Nepůjde vybírat mýto, řekl Chovanec. Zakrývá kauzu policii, opáčil Ťok

  10:05aktualizováno  13:16
Česku podle ministra vnitra Milana Chovance hrozí, že přijde příští rok o 8 miliard korun. „Nejsme schopni podle českého práva mýto od 1. ledna vybírat,“ řekl. Rezignací ministra dopravy Dana Ťoka za ANO by se ale podle něj nic nevyřešilo. Jako krajní variantu vidí tisk kuponů, jimiž by se nahradil současný výběr mýta.

„Jsme zajatci firmy Kapsch,“ prohlásil v pondělí Chovanec. Firma má se státem smlouvu na výběr mýta, ale jen do konce roku a ministr Ťok nese ve čtvrtek na vládu návrh, aby stát bez výběrového řízení s rakouskou firmou dohodl pokračování ve výběru mýta i v dalších třech letech.

Chovanec ale potvrdil velkou nespokojenost sociální demokracie s tím, jak ministerstvo dopravy problém mýta řeší. „Za dva a půl roku nedokázalo hnutí ANO ten problém vyřešit,“ řekl ministr Chovanec.

Ministři za ČSSD podle něj v žádném případě nepodpoří Ťokův návrh, který považuje strana za nezákonný. Vidí to tak tři vládní komise. Místo toho chce sociální demokracie klást Ťokovi otázky, proč ministerstvo dopravy nechalo problém dojít až tak daleko. O velké nespokojenosti ČSSD s Ťokem psal iDNES.cz již v neděli (více zde).

„Doufám, že teď o svátcích ministerstvo vnitra zasedne, vytvoří nějaký krizový tým a přinesou na koaliční jednání alespoň dva tři návrhy, které budou relevantní,“ prohlásil Chovanec.

Na dotaz, jak moc je pravděpodobné, že se místo výběru mýta současným způsobem budou muset tisknout kupony pro řidiče, odvětil: „Je to záchranná brzda, kterou budeme muset použít, pokud všechno ostatní selže. Kupony se den ode dne přibližují.“ Připustil, že je to varianta drahá a neefektivní. Jinou možnost je podle něj speciální zákon o zajištění výběru mýta - „lex mýto“.

Ťok: Je to předvolební rétorika zlého muže ČSSD

Ministr dopravy Ťok s výhradami ČSSD nesouhlasí. „Je to pokus najít předvolební téma a zakrýt kauzu policie,“ reagoval ministr dopravy na tiskovou konferenci sociální demokracie. Navrhuje, aby se Kapsch o mýto staral dál jako dosud další 3 roky. A to bez výběrového řízení.

Proti tomu se postavila pracovní skupina pro transparentní veřejné zakázky ale ministr dopravy tvrdí, že má v ruce čtyři různé posudky, které tuto variantu státu umožňují. A Ťok řekl, že od Chovance je to jen předvolební rétorika „zlého muže sociální demokracie“.

Poukazuje na to, že za problém může špatná smlouva uzavřená státem před deseti lety, když byl ministrem dopravy Milan Šimonovský z KDU-ČSL. Novou soutěž není možné do konce roku vypsat, protože Kapsch nemusí až do 31. prosince zpřístupnit podklady nutné k výběru mýta.

Na zavedení papírových kuponů podle Ťoka není dost času, upozorňuje, že už před dvěma lety vláda rozhodla, že touto cestou nepůjde, protože by to znamenalo sedmimiliardový výpadek v příjmu z mýta. Podobně problematický je podle Ťoka speciální zákon.

Ministři dopravy z ANO v otázce mýta selhali, říká ODS

Ke kritice ministra Ťoka se přidala i opoziční ODS. „Opakovaně jsme vládě nabízeli pomoc s vyřešením problému, všechny naše nabídky byly z nepochopitelných důvodů odmítnuty. Ministři dopravy za hnutí ANO v otázce mýta selhali, situace se od nástupu této vlády nezměnila,“ uvedl exministr dopravy Zbyněk Stanjura z ODS.

Vinu ale podle něj nelze hodit pouze na jednu z koaličních stran, která rezort dopravy spravuje. „Za jednání vlády je odpovědný premiér, který musí situaci urychleně řešit, jinak mohou občané České republiky přijít téměř o 8 miliard ročně. Na řešení problémů mýta měla vláda 3 roky a nezvládla to,“ napsal do tiskové zprávy občanských demokratů Stanjura.

Za posledních devět let provozu se na mýtném vybralo téměř 70 miliard korun, přičemž za loňský rok to bylo 9,7 miliardy korun.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Vláda schválila návrh o českém předsednictví v EU, bude stát přes miliardu

České předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 by mělo stát zhruba 1,24 miliard korun, návrh schválila vláda. Pro...

Česko pozastavilo licence na vývoz vojenského materiálu do Turecka

Česká republika v pondělí s okamžitou platností pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, uvedl...

Jak bude bránit evropské hodnoty? Hostem Rozstřelu bude Věra Jourová

Věra Jourová se letos v listopadu stane eurokomisařkou, která má na starost dodržování hodnot Evropské unie a...

Ze svobody do totality. Dóm v Brně připomíná projekcemi minulý režim

Život v totalitním Československu od roku 1948 až do sametové revoluce přibližuje nový multimediální projekt Totalita....

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz