Spor o půdní byty vyřešen není

  8:37aktualizováno  8:37
Praha - Nová koncepce památkové péče, kterou v průběhu léta vypracuje pražský magistrát, snad konečně vyřeší problémy kolem půdních bytů v Praze 1. Spor mezi Státním ústavem památkové péče a radnicí první městské části o půdní prostory Prahy 1 stále trvá Podle metodického pokynu, který vydal Státní ústav v lednu, by na Malé Straně, Starém Městě, velké části Hradčan a pražských nábřeží už neměl vzniknout ani jeden nový půdní byt.

Naproti tomu pokračující privatizace obecních domů Prahy 1 právě s adaptacemi podkroví počítá. Konečné rozhodnutí je v pravomoci odboru památkové péče magistrátu. Jak však už dříve uvedl zástupce vedoucí tohoto odboru Jiří Musálek, jeho lidé se metodickým pokynem řídí.

Starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister však postrádá individuální posuzování žádostí na adaptaci. "V posledních měsících vydávají památkáři zamítnutí prefabrikovaná jako cihly. Přitom jediným zdůvodněním je obvykle odkaz na metodický pokyn." Starosta tvrdí, že radnice se snaží dosáhnout změny ze striktního plošného zákazu na otevřenou diskusi nad jednotlivými případy. "Zejména když vlastník  předloží soupis více objektů v jednom podání, dočká se často zamítnutí i u prostor, které jsou k adaptaci vhodné," zdůrazňuje Bürgermeister.

Památkáři se odvolávají na nutnost posuzování všech žádostí s ohledem na celkovou vizi. "Co obecně může být přípustné u jednoho domu, není přijatelné u celé ulice. Podle monitoringu na vybraných blocích na Malé Straně a Starém Městě 50-75 % objektů už půdní vestavbu či nástavbu má," konstatuje Miloš Solař, jeden ze spoluautorů metodického pokynu. Dodává, že většina předložených  projektů je zoufale nekvalitních.

"Jedničce" prý chybějí regulační plány jako vstupní filtr, který do schvalovacího procesu nevpustí objekty, které jsou z hlediska památkové péče nevhodné. "Dokud magistrát nevytvoří systém regulace, nic lepšího než metodický pokyn nemáme," domnívá se Miloš Solař. "V současnosti dokonce neexistuje soupis historických krovů v Praze, i když území Pražské památkové rezervace je už devět let na Listině světového kulturního a přírodního bohatství UNESCO, upřesňuje.

Jaké je tedy východisko z bludného kruhu? Snad jím bude nová koncepce památkové péče, kterou přes léto vypracuje odbor památkové péče magistrátu. Podle ředitele magistrátu Zdeňka Zajíčka bude hotova k 1. září.

Všichni zainteresovaní se také shodují na nutnosti provedení monitoringu půdní krajiny a objektivního zhodnocení toho, co na střechách a v podkroví historického centra za poslední léta vzniklo.

Památkáři dále požadují zahájení řízení na odstranění nepovolených staveb. Pavel Jerie konstatuje, ze nezkolaudované zásahy jsou běžně užívány. "Cítili potřebu zvolat: stop, zastavme ten živelný proces! Černé stavby porostou, pokud nebudeme důsledně trvat na jejich likvidaci. Při absenci jasně deklarovaných a dodržovaných pravidel s nimi také bude růst nechuť povolovat další zásahy do podkroví," dodává.  

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Podnikatel vdechl nový život zchátralé Lysečinské boudě v Krkonoších

Lysečinská bouda v Krkonoších.

Pražský podnikatel Karel Chotek kupuje v Krkonoších opuštěné objekty, o které nikdo nemá zájem. Po Dixově brusírně se...

Rozhlas použil kradené materiály, tvrdí Samková. Podala trestní oznámení

Advokátka matky paterčat Klára Samková přichází k Obvodnímu soudu pro Prahu 5

Advokátka Klára Samková podala trestní oznámení na novináře Janka Kroupu a Jana Pokorného a Český rozhlas, který je...

Vyhláška zakáže v Boleslavi užívání drog na veřejnosti, i kvůli cizincům

Ilustrační snímek

Mladá Boleslav má připravenou novou vyhlášku, kterou chce zlepšit bezpečnostní situaci ve městě. Po schválení...

Najdete na iDNES.cz