jsou Moravské Budějovice na Třebíčsku. Jeden z mužů z okolí exprimátora Prahy Pavla Béma (ODS) a lobbisty Romana Janouška je místní rodák.

Jmenuje se Jiří Toman a jako šéf městských investic býval jedním z nejvlivnějších pražských magistrátních úředníků. Přes jeho odbor protekly miliardy korun na projekty, nad kterými dnes kdekdo zvedá obočí. Stačí zmínit například Blanku. Toman byl zodpovědný za konstrukci problematických smluv pro stavbu tunelu.

Tomanova role při stavbě tunelu Blanka

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda k Jiřímu Tomanovi řekl, že ho po svém nástupu do funkce odvolal, protože nové vedení magistrátu nebylo spokojeno s jeho prací. "Pak odešel dohodou. Byl zodpovědný po stránce ekonomicko-technické mimo jiné za konstrukci smluv na tunel Blanka a Trojský most," řekl Svoboda.

"Smlouvy vždycky dělaly právní kanceláře. Jsou pevné, není možné je vypovědět. Formulaci smluv nedělal Toman, ale právníci. Ovšem podklady pro to, co má smlouva obsahovat, vycházely z dílny oddělení městského investora, za které zodpovídal," uvedl Svoboda. Tunel Blanka měl původně stát 25 miliard korun, nakonec se jeho cena vyšplhá na 37,5 miliardy.

Trojský most měl stát 400 milionů, po úpravách projektu bez vypsání nové soutěže stojí miliardu a čtvrt. "Vůbec nebudu komentovat slova politika, je to politické vyjádření, nikoli věcné," vzkázal Toman.

V roce 2011 - poté, co se střídalo vedení města a do čela nastoupil Bohuslav Svoboda (ODS) - Toman magistrát opustil.

V policejních odposleších Pavla Béma a "jeho lidí", zveřejněných před rokem, které se jen hemží Kolibříky, Cestovateli a Jimbiči, Toman figuruje pod přezdívkou Sumec. Bývalý vlivný šéf investic byl Bémovou pravou rukou a podle všech indicií rovněž lobbisty Janouška. Měl přístup k Janouškovým švýcarským kontům, která tamní policie obstavila a jimiž prošly miliardy korun.

Toman byl také jedním z těch, u nichž policisté při razii ve čtvrtek 13. června udělali domovní prohlídku. Odnesli si od něj listiny, cédéčka a počítač. Na policii půjde Toman podat vysvětlení počátkem tohoto týdne.

Jiří Toman je od loňského července zapsaný v obchodním rejstříku jako předseda představenstva společnosti Cognac Gallery. Akciovka má základní kapitál dva miliony korun, jako předmět činnosti uvádí pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Čím se především zabývá? "Je to největší koňakový klub v Evropě," podotýká Jiří Toman.

V Cognac Gallery figuruje také milionář Tomáš Rosen, svého času spolumajitel fotbalové Slavie. Rosen je spojovaný s jednou pikantní pražskou kauzou, která vyplula na povrch na konci loňského roku. V době, kdy byl Pavel Bém primátorem, měli takzvaní VIP kupčit s hroby.

Rosenovi se podařilo na Vyšehradě od Správy hřbitovů koupit hrob ceněného předválečného malíře Cypriána Majerníka se sochou Karla Lidického za neúměrně nízký peníz, za 38 tisíc korun. Pro běžného člověka je přitom nemyslitelné na Vyšehradě hrob vůbec pořídit.

Protihluková stěna pro Tomanův srub, pro další domy už ne

Toman s manželkou vlastní byt v Praze-Krči. A v rodných Moravských Budějovicích si postavili luxusní roubenku.

Novostavba rodinného domu s tenisovým kurtem a rybníkem leží úplně stranou schovaná u lesíka zcela mimo cvrkot maloměsta, přitom příjemně snadno přístupná z mezinárodní silnice E59.

Dřív tu bývaly městské lázně, v rybníčku se koupávalo. Dnes tu má nadstandardní zázemí Toman s rodinou.

Zajímavé je, že když se stavěl obchvat města, část silnice nedaleko Tomanova sídla byla dodatečnou úpravou projektu v průběhu stavby opatřena protihlukovou stěnou. Totéž se nepodařilo prosadit lidem, co bydlí v domech o kus dál. Ti si dodnes stěžují na randál z frekventované trasy. Ovšem hygienici konstatovali, že u nich hlukové limity překročeny nejsou.

Fotogalerie

"Přitom vzdálenost baráků, co jsou v ulici Za Tratí, je od obchvatu podobná," říká například obyvatel Zahradní ulice Michal Drexler. "Zda to způsobil něčí vliv, nebo regulérní hluková studie v době stavby, neumím zhodnotit," podotýká.

Vysledovat, kde Tomanovi na luxusní zázemí v Budějovicích vzali, je problematické. "Vydělal jsem na to podnikáním, měl jsem úvěry a podobně," uvedl Jiří Toman.

Před rokem 2002, než nastoupil na pražský magistrát, kde bral jako úředník plat okolo šedesáti tisíc korun měsíčně, podnikal.

"Začal jsem s podnikáním už v roce 1990 na škole, studoval jsem ČVUT Praha, stavební fakultu. Pracoval jsem při studiu i v zahraničí. S podnikáním jsem skončil v roce 2000," říká dnes Toman.

Mimochodem, firmu Dipling, o které v Budějovicích nikdy nikdo neslyšel, v roce 2003 předal Zoranu Kazimirovičovi. V dozorčí radě Diplingu byla zapsaná i manželka Romana Janouška Simona.

A druhé mimochodem: Roman Janoušek při své havárii loni na jaře, kdy v Praze srazil ženu a neposkytl jí pomoc (více zde), jel vozem, který, jak se později ukázalo, patřil společnosti ORA Print. A v té figuruje jako předseda představenstva Zoran Kazimirovič.

ORA Print v minulosti získala předraženou zakázku od VZP. Právě vztahy okolo Janouška a VZP zajímají nyní detektivy z protikorupčního odboru (podrobnosti zde).

Manželka vlastní roubenku i lukrativní budovu v centru

Tomanova moravskobudějovická roubenka i pozemek s kurtem jsou napsané na jeho ženu Marii, zdejší rodačku, která je dcerou místního podnikatele ve zdravotnické přepravě osob Václava Hrdého.

Hrdý dlouhé roky podniká jako fyzická osoba, a tak není z veřejných zdrojů přesně zjistitelné, jak se mu daří. Podobně velké firmy, které vozí babičky od lékaře, jsou ovšem vysoce ziskové.

Marie Hrdá, dnes Tomanová, je "zaháčkovaná" rovněž ve vlastnictví reprezentativní budovy spořitelny na náměstí Míru v Budějovicích. Dům je památkově chráněný, v katastru je napsaný na akciovou společnost ProFuturo. V ní figuruje Marie Tomanová i její otec Václav Hrdý.

"Vůbec se nebudu do novin vyjadřovat a rozhodně nechci komentovat cokoli kolem zetě. O jeho pracovních záležitostech vím jen to, co si přečtu v novinách. Vídáme se zřídkakdy, sem tam sem přijíždějí," reagoval podnikatel Václav Hrdý s tím, že ani nechce znát otázky, na které by měl odpovídat.

V roubence bylo živo už víkend po pražské domovní prohlídce Jiřího Tomana. Byl tam zaparkovaný tmavý offroad a pod plachtou další osobní vůz. "Toman se ženou sem jezdívají na víkendy, víc tu vídáváme ji," sdělili sousedé, kteří bydlí v ulici vedle. Podle nich sem Toman občas přilétne ultralightem.

Mnoho dalšího ale místní o Tomanovi nevědí. A je patrné, že ho považují za velmi vlivného člověka a mají z něho obrovský respekt. Při dotazu se okamžitě tázaný začne ošívat, někdo trochu ztiší hlas, jiný uhne pohledem. Jméno Toman budí v Moravských Budějovicích přinejmenším jemné rozpaky.

Srub manželů Tomanových poblíž obchvatu na okraji Moravských Budějovic

Srub manželů Tomanových poblíž obchvatu na okraji Moravských Budějovic


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Při přeměně praporu výsadkářů na pluk bude armáda v Chrudimi mocně stavět

Cvičení 43. VPR Chrudim v Ralsku

Chrudimský 43. výsadkový prapor projde do roku 2026 kvůli zvýšení bezpečnosti zásadními změnami. Povýší na pluk a...

Brněnský klub válčí s městem, vyhláška omezila hudbu pouze v jedné ulici

Brněnský klub Bajkazyl musí omezit hudbu kvůli městské vyhlášce, která se...

Brněnský klub Bajkazyl se pouští do boje s městem. Kvůli vyhlášce, která omezila pouštění hudby o tři hodiny, se obrátí...

Pitná voda jako ústavní právo? Tři strany se přetahují, kdo návrh prosadí

Voda pro Prahu - Vodní nádrž Želivka

Každý má právo na pitnou vodu a vodní zdroje jsou ve správě státu. Právě to navrhuje napsat do Ústavy České republiky...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz