Sponzoři se téměř přestali zajímat o politické strany

aktualizováno 
- Největší dar získala KSČM: manželé z Otrokovic jí dali osm set tisíc. Štědří mecenáši přestali plnit pokladny politických stran. Z výročních zpráv o hospodaření v loňském roce, které byly včera zveřejněny, vyplynulo, že mnohamilionové dary už patří minulosti. Ve srovnání s tím strany loni dostaly naprostý pakatel.

ČSSD přiznala 1,6 milionu korun od dárců, Občanská demokratická strana získala 6,5 milionu, Unie svobody 670 tisíc korun, komunisté 800 tisíc a lidovci 125 tisíc korun. Totální propad přízně dárců nejlépe ilustruje strana Václava Klause, která ještě v roce 1996 utržila přes čtyřicet milionů, a ODA, jež se z více než padesáti milionů před čtyřmi lety propadla na 42 tisíc.

Naopak komunisté poprvé zakusili pocit obdarované strany. Po mnoha letech, kdy je sponzoři ignorovali, inkasovali od manželů Prokešových z Otrokovic osm set tisíc korun. "Jsou to starší lidé, kteří zdědili majetek, prodali ho a peníze nám věnovali," uvedla mluvčí KSČM Věra Žežulková. Jde sice o jediný dar pro komunisty, zato nejvyšší v porovnání se všemi politickými stranami.

Proč se však v minulých měsících u ostatních projevil tak dramatický propad přízně sponzorů?

Pokud vyloučíme teorii, že strany přešly na černé financování, zbývají pouze dvě vysvětlení: buď je to tím, že se firmy po aférách bojí dávat peníze politickým stranám, anebo strany, které peníze dříve dostávaly, přestaly být přechodem do opozice pro sponzory atraktivní. 

To, že se podniky politickým stranám budou raději vyhýbat, naznačil už před rokem zástupce firmy Philip Morris, která do té doby pravidelně posílala vládních stranám pár milionů korun ročně: "Po zkušenostech, které jsou, se tímto sponzoringem už nemíníme zabývat."

Podobně se vyjádřil i podnikatel Milan Šrejber: "Co se týče případného budoucího sponzorování politických stran, tak říkám: pravděpodobně ne." Právě Šrejber stál v pozadí jedné z největších finančních afér. V roce 1995 věnoval ODS minimálně sedm a půl milionu korun, které pak strana vydávala za peníze vymyšlených sponzorů Lájose Bácse a Radjiva Sinhy.

Předseda ODS Václav Klaus se domnívá, že strany nyní doplácejí právě na negativní informace, které média v posledních letech v souvislosti se sponzoringem zveřejňují: "Kampaň, která téměř kriminalizuje každého, kdo chce finančně podporovat politickou stranu, je hlavní příčinou tohoto poklesu."

ČSSD SE ZPOŽDĚNÍM PŘIZNALA CCS KARTY

Další vysvětlení, proč už peníze mecenášů neplní stranické pokladny, vychází z toho, že strany, jež měly otevřenou náruč, už nejsou ve vládě a v opozičních lavicích už nejsou tak "lákavé".

ČSSD, která nehýřila sponzory dříve a chlubit se jimi nemůže ani dnes, kdy je vládní stranou, zase dávala najevo, že o dary nestojí.

"Zastávám názor a budu ho v ČSSD prosazovat, že politické strany by neměly mít sponzory.

Přijetím daru se strana vždy něčím zavazuje dárci," řekl Miloš Zeman před volbami 1998, kdy strana načerno využívala CCS karty od Chemapolu.

ČSSD zapsala tento dar (uvádí, že na karty projezdila benzin za 350 tisíc korun) až do výroční zprávy za loňský rok. V té předchozí o něm nebylo ani slovo.

Aféra s utajovaným darem od Chemapolu praskla loni na podzim a teprve pak sociální demokraté existenci tohoto sponzorského příspěvku přiznali.

"Tento dar bylo zapotřebí zdanit a také uvést v oficiální zprávě o hospodaření, proto to tam nyní je," vysvětlil Michal Kucián z tiskového oddělení Lidového domu.

Největší sumu (skoro 360 tisíc) ČSSD loni dostala od svého poslance Jaroslava Maňáska. "Ty peníze jsem straně dal, protože je potřebovala, když jsme ještě neměli zpátky Lidový dům. Jsou to moje peníze, které jsem si vydělal za ty skoro čtyři roky ve sněmovně. Jiný příjem nemám," řekl včera Maňásek.

