"Levnější písmo" je vlastně původní verze písma Radany Lencové, ještě než je upravila po dvouletém testování na školách. Ministerstvo školství písanky nakladatelství Fraus schválilo.
"To písmo se liší v detailech, ale podstatných. Je složitější. Navíc vůbec nebylo řádně testováno. Nevím, na základě čeho je ministerstvo schválilo," říká Lencová.
Písanky pro nakladatelství Fraus vytvořila učitelka ze Základní školy ve Školní ulici v Řevnicích u Prahy Michaela Sklenářová.
"Dva roky jsem testovala písmo paní Lencové. Nakladatelství Fraus mě pak poprosilo, zda bych pro ně sestavila písanky s nevázaným (nespojovaným, pozn. red.) písmem a vlastní metodikou, kde jsem zohlednila vlastní poznatky z testování," vysvětluje Sklenářová. Písmo z písanek Sklenářové (Comenia Script A) se od písma Lencové (Comenia Script Universal) liší na první pohled jen takzvanými serify, tedy špičkou písmena, která je jiná například u písmen k, l a h.
"To je tak malý rozdíl, že později, když si dítě písmo přizpůsobí, úplně zanikne," říká vedoucí redakce nakladatelství Fraus Radka Šmahelová. Výhody nevázaného písma Sklenářová uvádí stejné jako Radana Lencová: Děti písmo Comenia Script více baví, učí se ho snáze a hlavně je čitelnější.
"Zobáček" není vhodný pro dysgrafiky, tvrdí Lencová
Písmo ze svých písanek však Sklenářová na žácích ještě nezkoušela. "Tvary nevázaného písma z písanek Fraus jsou o dost složitější než tvary ověřovaného písma Comenia Script a vůbec nemusí vyhovovat dysgrafickým dětem nebo dětem se speciálními potřebami," tvrdí Lencová a upozorňuje právě na fakt, že písmo použité v písankách Fraus nebylo řádně testováno.
Problém vidí i v tom, že jejich písmo neodpovídá tomu, které se učitelé učí na certifikovaných seminářích. Ministerstvo školství je však pro výuku schválilo. "Účastnili jsme se dvouletého testování písma paní Lencové. Výsledky ukázaly, že jde dětem lépe než klasické kličkové. Nejsem grafik, takže neumím odborně posoudit odlišnosti, ale nemyslím si, že by mezi nimi byly nějaké zásadní rozdíly," uvádí děkanka Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Radka Wildová.
Spor o licenci
Celý spor má ještě trochu "temnější" pozadí. Radana Lencová si po dvouletém testování písma Comenia Script Universal, které dotovalo Ministerstvo školství, značku Comenia Script Universal zaregistrovala a licenci na ně prodala pouze nakladatelství Svět.
Nakladatelství Fraus už z dřívějška vlastnilo práva na používání původního písma Comenia Script A a novou licenci chtělo od Lencové koupit či s ní na písankách spolupracovat. Ona však odmítla. "Písmo se nám líbilo a samozřejmě jsme cítili i určitý obchodní potenciál. Tak jsme oslovili paní Sklenářovou," vysvětluje Šmahelová.
Školy si teď budou moci vybrat. Jestli koupí dražší, testované písanky, nebo levnější verzi, která se od verze Radany Lencové liší jen v detailech.