Sporná kniha budí odpor

  0:01aktualizováno  0:01
V knihkupectví byste tu nenápadnou knihu nejspíš přehlédli. Neprovází ji žádná velká reklama, a přesto už padlo první trestní oznámení a ozvaly se první protesty proti jejímu vydání. "Připadá mi nebezpečnější, než když vyšel Hitlerův Mein Kampf," říká Tomáš Jelínek, předseda Pražské židovské obce. "Může se stát manuálem českých rasistů a antisemitů."

Řeč je o třísetstránkovém díle Tabu v sociálních vědách třiatřicetiletého Petr Bakaláře. V knize, která na první pohled vypadá jako seriózní vědecká práce s množstvím citací a odkazů, se mimo jiné mluví o rozdílech v inteligenci mezi rasami nebo o procentech Židů v Hollywoodu, amerických médiích a na tamních univerzitách.

"Fakt, že antisemitská propaganda kritiku Židů zveličovala, by neměl zastírat skutečnost, že mnohdy měla reálný základ," píše například Bakalář, vzděláním psycholog. "Po druhé světové válce se takové téma odváží otevřít málokdo," připouští Bakalář.

"Je to pseudovědecké hledání nepřítele ve zdánlivě seriózním hávu," říká sociolog Tomáš Kamin. Pokud by se mělo Bakalářovo dílo stát skutečně "biblí" českých extremistů, bude to od nich vyžadovat nemalé intelektuální úsilí. Není to totiž lehké čtení - naopak. Kniha se hemží odbornými výrazy, desítkami citací nejrůznějších autorů, grafy či tabulkami.

Kdo ale chce, najde i "srozumitelná fakta". Například: Židé tvoří třetinu amerických miliardářů a k tomu ještě ovládají rozhodující média v USA. Navíc měli vždy blízko k světovému komunismu a obvykle půjčovali na nehorázný úrok.

Sociolog Tomáš Kamin je proto přesvědčen, že Bakalář spíš než aby "odkrýval tabu", hanobí národ a rasu. Z toho důvodu na něj podal trestní oznámení. "Ta knížka je nebezpečná hlavně proto, že se tváří jako velmi seriózní vědecká práce a zpracování tomu odpovídá," vysvětluje Kamin.

"Ve skutečnosti ale jen vybírá různé citáty z nejrůznějších prací tak, aby to odpovídalo jeho záměru. A tím je podle mého názoru prezentace rasistických a antisemitských názorů."

Ať dokážou, že to tak není
Petr Bakalář se všem výtkám brání: "Ať mi ukážou, kde falšuju nějaká fakta. Pokud to dokážou, klidně budu svoje závěry korigovat," říká Bakalář, který se v knize odvolává zejména na práce amerických sociologů. "Jenže někteří lidé debatu vůbec vést nechtějí."

Žádný problém s obsahem knihy necítí ani nakladatelství Votobia Praha, které Bakalářovu knihu vydalo a otevřelo jí dokonce svou novou řadu s názvem "Kontroverzně". "Je nám jasné, že vydáváme kontroverzní knihu," říká ředitel Votobie Petr Jüngling. "Četl jsem ji ale opravdu velmi pozorně. Podle mě není možné říct, že vyznívá antisemitsky. Naopak. Jde nám jen o otevřenou výměnu názorů."

Spornou knihu se učí děti ve školách
Bakalářova kniha není ale jediným "kontroverzním" pohledem na minulost, který je na českém trhu běžně k dostání. Mezi bestsellery tu už léta patří knihy známého britského hitorika-amatéra Davida Irvinga, například Norimberk či Hitlerova válka.

Irving má přitom zakázaný vstup hned do několika evropských zemí (například do Německa) a před necelými dvěma lety mu britský soud definitivně přiřkl nálepku "rasisty a antisemity". To vše si vysloužil svým tvrzením, že vyvraždění šesti milionu Židů během druhé světové války je ve skutečnosti jen velká lež.

Irvingova pověst už ale naplno dorazila i do Česka. Poté, co na Irvingovy problémy se soudy před časem upozornil týdeník Respekt, se už další dotisky žádaných Irvingových děl odkládají.

"Po tom rozsudku už nemůžeme tu knihu vydávat jen tak," říká Zuzana Voráčová, ředitelka nakladatelství Jota, které chtělo vydat už třetí dotisk Irvingovy knihy Hitlerova válka. "Třetí vydání už zcela určitě nevyjde bez patřičného komentáře historiků." Irvingovy knihy se ale dají i přes všechny rozsudky běžně půjčovat v českých knihovnách v oddělení "literatura faktu", a jak zjistil Respekt, některé školy je dokonce používají jako učebnice.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Macron znovu zastavil svůj politický pád, prohra ho posílila

Francouzský prezident Emmanuel Macron při proslovu během oslav 75. výročí...

Výsledky evropských voleb ukázaly, že prezident Emmanuel Macron umí vzdorovat větru a dešti. Dokáže však vzdorovat i...

Ostrovský zámek vystavuje meč, který nejspíš patřil katu Mydlářovi

Kurátorka výstavy Miluše Kobesová s mečem z počátku 17. století, který údajně...

Pozoruhodný exponát je k vidění na zámku v Ostrově na Karlovarsku, kde se koná výstava Schlikové a mincování. Její...

Letní neomezená data vyjednal můj tým, říká Babiš. Naše nabídka, tvrdí operátor

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Společnost T-Mobile se rozhodla na letní prázdniny zavést v Česku neomezené stahování dat pro své klienty. Premiér...

Najdete na iDNES.cz