V seznamu největších sponzorů ČSSD následuje Nadace Fridricha Eberta a firma Ilbau, která na pozemku Lidového domu postavila hotel.

LANGER: OBDAROVAT ODS JE MÁ POVINNOST
Občanskou demokratickou stranu v roce 1999 nejvíce podpořila (270 tisíc) firma A.S.A. Praha, která se zabývá mimo jiné nakládáním s odpady a poradenstvím. Více než sto tisíc korun dostala ODS i od podniku IMOS Brno, NBS z Frýdku-Místku a od svého místopředsedy Ivana Langra. "Platil jsem to ze svých peněz. Považuji za svou povinnost politickou stranu, která mi dala možnost realizovat se, podpořit nejenom prací, ale i finančními prostředky, aby mohla lépe a kvalitněji pracovat," řekl Langer.

Zástupce firmy IMOS Aleš Pól tvrdí, že finančně podporují nejen ODS, ale i jiné demokratické strany. Žádná z nich ovšem tuto společnost mezi svými mecenáši neuvedla. "Podporujeme různé aktivity různých stran, které se týkají Brna," řekl Pól.
Jaké další straně a kolik peněz firma ještě věnovala, však Pól nebyl schopen říci.

Mezi většími dárci ODS figuruje i akciová společnost Vetropack Moravia Glass, která jí dala 95 tisíc korun. Finanční injekci Klausově straně ovšem poskytli i lidé z vedení firmy - Jan Válka věnoval 50 tisíc korun a Ota Horák 35 tisíc korun. "Dali jsme jim příspěvek. A mám vám důvody říct popravdě? Podporujeme od začátku pravicovou politiku a to, co jste rozpoutali proti ODS, si vyžaduje nějakou reakci," řekl Válka. "Dali jsme jako firma, a pak i své vlastní peníze, které nemají s činností firmy nic společného,"dodal.

Zbývající parlamentní strany, Unie svobody a lidovci, si mohou o sponzorech říci: Je to bída s nouzí. Nedostaly ani jeden dar v hodnotě nad sto tisíc korun.

STRANY MAJÍ Z ČEHO ŽÍT
Když už se nemohou spolehnout na sponzorské příspěvky, z čeho tedy politické strany žijí?

Pro většinu z nich je největším zdrojem příjmů příspěvek ze státního rozpočtu, rozdělovaný podle výsledku v posledních volbách do Poslanecké sněmovny. Z tohoto hlediska si slušně žijí hlavně ČSSD a ODS.

Komunisté zase mohou spoléhat na statisícovou členskou základnu, která jim loni do pokladny přispěla více než 34 miliony korun. Ostatní strany však na příspěvcích svých členů stavět nemohou - představují pro ně jeden z nejnižších příjmů.

Některé však slušně vydělávají na pronájmu budov. Například lidovci takhle utržili skoro dvacet milionů. Špatně na tom není ani ODS, která získala dokonce víc než ČSSD.

Z výročních zpráv je zřejmé, že kromě lidovců a Unie svobody, si všechny strany žijí nad poměry jejich výdaje jsou vyšší než loňské příjmy.

Primát drží sociální demokracie. Její bilance je minus 42 milionů korun. ČSSD je rovněž nejzadluženější stranou. Její nesplacené půjčky a úvěry k loňskému roku představovaly 51 milionů korun. ODS dluží šestnáct milionů korun, lidovci 6,5 milionu.

Unie svobody a komunisté jsou podle zpráv o hospodaření bez dluhů.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Zapomenutý příběh. Legionář zažil lágr na Sibiři, teror i sabotáž na lodi

Legionář František Tomek

Příběh Františka Tomka se liší od života většiny českých vojáků, kteří v 1. světové válce skončili v ruském zajetí....

Věřím, že je na Marsu život, důkaz bude brzy, říká astronaut Feustel

Astronaut Andrew Feustel (5. dubna 2019)

Vidět Zemi z vesmíru je jako pozorovat plameny ohně, nikdy vás to neomrzí, líčí v rozhovoru pro MF DNES astronaut...

Kvůli suchu hrozí vznik požárů. Praha zakázala kouření v parcích

Požár lesního porostu u Řeže u Prahy. Vrtulník nabírá vodu z Vltavy. (19. dubna...

Meteorologové očekávají, že slunečné a suché počasí bude pokračovat. Od sobotního dopoledne proto pro celou Českou...

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na iDNES.cz