Šrejber bude pykat v Českých Budějovicích

  15:31aktualizováno  15:31
Podnikatel Milan Šrejber si bude odpykávat pětileté vězení v Českých Budějovicích. Z pražské pankrácké věznice by tam měl být převezen ve čtvrtek. Bývalý tenista byl loni v září odsouzen za zneužívání informací v obchodním styku.

Šrejber si trest odsedí za zdmi stejné věznice jako nejslavnější český agent Václav Wallis.

Odsouzeného muže, který usiloval o odložení trestu ze zdravotních důvodů, policie 13. března dopravila na Pankrác z plzeňské vojenské nemocnice. Tam se podrobil operaci nosních dutin.

Z vězeňské nemocnice byl 19. dubna přemístěn do cely, kterou obývá s dalšími
čtyřmi vězni.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Ministr chce kauzu přezkoumat
Devětadvacátého března se ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš obrátil na Nejvyšší soud v Brně, aby rozsudek přezkoumal.

"Ministr dospěl k závěru, že rozsudkem Vrchního soudu v Praze byl porušen zákon v neprospěch obviněného," uvedl šéf tiskového oddělení resortu Vladimír Voráček. Ministr spravedlnosti svou stížností vyhověl Šrejbrovu advokátovi Tomáši Královi.

Obhájce v lednu Bureše požádal, aby ve prospěch jeho klienta podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona. Burešovi se nelíbí, že Vrchní soud v Praze, ke kterému se Šrejber odvolal, vzal výrok nižší instance o vině bez bližšího prozkoumání za bezpečně prokázaný.

Rozsudek podle Voráčka obsahuje několik zcela evidentních nesprávností, které nemají oporu v důkazech a které jsou naprosto zřejmé.

"Ministr spravedlnosti soudu rovněž vytýká, že pochybil, když nevyhověl návrhům na výslechy svědků," dodává šéf tiskového odboru ministerstva.

Nejvyšší soud může na základě ministerské stížnosti nařídit  nový proces nebo sám ve věci rozhodnout. Ministr spravedlnosti má také právo odložit nebo přerušit výkon rozhodnutí, proti kterému podal stížnost.

Podle advokáta je pochopitelné, že ministr takováto rozhodnutí přenechává justici. Bureš se k podání stížnosti rozhodl i přesto, že Nejvyšší zastupitelství v Brně mu tento krok nedoporučilo.

"Zastupitelství sice zjistilo v postupu soudů nedostatky, ale nebyly natolik závažné, aby navrhlo mimořádný opravný prostředek," řekla jeho mluvčí Zdenka Kárná.

Šrejbra převezla policie z nemocnice na Pankrác
Bývalý tenista a podnikatel Milan Šrejber strávil první noc za mřížemi pražské vězeňské nemocnice ze 13. na 14. března. Na Pankrác ho tehdy přivezla policie z plzeňské vojenské nemocnice. Tam byl Šrejber na operaci. Podnikatele se tehdy zastal šéf sněmovny Václav Klaus.

Bývalého tenistu zatkli policisté 13. března vpodvečer na základě příkazu pražského městského soudu. Do vězení měl totiž nastoupit už koncem minulého měsíce. Nástup ale odkládal kvůli zdravotním problémům.  Ani jeho advokát s žádostí o odložení nástupu do výkonu trestu u soudu neuspěl.

Jak přesun probíhal
"Pacient podstoupil v pondělí operaci nosních dutin. Je to velice neobvyklá situace. Něco takového jsem ještě nezaznamenal," řekl ředitel plzeňské nemocnice Josef Vrána.

"Byl po operaci hlavy. Ještě stále krvácel. Policisté ho odvlekli i přes zamítavé stanovisko lékařů," tvrdí advokát Tomáš Král.

Policisté přijeli do nemocnice už po poledni, ale tehdy Šrejbra ještě nechali na lůžku. Vrátili se pro něj před 18. hodinou v doprovodu vězeňské lékařky. Její kolegové z vojenské nemocnice nakonec vystavili propouštěcí zprávu. Nato byl pacient okamžitě sanitkou převezen do pankrácké vězeňské nemocnice. Tam dorazil asi ve 20:15.

Podnikatel sponzoroval ODS 

Úspěšný tenista osmdesátých let se v roce 1997 dostal do centra pozornosti médií kvůli aféře kolem daru fiktivních sponzorů ODS Lájose Bácse a Radžíva Sinhy ve výši 7,5 milionu korun. Šrejber se totiž k daru přihlásil až se zpožděním.

Mluvčí pražského městského soudu Luboš Vlasák tvrdí, že soud mohl vydal příkaz k přivedení bývalého tenisty do věznice, protože Šrejbrův obhájce nepodal v zákonné lhůtě stížnost proti zamítnutí odkladu trestu.

Zamítavé stanovisko městského soudu tak podle něj nabylo právní moci. Výhrady lékařů na neobvyklý postup ale mluvčí odmítá.

"Byl vydán posléze příkaz k dodání, který se vzhledem k tomu, že odsouzený je v nemocnici, provedl poněkud odlišným způsobem než obvykle. To znamená, že pro pana odsouzeného jelo sanitní vozidlo, navíc v doprovodu vězeňského lékaře, který na místě měl posoudit, zda jmenovaný je schopen převozu a umístění do vězeňské nemocnice," dodal Vlasák. 

Zástupce ředitele pankrácké věznice Miloslav Sekyrka míní, že o době, kterou Šrejber stráví ve vězeňské nemocnici, rozhodnou lékaři na základě jeho zdravotního stavu.

Pankrác slouží jako příjmová věznice pro Prahu a střední Čechy. Nově nastupující vězni tu stráví tři týdny až měsíc a poté je ředitelství vězeňské služby rozděluje do
jiných zařízení.

Glosa: Chytili Šrejbera

Žádost o odklad
Podnikatel měl do věznice původně nastoupit 25. února. Tři dny předtím ale požádal o odklad trestu s odůvodněním, že vězení by mohlo zhoršit jeho zdravotní stav. Městský soud ale 26. února jeho žádost zamítl.

Klaus bránil Šrejbra
Předseda ODS a Poslanecké sněmovny Václav Klaus se postavil za dalšího kontroverzního podnikatele, který má problémy se zákonem. Po televizním řediteli Vladimíru Železném se důrazně zastal podnikatele a někdejšího sponzora své strany Milana Šrejbra.

Středeční Šrejbrovo zatčení v nemocnici označil Klaus za praktiky hlubokého komunismu; k jiným odsouzeným prý orgány přistupují jinak. "Den po vážné operaci byl Šrejber přímo z lůžka vytažen policií a eskortován do věznice. Praktiky tohoto

typu nepatří do demokratické společnosti, spíše by se hodily do hlubokého komunismu." Prominentům komunismu přitom podle Klause prochází, že s výmluvou na zdraví nechodí ani k soudu. Zde prý bezpečnostní síly sáhly k teatrální demonstraci.

"Myslím si, že pan předseda Klaus vycházel z poněkud mylných informací a možná to nemuselo být tak silácké. Žijeme v právním státě a o tom, jak se v jednotlivých takovýchto případech postupuje, nerozhodují politici, ale soudy," reagoval ministr vnitra Stanislav Gross.

Gross: Policie postupovala podle zákona
Ministr vnitra Stanislav Gross ale považuje postup policie za správný. "Myslím si, že pan předseda Klaus vycházel z poněkud mylných informací a možná to nemuselo být tak silácké. Žijeme v právním státě a o tom, jak se v jednotlivých takovýchto případech postupuje, nerozhodují politici, ale soudy," tvrdí.

Podle ministra byl zdravotní stav Milana Šrejbra vzat v úvahu. I on zdůraznil, že při zatýkání v plzeňské vojenské nemocnici byl i lékař vězeňské služby.

Rozsudek
Loni v září poslal Vrchní soud Šrejbera za zneužívání informací v obchodním styku definitivně na pět let za mříže. Senát zároveň o dva roky snížil původně pětiletou dobu, po kterou nebude Milan Šrejber moci vykonávat činnost ve statutárních orgánech obchodních společností.

Soud ho potrestal za obchody s cennými papíry, kterými podle obžaloby nezákonně obohatil o miliony svoji společnost Šrejber Tennis Investing (ŠTI).

Čeho přesně se Šrejber dopustil
V letech 1995 až 1996 obohatil o třináct milionů firmu Šrejber tennis investing nezákonnými obchody. Firma podle obžaloby vydělávala na úkor podílových fondů, které Šrejber založil a spravoval. Žalobce mu kladl za vinu, že společnost ŠTI fondům úmyslně prodávala akcie za vyšší cenu, než za kterou je poté od nich odkupovala zpátky.

