Sponzoři se téměř přestali zajímat o politické strany

aktualizováno 
- Největší dar získala KSČM: manželé z Otrokovic jí dali osm set tisíc. Štědří mecenáši přestali plnit pokladny politických stran. Z výročních zpráv o hospodaření v loňském roce, které byly včera zveřejněny, vyplynulo, že mnohamilionové dary už patří minulosti. Ve srovnání s tím strany loni dostaly naprostý pakatel.

ČSSD přiznala 1,6 milionu korun od dárců, Občanská demokratická strana získala 6,5 milionu, Unie svobody 670 tisíc korun, komunisté 800 tisíc a lidovci 125 tisíc korun. Totální propad přízně dárců nejlépe ilustruje strana Václava Klause, která ještě v roce 1996 utržila přes čtyřicet milionů, a ODA, jež se z více než padesáti milionů před čtyřmi lety propadla na 42 tisíc.

Naopak komunisté poprvé zakusili pocit obdarované strany. Po mnoha letech, kdy je sponzoři ignorovali, inkasovali od manželů Prokešových z Otrokovic osm set tisíc korun. "Jsou to starší lidé, kteří zdědili majetek, prodali ho a peníze nám věnovali," uvedla mluvčí KSČM Věra Žežulková. Jde sice o jediný dar pro komunisty, zato nejvyšší v porovnání se všemi politickými stranami.

Proč se však v minulých měsících u ostatních projevil tak dramatický propad přízně sponzorů?

Pokud vyloučíme teorii, že strany přešly na černé financování, zbývají pouze dvě vysvětlení: buď je to tím, že se firmy po aférách bojí dávat peníze politickým stranám, anebo strany, které peníze dříve dostávaly, přestaly být přechodem do opozice pro sponzory atraktivní. 

To, že se podniky politickým stranám budou raději vyhýbat, naznačil už před rokem zástupce firmy Philip Morris, která do té doby pravidelně posílala vládních stranám pár milionů korun ročně: "Po zkušenostech, které jsou, se tímto sponzoringem už nemíníme zabývat."

Podobně se vyjádřil i podnikatel Milan Šrejber: "Co se týče případného budoucího sponzorování politických stran, tak říkám: pravděpodobně ne." Právě Šrejber stál v pozadí jedné z největších finančních afér. V roce 1995 věnoval ODS minimálně sedm a půl milionu korun, které pak strana vydávala za peníze vymyšlených sponzorů Lájose Bácse a Radjiva Sinhy.

Předseda ODS Václav Klaus se domnívá, že strany nyní doplácejí právě na negativní informace, které média v posledních letech v souvislosti se sponzoringem zveřejňují: "Kampaň, která téměř kriminalizuje každého, kdo chce finančně podporovat politickou stranu, je hlavní příčinou tohoto poklesu."

ČSSD SE ZPOŽDĚNÍM PŘIZNALA CCS KARTY

Další vysvětlení, proč už peníze mecenášů neplní stranické pokladny, vychází z toho, že strany, jež měly otevřenou náruč, už nejsou ve vládě a v opozičních lavicích už nejsou tak "lákavé".

ČSSD, která nehýřila sponzory dříve a chlubit se jimi nemůže ani dnes, kdy je vládní stranou, zase dávala najevo, že o dary nestojí.

"Zastávám názor a budu ho v ČSSD prosazovat, že politické strany by neměly mít sponzory.

Přijetím daru se strana vždy něčím zavazuje dárci," řekl Miloš Zeman před volbami 1998, kdy strana načerno využívala CCS karty od Chemapolu.

ČSSD zapsala tento dar (uvádí, že na karty projezdila benzin za 350 tisíc korun) až do výroční zprávy za loňský rok. V té předchozí o něm nebylo ani slovo.

Aféra s utajovaným darem od Chemapolu praskla loni na podzim a teprve pak sociální demokraté existenci tohoto sponzorského příspěvku přiznali.

