Spor o cenu skleníku pokračuje

  8:26aktualizováno  8:26
Troja - Dvacet nebo sto osmdesát milionů? To jsou cifry, mezi kterými se pohybovaly odhady ceny ojedinělé stavby v trojské botanické zahradě. Jiří Haager, ředitel zahrady, kde vzniká kontroverzní stavba obřího skleníku Fata Morgana, prohlašuje, že jej poškozuje postoj magistrátu. Ten ho totiž při další z kontrol financování skleníku, jehož původní cena dvacet milionů vzrostla až na současných sto osmdesát milionů, potrestal pokutou.

Haager se domnívá, že měl být potrestán architekt Zdeněk Deyl, který cenu skleníku odhadl na pouhých dvacet milionů.

"On má kulaté razítko, rozumí tomu, když řekl dvacet milionů, věřil jsem mu. Neuměl jsem tenkrát odhadnout cenu stavby. Je divné, že se nad tím nepozastavily orgány města jako například odbor výstavby nebo územního rozhodování,"řekl Haager. "Odnášíme svou osobní pověstí chyby úplně někoho jiného," dodal ředitel botanické zahrady.

Zdeněk Deyl se v pondělí k této kauze odmítl vyjádřit. "Já jsem ve vašich novinách zvyklý na jednostrannou reklamu pana Haagera, a proto vám nebudu odpovídat," řekl Deyl.

Spoluautorka projektu stručně dodala:  "Botanická zahrada o nás říká ledacos. Ať si projdou veškerou dokumentaci. Potom by se o dvaceti milionech nikdy takhle nemluvilo."

Ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček se nechtěl k žádné ze stran konfliktu přiklonit. Odpovědnost samotného magistrátu ale odmítl. "Nechci posuzovat to, kdo měl být za špatný projekt potrestán. To je záležitost mezi zahradou jako investorem a projektantem," poznamenal Zajíček.

Na finančním postihu ředitele Haagera a Kateřiny Vaculové, vedoucí odboru městské zeleně, trvá. "Porušili vnitřní předpis úřadu, když o prvním navýšení investic nevěděla městská rada," potvrdil ředitel magistrátu. Dodal, že konečné výsledky kontroly stavby neprokázaly žádné jiné pochybení. "Zákon porušen nebyl. Všechny vynaložené peníze byly použity podle projektového záměru," uvedl Zajíček.

Nedokázal však říci, jestli by se město pro stavbu skleníku rozhodlo, kdyby jeho cena byla od začátku sto osmdesát milionů a ne původních dvacet. "Na to nedokážu odpovědět. Kdyby v té chvíli město mělo peníze a skleník by byl prioritou, tak by ho asi postavit chtělo," míní Zajíček.

Nebyla snad původní cena záměrná? Tak, aby se vešla do investičního záměru města? Jiří Haager tvrdí, že dal na slova projektanta. "Dneska je mi jasné, že skleník musel stát sto osmdesát sedm milionů. Tehdy jsem byl rád, že to bude levné. Šel jsem do toho s čistým svědomím, žádná past na magistrát to nebyla," dodal Haager.

Stavba nového skleníku v Botanické zahradě v Praze - Troji (4. září 2000)

Skleník v botanické zahradě je postaven zhruba z poloviny. Původně měl stát dvacet milionů korun. (10. září 2001)

Autoři:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Zeman přivítá na Hradě premiéra Babiše i další špičky české politiky

Prezident Miloš Zeman pozval na jednání na Pražském hradě politické špičky,...

Prezident Miloš Zeman na Pražský hrad svolal na odpoledne jednání ústavních činitelů k zahraniční politice. Mezi hosty...

S námi se budou lidé mít jako v Bavorsku, láká Svoboda před eurovolbami

Lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu Pavel Svoboda v diskusním...

Hostem středečního pořadu Rozstřel na iDNES.tv byl Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu. Z...

U železniční trati unikal plyn, mezi Zdicemi a Berounem nejezdily vlaky

Ilustrační snímek

Na trati u Berouna dopoledne železničáři přerušili provoz kvůli většímu úniku plynu, který vznikl při výkopových...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz