Spor o žalobce Bašného: chyboval v kauze bití vězňů?

  14:15aktualizováno  14:15
Odvolaný šéf liberecké pobočky krajského státního zastupitelství Adam Bašný údajně chyboval v kauze komunistického poslance Josefa Vondrušky a v případu Golf Ještěd. Tvrdí to vrchní státní zastupitelství. Ministerstvo spravedlnosti ovšem zdůrazňuje, že se nejedná o chyby Bašného, ale náměstka krajského žalobce.

Vrchní státní zastupitelství tvrdí, že Adam Bašný (na snímku) chyboval v kauze poslance Vondrušky a v případu Golf Ještěd. Bašný se brání. | foto: Ota Bartovský, Jakub Bartoška,  MF DNES

Tím je Dan Anděl, který nyní vede krajské státní zástupce v Ústí.

Kritika se týká případu poslance Vondrušky. Ten je jako bývalý dozorce obviněn z týrání vězňů. Podle mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Ireny Válové z Liberce do Poslanecké sněmovny odešla špatně koncipovaná žádost o vydání Vondrušky. Neoficiální zdroje tvrdí, že Bašný žádost nesepsal.

"V žádosti byly uváděny i činy, jichž se poslanec prokazatelně nemohl dopustit," konstatovala Válová.

Druhá věc se měla týkat konkurzu na společnost Golf Ještěd a obžaloby v kauze Bertolda Schleye. "V případu Golf Ještěd došlo k prodlevě v trestním řízení v délce rok a čtvrt," upřesnila Válová. Konkrétní údaje o kritice zveřejnila Česká televize. "Tyto výtky vrchní státní zastupitelství opakovaně zasílalo do Ústí krajskému státnímu zastupitelství. Týkaly se celkem čtyř případů."

Jenže údajné chyby Bašného už prošetřovala Inspekce ministerstva spravedlnosti. Trvají na tom, že bývalý šéf liberecké pobočky se jich nedopustil.

Bašný už dříve řekl, že to není pravda a že se jedná o chyby v dohledu, který má na starosti náměstek krajského žalobce Dan Anděl. S tím souhlasí i ministerstvo.

"Inspekce ministerstva prověřila výtky vrchního státního zastupitelství a zjistila, že jde o výtky vůči dohledové činnosti, které spadají do kompetence náměstka krajského státního zástupce, nikoli šéfa pobočky. Konkrétní pochybení ze strany Bašného ministerská inspekce neshledala," tvrdí mluvčí ministerstva Veronika Ludvíková.

Na základě inspekce ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odvolal ústeckého krajského státního zástupce Jiřího Křivance, který z funkce Bašného sesadil. Místo Křivance je nyní pověřen vedením právě Anděl.

Křivancův předchůdce Jan Jakovec tvrdí, že dohled si v Ústí řídil náměstek Anděl. "Měl pravidelné schůzky se státními zástupci, kam Bašný ani nejezdil. Anděl ho jen zcela výjimečně mohl o něco požádat, jinak si to řídil sám," reagoval Jakovec. Podle něj vrchní státní zastupitelství hledá důvody k odvolání Bašného. "Jedná se ovšem o zástupné nevěrohodné důvody."

"Nemohu hodnotit, co říká ministerstvo spravedlnosti. Vrchní státní zastupitelství má jiný názor. Výtky se týkaly závažných chyb v trestním řízení a je jedno, jestli v dohledu nebo dozoru. Vrchní státní zastupitelství je toho názoru, že vedoucí pobočky má oprávnění, a tudíž i povinnost vykonávat dohled. Doktor Bašný na výtky odpovídal. Jestli kompetenci neměl, proč na ně reagoval?" uvedla Válová.

Do případu se o víkendu vložila i nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Pro Českou televizi uvedla, že má materiály dokazující pochybení Bašného a že se výtky týkají uplynulých devíti měsíců.

Odvolání Bašného vyvolalo odpor laické i odborné veřejnosti, mimo jiné i soudců. Prvním důvodem odvolání byl totiž jeho projev na konferenci Transparency International, kde kritizoval kauzu Čunek, kvůli níž stála právě Vesecká ještě s několika kolegy před soudem. Až několik dní poté, co se zvedla vlna odporu, zastupitelství přišlo s verzí, že Bašný manažersky selhal. To ovšem Inspekce ministerstva vnitra vyvrátila.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Co s extrémním suchem? Odpoví rektor České zemědělské univerzity v Rozstřelu

Rektor ČZU Petr Sklenička

Ztráty ze sucha, které počítají každý rok zemědělci, strmě narůstají. Za škody v roce 2017 dostali finanční náhrady ve...

Lepší ochrana hranic, podpora malých firem: TOP 09 a STAN zahájili eurokampaň

Předseda TOP 09 a lídr kandidátky Jiří Pospíšil (vlevo) a europoslanec a lídr...

Posílení ochrany hranic Evropské unie, proevropské směřování nebo podpora malých a středních firem z evropských fondů...

Když se nezměníme, změní nás katastrofa, říká o plýtvání vědec a farmář

Hydrobiolog a nyní také farmář David Pithart.

Voda v krajině se stala celoživotním tématem hydrobiologa Davida Pitharta. Dokonce tak silným, že ve svých padesáti...

Najdete na iDNES.cz