Bárta se Nečasovi omluvil za to, že mu neřekl pravdu o šmírování ABL

  18:25aktualizováno  20:07
Ministr dopravy a klíčový muž Věcí veřejných Vít Bárta se omluvil premiérovi Petru Nečasovi. Loni na podzim mu neříkal pravdu o činnosti bezpečnostní agentury ABL na Praze 11. Bárta tak reagoval na to, že ho k veřejné omluvě vyzval předseda vlády. Nečase znepokojuje také podezření, že k ABL mohly "utíkat" informace z policejních databází.

Premiér Petr Nečas při debatě s ministrem dopravy Vítem Bártou. (15. prosince 2010) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Nečas v úterý vpodvečer prolomil mlčení ke kauze kolem sledování politiků ODS na Praze 11 v roce 2007 bezpečnostní agenturou ABL. Do Bárty se silně opřel, ale z vlády ho vyhazovat nebude. "Dodržení slova považuji za elementární předpoklad vzájemné důvěry. Ministr dopravy Vít Bárta se svým slovem zaručil za něco, co se nyní ukázalo jako nepravdivé. Proto od něj očekávám veřejnou omluvu," uvedl Nečas.

"Ministr dopravy Vít Bárta mi dal slovo, že agentura ABL, kterou vlastnil, nefigurovala při sledování politiků na Praze 11. Nyní se ukazuje, že se na sledování podíleli přinejmenším subdodavatelé této firmy, což přiznal i samotný ministr. Nemohu přistoupit na vysvětlení, že něco jiného jsou aktivity ABL a něco jiného aktivity jejích subdodavatelů. Nevidím v tom žádný rozdíl," uvedl premiér ve svém prohlášení.

Omlouvám se, že jsem neřekl vše o práci ABL, napsal Nečasovi Bárta

A trvalo to jen pár desítek minut a Bártovy omluvy se předseda vlády dočkal. "V žádném případě jsem neměl úmysl Vám sdělit nepravdivé informace," odepsal předsedovi vlády ministr dopravy. Omluvil se mu za to, že mu loni na podzim neřekl o práci ABL všechno. Podcenil prý dopad celé kauzy.

Výslovně v prohlášení potvrdil, že ABL v době, kdy ji vlastnil, měla v hledáčku, bývalou starostku Prahy 11, dnes šéfku hlavní kanceláře ODS Martu Šorfovou, kterou jeho bezpečnostní agentura sledovala. Důkazy o tom zveřejnila MF DNES. "Věřte, že zásah do soukromí řady osob, včetně paní Marty Šorfové, považuji za nevhodný. Osobně je mi líto dopadů do soukromí všech zúčastněných," napsal Bárta předsedovi vlády.

Omluva Víta Bárty premiéru Nečasovi

Vážený pane předsedo,
omlouvám se za to, že jsem během našeho rozhovoru mezi čtyřma očima na přelomu září a října loňského roku neuvedl celý kontext tehdejších aktivit mé bývalé společnosti ABL. Je pravdou, že objektivní pohled na celou událost si lze vytvořit až při rekonstrukci celé kauzy, a tak jsem neúmyslně uvedl informace, které se ukázaly jako mylné.
V žádném případě jsem neměl úmysl Vám sdělit nepravdivé informace. V době našeho rozhovoru jsem byl konfrontován s dokumentem, který je prokazatelným falzem (byla zde zároveň spojitost s rokem 2006), a navíc byl zveřejněn v citlivé předvolební době krátce po sestavení vlády. Relevanci celé kauzy jsem podcenil a neprobral jsem s Vámi kontext antikorupčního programu, který má bývalá společnost v roce 2007 na Praze 11 prováděla a se kterým mohly být spojeny prověřovací aktivity ve vztahu k aktuálním korupčním podnětům a kauzám.
Svůj nesouhlas jsem vyjádřil již v sobotu na tiskové konferenci, stejně tak jako zásadní distanc k řadě konsekvencí zveřejněných Mladou frontou Dnes. Věřte, že zásah do soukromí řady osob, včetně paní Marty Šorfové, považuji za nevhodný. Osobně je mi líto dopadů do soukromí všech zúčastněných.