Případ Šrejber v datech

10. dubna 1998 Ministerstvo financí podalo na Šrejbra trestní oznámení na základně upozornění banky o podezřelých finančních operacích týkajících se jeho fondů. V září 1997 resort Šrejbrově investiční společnosti udělil desetimilionovou pokutu za nelegální obchody s cennými papíry.
2. září 1998 Šrejber byl obviněn ze zneužívání informací v obchodním styku.
Červen 1999 Státní zástupce Šrejbra obžaloval. Bývalý tenista uzavřel v letech 1995 a 1996 celkem 26 kupních smluv. Jejich předmětem byl prodej a nákup cenných papírů mimo organizovaný trh, přičemž z těchto obchodů vznikl pro společnost Šrejber Tennis Investing (ŠTI) celkový finanční prospěch 14,1 milionu korun. Naopak pro Šrejber fond dividendový znamenaly tyto obchody údajně ztrátu 8,4 milionu a pro Šrejber fond růstový 11,9 milionu.
3. dubna 2000 Líčení u Městského soudu v Praze bylo odročeno, Šrejber omluvil svou nepřítomnost obchodním jednáním v  USA. Ani další jednání se nekonalo. Šrejber zaslal soudu omluvu, v níž vysvětlil, že se jeho obchodní aktivity v USA protáhly.
19. října 2000 Šrejber po návratu ze Spojených států převzal na Městském soudu v Praze obžalobu.
4. prosince 2000 Líčení před pražským městským soudem se na Šrejbrovu žádost konalo v jeho nepřítomnosti. Městský soud v Praze vydal na Šrejbra zatykač.
noc ze 6. na 7. ledna 2001 Šrejber byl zatčen na letišti v Praze-Ruzyni po příletu z Londýna do Prahy.
7. ledna 2001 Městský soud v Praze uvalil na Šrejbra vazbu. Stanovil zároveň pětimilionovou kauci. Částku složila o dva dny později Šrejbrova matka na účet soudu.
12. ledna 2001 Soud se rozhodl kauci přijmout, Šrejber však zatím zůstal ve vazbě. S rozhodnutím soudu totiž nesouhlasil státní zástupce a podal stížnost k vrchnímu soudu.
19. ledna 2001 Městský soud v Praze odsoudil Šrejbra k 5,5 roku vězení za zneužívání informací v obchodním styku. Uznal jej vinným ze zneužívání informací v obchodním styku. Dopustil se ho údajně nezákonnými obchody s cennými papíry, jimiž podle soudu nezákonně obohatil o 13 milionů korun svoji společnost ŠTI.
1. února 2001 Šrejber byl po třech týdnech propuštěn z vazby. Vrchní soud v Praze totiž zamítl stížnost proti rozhodnutí pražského městského soudu o přijetí peněžní kauce.
27. září 2001 Vrchní soud Šrejbrovi snížil trest z 5,5 roku na pět let vězení.
Leden 2002 Šrejbrův advokát Tomáš Král požádal ministra spravedlnosti Jaroslava Bureše, aby ve prospěch jeho klienta podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona.
1. února 2002 Pražský městský soud zaslal Šrejbrovi výzvu, aby do 25. února nastoupil do pankrácké věznice. Šrejber požádal o odklad ze zdravotních důvodů.
26. února 2002 Pražský městský soud Šrejbrovu žádost o odklad nástupu do vězení zamítl.
Únor 2002 Šrejbrův obhájce se obrátil na Ústavní soud s tím, že soudy v případě jeho klienta porušily právo na spravedlivý proces.
13. března 2002 Šrejber byl zatčen v plzeňské vojenské nemocnici

Bývalý tenista a podnikatel Milan Šrejber přichází k Vrchnímu soudu, který začal projednávat jeho odvolání v kauze zneužívání informací v obchodním styku, 24. září 2001

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Obavy o život Tchajwanců jsou na místě, říká odbornice. Verdikt budí rozpaky

zadržený Tchajwanec Hsu-Lin Cheng

Jako nepřijatelné označil závěr tuzemských soudů ve věci o Tchajwancích senátor Pavel Fischer. Podle Českého...

Nakažených klíšťovou encefalitidou je už 65. Za měsíc jich je čtyřnásobek

Hladové klíště připravené zaútočit na teplokrevné zvíře nebo člověka. Potřebuje...

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo zatím 65 lidí. O měsíc dřív přitom Státní zdravotní ústav registroval...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz