Česko si připomnělo srpen 68. Zaplněným Václavákem zněla Modlitba pro Martu

Sledujeme online   6:30aktualizováno  22:15
Je tomu padesát let od chvíle, kdy rodící se svobodu v Československu zastavily sovětské tanky. V souvislosti s tím celý den probíhaly na různých místech republiky vzpomínkové akce. V Praze program vyvrcholil večerním Koncertem ’68, kde před zaplněným Václavským náměstím zazněla z úst Marty Kubišové píseň Modlitba pro Martu.

Zcela zaplněné Václavské náměstí večer sledovalo Koncert ’68 – největší hity roku 1968. Koncert, který pořádal Český rozhlas spolu s pražským magistrátem, připomněl atmosféru přelomového roku. Zahájila ho několikaminutová projekce se vzpomínkami pamětníků na srpnové událostí z řad známých osobností. Na to, jak prožíval invazi, zavzpomínal například politik Petr Pithart nebo scénárista Zdeněk Svěrák. 

Fotogalerie

Během večera postupně vystoupili Marta Kubišová, Marta Jandová, Aneta Langerová, Lucie Bílá, Tereza Černochová, Jana Kirschner, Vojta Dyk, Matěj Ruppert, Xindl X, Honza Křížek, La Putyka, Petr Malásek a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. 

Na koncertu zazněly výhradně písně z 60. let, ale v nové úpravě. Diváci tak slyšeli nové aranže písní Lady Carneval, Bratříčku, zavírej vrátka, Želva nebo Klaunova zpověď.

Koncert byl součástí pietních akcí k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, které se konaly po celý den na různých místech Česka.

V 11 hodin začala pietní akce u Českého rozhlasu, kterou provázely protesty části příchozích. Lidé stojící před budovou Českého rozhlasu nejprve při příchodu premiéra Andreje Babiše pískali a křičeli „Táhni domů!“. Také drželi transparenty s nápisy jako třeba „Babiš je lhář“ a české vlajky.

Hanba! volali lidé na Babiše při pietní vzpomínce na výročí srpna 1968

Pracovníci rozhlasu vyzývali lidi, aby uvolnili prostor pro pietu. Lidé reagovali skandováním „Bureš ven“ a pískáním. Místo nechtěli uvolnit. Skandovali „Až odejde Bureš“. Po četných výzvách pak před Českým rozhlasem vytvořili uličku. Před budovou byla na rozdíl od předchozích let uzavřena doprava.

Pískot přítomných provázel i projev předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Klidnější bylo publikum při slovech jeho předřečníka Milana Štěcha (ČSSD). Organizátoři vyzývali, aby lidé respektovali důstojnost piety. V 11:35 se slova za burácení okolního davu ujal slova premiér Babiš.

Právě v Praze je nejvíce vzpomínkových akcí. V 11:45 začalo na Václavském náměstí čtení jmen lidí, které stál příjezd sovětských vojsk život. Následovat bude až do večera série koncertů a projevů osobností. Na Kampě se bude od 19:00 konat shromáždění, které vyvrcholí ve 20:00 zapálením svíček za oběti u památníku obětem komunismu na Újezdě.

Před Muzeem hlavního města Prahy na Florenci se v úterý otevře venkovní výstava s názvem Srpen 1968, která potrvá až do 2. prosince. Výstavu budou tvořit fotografie či plakáty, které připomenou tehdejší události. 

Startuje Tankocaching. Hledejte kešky na místech spojených s okupací 1968

V galerii Czech Photo Centre bude k vidění výstava fotografií Oldřicha Škáchy Okupace 1968, soubor fotografií ze sbírky Knihovny Václava Havla, která je spolupořadatelem výstavy.

Český rozhlas dále nabídne předpremiéru filmu Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka a krátký film o událostech roku 1968 z pohledu pěti režisérů ze zemí Varšavské smlouvy s názvem Okupace 68. 

V Brně na Jakubském náměstí začal v 15 hodin happening. Zazněly projevy, protestsongy, připravená je také výstava o okupaci a promítání dokumentů v bývalé budově České televize. V 19 hodin začala mše za oběti okupace v kostele svatého Jakuba.

Dále v Brně připomene události roku 1968 například videomapping, který pořádá Masarykova univerzita na Moravském náměstí. Přibližně sedmiminutová projekce poběží až do čtvrtka vždy od 22 hodin do jedné hodiny ranní. V letním kině v Dominikánské ulici se zase bude vysílat dokument Brno 1968: Trosečníci z Kojálu o zapomenutém hrdinství pracovníků Československé televize. Začátek je plánován na devět hodin večer, vstupné je zdarma. 