Už v sobotu ministr dopravy přiznal, že jeho agentura ABL si začátkem roku 2007 s jeho vědomím , jako možného budoucího klienta. Pak pro radnici pracovala a dělala mimo jiné protikorupční testy integrity, tedy řízené provokace proti členům radnice, zda jsou odolní proti korupci.

Loni na podzim přitom Nečasovi řekl, že na žádném sledování politiků na Praze 11 se jeho agentura nepodílela. Dokumenty, které zveřejnila MF DNES dokonce zpočátku označoval za falza. Když letos v lednu deník zveřejnil další podrobnosti o tom, že sledování měl na starost detektiv Pavel Pertlíček, Bárta přestal mluvit o falzech a začal mluvit o silně manipulovaných dokumentech. Nyní fakticky přiznal, že nemluvil pravdu.

Premiéra znepokojuje, že ABL mohla mít informace z policejních databází

Nečas ve svém prohlášení poukázal i na to, že při činnosti ABL mohl být porušen zákon. "Nechci a nemohu hodnotit, které zveřejněné informace a dokumenty v této kauze jsou pravé, a které nikoli. Nejsem vyšetřovatel. Silně mne však znepokojuje podezření, že součástí sledování mohl být i únik z policejních databází. To je věc, která musí být co nejrychleji objasněna a také vyšetřena orgány činnými v trestním řízení. Nadto však považuji za nezbytné, aby byla kolem policejních databází postavena neprostupná hráz, která takovým únikům do budoucna zabrání," napsal Nečas v textu, který poslal do médií.

Možný únik informací z policejních databází už přitom podle informací iDNES.cz na popud ministra vnitra a předsedy Věcí veřejných Radka Johna prověřuje inspekce ministerstva vnitra.

Premiér považuje za klíč k dalšímu fungování vlády důvěru mezi politiky. "Vláda má před sebou závažné úkoly. Musí prosadit reformy, které jsou pro tuto zemi nesmírně důležité. To ovšem předpokládá obnovení vzájemné důvěry koaličních partnerů," zdůraznil Nečas. Jedině veřejnou omluvou může podle něj Bárta obnovit důvěru u premiéra.

Lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka označil Nečasovu výzvu Bártovi za nedostatečnou. "Nejen, že ministr Bárta lhal premiérovi přímo do očí, ale firma ABL pod jeho vedením za pochybných okolností sledovala politiky Nečasovy vlastní strany. Při této aktivitě navíc byla porušena celá řada zákonů a osobních práv, připomenout pak musím především nakupování informací z policejních databází, což lze považovat za významné bezpečnostní riziko," uvedl Sobotka.


  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Vražedkyni propuštěnou kvůli těhotenství stíhá policie za křivé obvinění

Policisté v Lomnici nad Popelkou v úterý zadrželi odsouzenou vražedkyni Petru Janákovou, nyní Novou, která byla letos v...

Část Pirátů chce sesadit Michálka. Nerezignuje. Jsem tvrdý, přiznal

Mezi Piráty to vře. Část členů strany chce odvolání místopředsedy a šéfa poslanců Jakuba Michálka. Vadí jim jeho...

Zeman slíbil zveřejnění zdravotní dokumentace, abdikovat kvůli zdraví nebude

Prezident Miloš Zeman řekl, že Ústřední vojenská nemocnice zveřejní ve čtvrtek jeho zdravotní dokumentaci. Nemocnice...

VIDEO: Tuny dřeva se nesly vzduchem, jeřáb vyzvedl nový kus vrcholu věže

Zhruba devět a půl tuny váží mohutná dřevěná konstrukce, kterou na olomouckém Horním náměstí vynesl jeřáb na radniční...

Najdete na iDNES.cz