Poslanci odvracejí riziko čtvrtinové spoluúčasti za zdravotnické prostředky

  16:06aktualizováno  17:03
Poslanci na poslední chvíli odvracejí riziko, že by si lidé od ledna příštího roku museli za zdravotnické prostředky připlácet 25 procent. Týkalo by se to obvazů, kompresních punčoch, ortéz, berlí, chodítek, protéz, brýlí, paruk, pomůcek pro diabetiky, naslouchátek či vozíků pro handicapované.

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (16.2.2018). | foto:  František Vlček, MAFRA

Před závěrečným hlasování je novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Pokud by nebyla přijata, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) by to znamenalo, že drtivá většina dosud hrazených zdravotnických prostředků by byla od 1. ledna 2019 vydávána jen se spoluúčastí pojištěnce, a to ve výši 25 procent z ceny zdravotnického prostředku.

„Stávající způsob úhrady zdravotnických prostředků přestane platit posledním dnem letošního roku, jak rozhodl Ústavní soud v červnu roku 2017,“ upozornil poslanec Vojtěch.

Připomněl, že nálezem Ústavního soudu byla zrušena ustanovení zákona, která určovala, že nárok na úhradu předepisovaných zdravotnických prostředků je v provedení ekonomicky nejméně náročném, které zdravotní pojišťovna zjišťuje průzkumem trhu.

„Je třeba si uvědomit, že objem zdravotnických prostředků je opravdu velký, zdravotní pojišťovny hradí asi šest miliard ročně a týká se desítek tisíc pacientů, kteří tyto zdravotnické pomůcky potřebují. Proto ministerstvo zdravotnictví věnovalo přípravě nového systému úhrad velkou pozornost, snažilo se ho utvořit tak, aby jeho ústavnost nemohla být zpochybněna,“ řekl ministr a navržený zákon označil za jednu z největších změn zákona o veřejném zdravotním pojištění za posledních několik let.

Poslanci navrhli v úterý ve druhém čtení jen dílčí nebo upřesňující změny. Poslanci by mohli hlasovat o předloze v říjnu. Zdravotnický výbor doporučil už dřív rozšířit skupinu lidí s roční hranicí 500 korun pro doplatky na léky. Nově by neměli víc zaplatit od roku 2020 také invalidní důchodci s invaliditou třetího stupně a invalidé s invaliditou ve druhém a třetím stupni, kterým úřady penzi nepřiznaly kvůli krátké době pojištění. Nyní do tohoto limitu spadají jen senioři starší 70 let.

Další návrh se týká uzákonění hrazení oprav mechanických a elektrických invalidních vozíků, které jsou ve vlastnictví pojištěnců. Vládní návrh předpokládal placení oprav jen u vozíků, jejichž majiteli jsou pojišťovny. Vít Kaňkovský z KDU-ČSL chce zvýšit hranici příspěvku při souběhu úhrady elektrického a mechanického invalidního vozíku a zvýšit i limit pro jejich opravy. Podle Daniela Pawlase z KSČM by lidé s těžkou inkontinencí nemuseli doplácet navrhovaná dvě procenta na pleny.

Nově si podle novely základní parametry úhrady stanoví přímo výrobci tím, že svůj produkt zařadí do skupiny výrobků. Peníze, které lidé ušetří, se mají v budoucnu hradit z veřejného zdravotního pojištění. Přílohou novely je aktualizovaný seznam zdravotnických prostředků, v němž jsou pro jednotlivé skupiny stanoveny úhradové hranice a další podmínky. Nové zdravotnické prostředky by měly být zařazovány do systému úhrad každý měsíc.

Čínská medicína vypadne ze seznamu zdravotnických oborů

Už jen závěrečné hlasování čeká na návrh zákona, který vyřadí „čínskou medicínu“ ze seznamu zdravotnických oborů. Návrh, se kterým přišli senátoři a ve Sněmovně prošel druhým čtením, podpořil ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch.

„Je to jednoduchý návrh zákona, týká se toho, aby tradiční čínská medicína, která byla omylem vřazena do zdravotního zákona, tento zákon opustila, a aby se stala součástí připravovaného zákona o léčitelích,“ řekla poslancům senátorka Alena Dernerová.

„Nikdo neříkáme: rušíme tradiční čínskou medicínu. My říkáme, že to není medicína v pravém slova smyslu,“ uvedla a dodala, že návrh Senátu má podporu všech děkanů lékařských fakult, vědecké rady Lékařské komory a odborné veřejnosti.

„Sdílíme pochyby předkladatelů návrhu ohledně toho, zda nebylo vhodné zakotvit ta dvě zdravotnická provolání v oblasti tradiční čínské medicíny do zákona o vzdělávání lékařských zdravotnických pracovníků,“ řekl Vojtěch.

„V současné době připravujeme nový zákon o poskytování léčitelských služeb, ještě nevím přesně, jak bude pojmenován, zkrátka o léčitelství, kde si myslíme, že to je ta zákonná úprava, kde by takovéto metody mohly být upraveny. Není to jenom tradiční čínská medicína. Je to další řada těchto metod, které skutečně jsou někde na pomezí,“ uvedl ministr. Zákon o léčitelství bude podle něj připraven do konce roku.

Do zákona se tradiční čínská medicína dostala v minulém volebním období, úpravu prosadil tehdejší předseda sněmovního výboru Rostislav Vyzula z ANO. Argumentoval, že nyní není možné jednoznačně ověřit vzdělání poskytovatelů čínské péče ani její rozsah a kvalitu.

Všeobecné sestry nebudou muset na specializovaný kurs

Poslankyně za ANO Jana Pastuchová do schvalovaného zákona navrhla úpravu, aby všeobecné zdravotní sestry v případě, že budou chtít vykonávat povolání zdravotně sociálního pracovníka, nemusely absolvovat akreditovaný kvalifikační kurs zdravotně sociální pracovník, který se zaměřuje na minimální zdravotnické vzdělání.

„Takový kurs je vhodný pro absolventy v zákoně vyjmenovaných humanitních oborů. Všeobecné zdravotní sestry již takovou odbornou způsobilost mají, není tedy třeba, aby tento kurs absolvovaly,“ řekla Pastuchová.

Zahraniční lékaři se možná budou moci jen čtyřikrát pokusit o absolvování aprobační zkoušky pro praxi v Česku. Budou si ale moci tuto zkoušku rozložit do dvou dnů. To navrhl stranický kolega Pastuchové David Kasal.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Aby ženy i ve vězení zůstaly matkami. Pomoci jim má zvláštní program

Pro ženy je odloučení od potomků mnohem větší utrpení než pro muže, své o tom vědí trestankyně z ženské věznice v...

Demence se šíří Českem, místa v domovech pro potřebné chybí

Demencí je postiženo přes 160 tisíc Čechů. Nemocných rychle přibývá a péče o ně přesahuje možnosti sociálních zařízení....

VIDEA TÝDNE: Děsivá nehoda na D1, trpící Putin a drama v Londýně

Jakou každou neděli, tak i dnes vám přinášíme videa týdne. Nejsledovanějšími se staly autentické záběry nehody na D1,...

Vpád rakouských stíhaček byl unikátní. Piloti skončili na poli u Prahy

Před pětapadesáti lety přistály s problémy na lánech u Ořecha dva rakouské letouny. Jeden z nich se převrátil v příkopu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz