Zemanovi příznivci sbírají podpisy. Vadí jim „útoky kavárenských povalečů“

  12:30aktualizováno  12:30
Strana práv občanů (SPO) spustila podpisovou akci na obranu prezidenta Miloše Zemana. Důvodem prý byla „zákeřná kampaň“, kterou proti Zemanovi vedou „žlučovitá média.“ V posledních dnech vzniklo naopak také několik petic, které chování prezidenta kritizují. K internetové petici za Zemanovo odstoupení se připojilo zhruba 55 tisíc lidí.

Nový předseda Strany práv občanů Jan Veleba, prezident a čestný předseda strany Miloš Zeman a kancléř Vratislav Mynář | foto:  David Neff, MAFRA

Důvodem, proč Strana práv občanů ve čtvrtek spustila podpisovou akci na Zemanovu podporu je podle jejího předsedy Jana Veleby „trvalá mediální štvanice proti prezidentovi.“ Jako příklad dehonestování prezidenta Veleba uvádí titulek „Užitečný idiot se vrací“, který použily Lidové noviny u komentáře o návratu Zemana z Číny, či výrok Petra Gazdíka (STAN) v Událostech a komentářích, že „prezidenta volila méně kulturní část národa.“

„Dokažme svým podpisem, že se umíme zastat českého prezidenta Miloše Zemana, který plní svůj slib a je prezidentem dolních deseti milionů občanů,“ stojí v textu prohlášení SPO. Miloš Zeman je jejich čestným předsedou.

„Chceme ukázat, že mnoho lidí stojí za tímto prezidentem, který byl přímo zvolen a má mimořádný mandát. Je zde hodně lidí, kteří ho podporují. Tyto mediální útoky by měly přestat,“ řekl iDNES.cz Veleba. „Nejrůznější povaleči z pražských kaváren tyto frontální útoky režírují, domnívajíce se, že jim stále patří republika,“ uvedl. Podle organizátorů petice důležitější roli - a to především díky Zemanovi - získávají lidé na venkově a v malých a středních městech.

 „,Pražská kavárna’ proto křičí, vzteká se a kope kolem sebe. Naštěstí pro naši zemi režiséři těchto útoků mají ve svých politických fajfkách již pomálu tabáku. Lidé s obyčejným selským rozumem navíc pražskou kavárnu prohlédli, a to je dobře!“ píše se v prohlášení na stránkách SPO.

Podpisová akce na podporu Zemana neprobíhá na internetu. „Budeme hledat styčné osoby, které požádáme, aby si to vytiskly, obešly lidi ve svém okolí a zaslaly nám to zpátky. Akce bude trvat několik měsíců,“ dodává Veleba.

Odstoupení Zemana žádá 55 tisíc lidí

Tisíce lidí se na internetu naopak připojují k peticím a výzvám, které Zemana kritizují. K internetové petici za Zemanovo odstoupení se připojilo zhruba 55 tisíc lidí.

Zemana v posledních dnech kritizovala veřejnost i politici za vulgární výroky, které použil v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán, například když mluvil o ruské kapele Pussy Riot nebo služebním zákonu. Hlava státu vyvolala kritiku i kvůli nedávné návštěvě Číny a návratu letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T či výběru lidí vyznamenaných 28. října.

Podle elektronické petice, která požaduje odstoupení prezidenta, Zeman dělá špatné jméno České republice, jedná v rozporu s dobrými mravy a je špatným příkladem pro občany. S názory a chováním prezidenta nesouhlasí ani pořadatelé několika akcí chystaných na 17. listopadu, kdy se slaví Den boje za svobodu a demokracii.

Část Zemanových kritiků se chce sejít u památníku událostí 17. listopadu na pražské Národní třídě ve chvíli, kdy přijde památku uctít také Zeman. Prezidentovi tam chtějí vystavit červenou kartu. Další kritici avizují shromáždění na nedalekém Betlémském náměstí.

Prezident Zeman se za vulgární výroky v rozhlase omlouvat nehodlá:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Macron znovu zastavil svůj politický pád, prohra ho posílila

Francouzský prezident Emmanuel Macron při proslovu během oslav 75. výročí...

Výsledky evropských voleb ukázaly, že prezident Emmanuel Macron umí vzdorovat větru a dešti. Dokáže však vzdorovat i...

Firma nepokácela tisíce smrků napadených kůrovcem, zaplatí čtyři miliony

Kůrovec řádí na vysočině. Nejhůře z kraje je na tom Třebíčsko. Například u...

Česká inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích uložila pokutu čtyři miliony korun společnosti H - Agrana,...

Praha vypíše zakázku na projekt na autobusový terminál na Smíchově

Na Smíchově vznikne obří dopravní terminál. Na obrázku jedna z možných...

Pražský magistrát vypíše zakázku na vypracování projektu nového dopravního terminálu u smíchovského nádraží. Projekt...

Najdete na iDNES.cz