Odpůrci pomníku poukazují na to, že byl postaven lidem, z nichž byli někteří v NSDAP i v SS, a proto žádají městské zastupitelstvo, aby pomník postavený v roce 2006 odstranili.
Mimo jiné proto, že u popravených Němců byly po válce nalezeny zbraně.
"Při domovních prohlídkách našli vojáci údajně zbraně. Podle svědecké výpovědi, kterou zveřejnilo v roce 1951 Pracovní společenství pro obhajobu sudetoněmeckých zájmů, byl údajně u jedné oběti zabaven bajonet z prusko-rakouské války z roku 1866, který rodina uchovala jako upomínku," píše se v článku frankfurtského deníku.
Začátkem týdne jednala o pomníku rada města Nový Bor, která se rozhodla, že nabídne opozici kompromis.
"Chceme k pomníku umístit desku s česko-německým textem, na které budou vysvětleny všechny okolnosti toho, co se několik dnů po válce v Novém Boru stalo," řekl místostarosta Stanislav Valdman. "Rozhodli jsme se otupit hrany, a proto přicházíme s tímto kompromisním návrhem," dodal.
Odpůrci památníku tvrdí, že valná většina zastřelených Němců byla v NSDAP a někteří v SS a žádnou viditelnou vzpomínku si nezaslouží
"Dnes už je dokázáno, že doktor Träger, jehož potomci tady se souhlasem radnice v roce 2006 pomník postavili, byl v SS i v NSDAP. Členství se potvrdilo také u jiných," řekl jeden z odpůrců novoborského památníku Josef Doškář.