Spuštění Temelína se zřejmě opozdí

Spuštění jaderné elektrárny Temelín bude mít zřejmě zpoždění. Nemůže za to ale kritická rezoluce Evropského parlamentu, ale závady v samotné elektrárně. Podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) nebude první reaktor aktivován kolem 20. září, ale až na přelomu září a října. V Temelíně v pátek opravovali dva pojišťovací ventily, ze kterých by po spuštění mohla kapat radioaktivní voda. Mluvčí elektrárny Milan Nebesář závadu popřel: "Já nevím o žádném poškození ventilů, ke kterému mělo dojít."

SÚJB ale připouští, že závadu objevili, a že jich je víc. Závažná byla třeba porucha výměníku, který má udržovat vodu tekoucí do primárního okruhu ve správné teplotě.

"Ten se musel odvézt až do Brna do Královopolské strojírny, kde byl opravován a opraven. V příštím týdnu se očekávají testy na tomto výměníku," potvrdil za úřad Karel Böhm.

Shrnutí posledních událostí kolem Temelína

Evropský parlament: Temelín se musí prověřit - jak proběhlo čtvrteční hlasování EP, obsah rezoluce o Temelínu
Rakouský parlament plně podpořil stanovisko své vlády podmínit vstup Česka do EU Temelínem - obsahuje také znění usnesení rakouského parlamentu k Temelínu
Temelín není pro Němce dost bezpečný - proč by Němci Temelínu neudělili licenci a další informace o jejich názoru na jeho bezpečnost
Odpůrci Temelína blokovali pět hodin hraniční přechody - jak probíhala sobotní blokáda tří jihočeských přechodů
Rakousko chce Česko držet Temelínem v šachu - Rakouský kancléř oznámil, že vláda je rozhodnuta blokovat vstup Česka do EU, pokud bude Temelín nevyhovující
Spuštění Temelína již asi nic nezabrání - Temelín je podle českých odborníků i politiků bezpečný

Další zajímavosti

Ohlasy na rezoluci EP - Čeští politici Evropskému parlamentu vyčítají hlavně skutečnost, že nevyslechl českou stranu
Boj Rakušanů o informace pokračuje - Opakované výzvy Rakouska, aby česká vláda obnovila s Vídní dialog, vycházejí stále naprázdno

Bezpečnosti Temelína věří nejméně Hornorakušané, kteří chtějí i nadále pokračovat v blokádách hraničních přechodů. Vláda připouští jejich ekonomický dopad na Českou republiku, zvláštní vyjednávání o ukončení demonstrací ale neplánuje.

"Ministerstvo zahraničních věcí je vpodstatě v trvalém styku s ministerstvem zahraničních věcí Rakouska, čili to jednání se vede touto formou. Jestli je vhodné jednat s jednou ze spolkových zemí Rakouska, to si nejsem jist," řekl místopředseda vlády a ministr financí Pavel Mertlík.

Podle smluvně-opoziční ODS se rakouská vláda chová vůči České republice stejně nefér, jako česká vláda, když se v únoru připojila k sankcím vůči Rakousku kvůli vstupu extrémě pravicovým Svobodným do vlády.

"Jak česká vláda, tak rakouská vláda se v těchto případech chovají nekonzistentně, protože obě vlády zcela ignorují známé heslo: Co nechceš, aby činili tobě, nečiň ty jim," soudí Jan Zahradil (ODS), poslanec a stínový ministr zahraničí.

Čeští poslanci si chtějí na chování svých rakouských kolegů stěžovat v Bruselu. Odjedou tam ale až v listopadu v rámci pravidelného zasedání, které se koná dvakrát do roka. Na speciální cestu kvůli Temelínu prý nejsou peníze.