"Tento dar bylo zapotřebí zdanit a také uvést v oficiální zprávě o hospodaření, proto to tam nyní je," vysvětlil Michal Kucián z tiskového oddělení Lidového domu.

Největší sumu (skoro 360 tisíc) ČSSD loni dostala od svého poslance Jaroslava Maňáska. "Ty peníze jsem straně dal, protože je potřebovala, když jsme ještě neměli zpátky Lidový dům. Jsou to moje peníze, které jsem si vydělal za ty skoro čtyři roky ve sněmovně. Jiný příjem nemám," řekl včera Maňásek.

V seznamu největších sponzorů ČSSD následuje Nadace Fridricha Eberta a firma Ilbau, která na pozemku Lidového domu postavila hotel.

LANGER: OBDAROVAT ODS JE MÁ POVINNOST
Občanskou demokratickou stranu v roce 1999 nejvíce podpořila (270 tisíc) firma A.S.A. Praha, která se zabývá mimo jiné nakládáním s odpady a poradenstvím. Více než sto tisíc korun dostala ODS i od podniku IMOS Brno, NBS z Frýdku-Místku a od svého místopředsedy Ivana Langra. "Platil jsem to ze svých peněz. Považuji za svou povinnost politickou stranu, která mi dala možnost realizovat se, podpořit nejenom prací, ale i finančními prostředky, aby mohla lépe a kvalitněji pracovat," řekl Langer.

Zástupce firmy IMOS Aleš Pól tvrdí, že finančně podporují nejen ODS, ale i jiné demokratické strany. Žádná z nich ovšem tuto společnost mezi svými mecenáši neuvedla. "Podporujeme různé aktivity různých stran, které se týkají Brna," řekl Pól.
Jaké další straně a kolik peněz firma ještě věnovala, však Pól nebyl schopen říci.

Mezi většími dárci ODS figuruje i akciová společnost Vetropack Moravia Glass, která jí dala 95 tisíc korun. Finanční injekci Klausově straně ovšem poskytli i lidé z vedení firmy - Jan Válka věnoval 50 tisíc korun a Ota Horák 35 tisíc korun. "Dali jsme jim příspěvek. A mám vám důvody říct popravdě? Podporujeme od začátku pravicovou politiku a to, co jste rozpoutali proti ODS, si vyžaduje nějakou reakci," řekl Válka. "Dali jsme jako firma, a pak i své vlastní peníze, které nemají s činností firmy nic společného,"dodal.

Zbývající parlamentní strany, Unie svobody a lidovci, si mohou o sponzorech říci: Je to bída s nouzí. Nedostaly ani jeden dar v hodnotě nad sto tisíc korun.

STRANY MAJÍ Z ČEHO ŽÍT
Když už se nemohou spolehnout na sponzorské příspěvky, z čeho tedy politické strany žijí?

Pro většinu z nich je největším zdrojem příjmů příspěvek ze státního rozpočtu, rozdělovaný podle výsledku v posledních volbách do Poslanecké sněmovny. Z tohoto hlediska si slušně žijí hlavně ČSSD a ODS.

Komunisté zase mohou spoléhat na statisícovou členskou základnu, která jim loni do pokladny přispěla více než 34 miliony korun. Ostatní strany však na příspěvcích svých členů stavět nemohou - představují pro ně jeden z nejnižších příjmů.

Některé však slušně vydělávají na pronájmu budov. Například lidovci takhle utržili skoro dvacet milionů. Špatně na tom není ani ODS, která získala dokonce víc než ČSSD.

Z výročních zpráv je zřejmé, že kromě lidovců a Unie svobody, si všechny strany žijí nad poměry jejich výdaje jsou vyšší než loňské příjmy.

Primát drží sociální demokracie. Její bilance je minus 42 milionů korun. ČSSD je rovněž nejzadluženější stranou. Její nesplacené půjčky a úvěry k loňskému roku představovaly 51 milionů korun. ODS dluží šestnáct milionů korun, lidovci 6,5 milionu.

Unie svobody a komunisté jsou podle zpráv o hospodaření bez dluhů.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Najdete na iDNES.cz