Srpen 1968 pohledem blogerů

V Pardubicích připomíná výročí invaze pět institucí. Věnují se mu výstavy Regionálních muzeí v Litomyšli a Vysokém Mýtě a v Krajské knihovně. Regionální muzeum v Chrudimi mapuje vzpomínky přímých účastníků, Východočeské muzeum v Pardubicích zveřejňuje na sociální síti sbírkové předměty se vztahem k roku 1968.

V Liberci uctili lidé památku obětí na shromáždění u památníku na náměstí Dr. E. Beneše. Odpoledne na vzpomínkovou akci navázalo promítání autentických záběrů a koncert písní Karla Kryla. 

V Plzni začal hlavní program k výročí ve 14 hodin na náměstí Míru, kde organizátoři z Českého rozhlasu připomenou hlavně boje o rozhlas a uctí památku ochránců. Před budovu bude přistaven tank. 

Vzpomínat se bude i v České Třebové od 19 hodin v Malé scéně. Večer bude složený z promítání dokumentů, vyprávění pamětníků o dění v České Třebové v den okupace a diskuze o tom, co naší společnosti okupace zanechala. 

Srpen68 - články k výročí

Symbolicky 21. srpna má také v kinech premiéru film Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka, který popisuje poslední měsíce života studenta, který se roku 1969 upálil na protest proti sovětské invazi do Československa. 

Lidé ale vzpomínají například také na Twitteru - pod hashtagem  #můj_osmašedesátý sdílí svoje vzpomínky, které se vztahují k 21. srpnu 1968.

Autoři: ,

Před 50 lety vláda posvětila dočasný pobyt sovětských vojáků. Zůstali 23 let

Fotografie Jovana Dezorta z událostí 21. srpna 1968 získala v soutěži Českého...

Někdejší Československo bylo po roce 1945 jedinou zemí východního bloku, kde nebyla sovětská...

1968: Pro Husáka a Brežněva byli Dubček s Černíkem užitečnými hlupáky

1968: Pro Husáka a Brežněva byli Dubček s Černíkem užitečnými hlupáky

VIDEO Návrat československé delegace z Moskvy na konci srpna 1968 provázely obavy i očekávání. Podpis...

Na výsadkáře mířila děla tanků, kasárna v Holešově ale nevydali

Jediná kasárna v zemi v srpnu 1968 Rusové nedostali. Tehdejší velitelé 7....

Od nadřízeného velitelství měli pokyn považovat sovětské vojáky za okupanty a nespolupracovat....

Z Gagarinova těla nenašli skoro nic. Zbyl kus kombinézy a v kapse lístky

Jedna z posledních Gagarinových fotografií z počátku roku 1968 z přípravy na...

VIDEO Před 50 lety, 27. března 1968, se za zvláštních okolností zabil Jurij Gagarin, první kosmonaut...

Zvací dopisy byly dva. Soudruzi je psali ve spěchu a nikdy se nepřiznali

Rozbor písma Biľaka – porovnání jeho podpisu pod tzv. „zvacím dopisem“ se...

VIDEO „Vážený Leonide Iljiči,“ tak začínal dopis podepsaný pěti politiky ČSSR, který „legalizoval“...

Kačeři hlásí už přes tisíc nálezů. Začíná poslední kolo Tankocachingu

Tankocaching na Technet.cz k 50. výročí okupace Československa.

Tankocaching Tankocaching má za sebou 14 dnů a 14 keší. Do speciální verze hry geocaching se zapojily stovky...

Tajemná mise: český důstojník odletěl 21. srpna 1968 vrtulníkem do Německa

Akce podplukovníka Vladimíra Chadalíka zůstávala dlouho neznámá. A dodnes...

Onen hrdinský příběh obestírá závoj nejasností. Víme sice, co podplukovník Vladimír Chadalík v...


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje, vyhlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš na volebním sněmu hnutí ANO

Vládní hnutí ANO volí v neděli své nové vedení. „Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje,“ prohlásil premiér...

Pomohl jsem zachránit mostecké doly, říká odsouzený uhlobaron Kraus

Bývalý uhlobaron Petr Kraus čeká, až mu Švýcaři oznámí, že má nastoupit do...

Petr Kraus má život jako na houpačce. Jednu chvíli vlastnil podíl ve firmě, který má dnes cenu nejméně čtyř miliard...

Babiš znovu vede ANO, obhájil i Faltýnek. Novým místopředsedou je Vondráček

Premiér Andrej Babiš a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na sněmu...

Premiér Andrej Babiš vede znovu hnutí ANO. Neměl při volbě protikandidáta. Dostal 206 hlasů, 13 delegátů bylo proti, 19...

Najdete na iDNES.cz