Společná kandidátka by čtyřkoalici vyhrála volby

  18:31aktualizováno  18:31
- Čtyřkoalice Unie svobody, KDU-ČSL, ODA a Demokratické unie je podle průzkumů agentury STEM nejsilnějším subjektem na politické scéně. Kdyby strany čtyřkoalice kandidovaly ve volbách spolu, získaly by podle říjnového průzkumu STEM 23,6 procenta hlasů. To je téměř o tři procenta více, než činí preference těchto stran, pokud by kandidovaly samostatně. ODS by podle průzkumu získala 21,7 procenta hlasů a KSČM 20 procent. Pro sociální demokraty by hlasovalo 11,2 procenta lidí.
Podle dalších výzkumů senátor Václav Fischer vystřídal dvojici sociálních demokratů Stanislava Grosse a Petru Buzkovou po několikaletém vedení žebříčků oblíbenosti.

Předseda Unie svobody Jan Ruml označil tyto výsledky za povzbudivé, rozhodně však na ně nechce spoléhat. Představitelé čtyřkoalice dopoledne prohlásili, že nemíní dále jednat o nové většinové vládě s ODS a ČSSD. Tyto dvě strany podle čtyřkoalice mohou situaci

Výsledky výzkumů STEM:

Unie svobody (samostatně):

10%

KDU-ČSL (samostatně)

9%

Čtyřkoalice (společně):

23,6%

ODS:

21,7%

ČSSD:

12%

KSČM:

19,7%

vyřešit tak, že vyvolají předčasné volby.

Čtyřkoalici by volilo 82 procent přívrženců křesťanských demokratů a 74 procent přívrženců Unie svobody, získala by však i hlasy voličů ODS, ČSSD, nerozhodných voličů i stoupenců KSČM. "Tyto taktické hlasy strana dostává ne proto, že je voliči sympatická, ale proto, že (volič) chce oslabit jiný politický subjekt," vysvětlil ředitel STEM Jan Hartl.

Fischer už je oblíbenější než Buzková a Gross

Nejkladněji hodnocenou osobností v České republice je nyní nezávislý senátor a podnikatel Václav Fischer. Podle výzkumu agentury Sofres-Factum vystřídal v čele hodnocení představitele ČSSD Petru Buzkovou a Stanislava Grosse. Předsedu vlády Miloše Zemana (ČSSD) a šéfa Poslanecké sněmovny Václava Klause (ODS) respondenti hodnotili jako osobnosti "spíše škodící".

Pokles hodnocení Buzkové a Grosse, ale i premiéra Zemana může podle představitelů agentury souviset s klesajícími volebními preferencemi ČSSD. Na přelomu září a října lidé kladně hodnotili také bývalého premiéra a nynějšího guvernéra České národní banky Josefa Tošovského, bývalou ministryni spravedlnosti Vlastu Parkanovou (KDU-ČSL) a senátora Richarda Falbra. Prezident Václav Havel je hodnocen neutrálně.

Popularita ČSSD trvale klesá, stoupá naopak ODS

Nejnovější výzkumy veřejného mínění agentury STEM navíc ukázaly, že stále méně lidí je spokojeno s vládou sociálních demokratů. V době, kdy ODS přichází s návrhem na vytvoření koalice všech nekomunistických stran, tak výzkum potvrzuje, že lidé požadují určitou změnu ve vládě. Preference ODS na druhou stranu tak podle říjnového výzkumu rostou.

Výzkumy Střediska empirických výzkumů (STEM) také dokázaly, že preference ODS stále rostou, KSČM sice podle výsledků říjnového šetření ztratila proti září 0,8 procenta, ale se současnými 19,7 procenta zůstává na druhém místě. Podle výsledků průzkumu by nyní pro ODS hlasovalo 22,7 procent lidí, což je téměř o dvě procenta více než v září. Třetí sociální demokraté ztratili proti zářijovému výzkumu tři procenta; hlas by jim nyní dalo 12 procent lidí.

Spokojenost občanů s vládou sociálních demokratů přitom naopak klesá. Podle říjnového STEMu bylo s prací vlády spokojeno pouze 17 procent z 1673 dotázaných, tedy o tři procenta méně než minulý měsíc. V září minulého roku přitom práci kabinetu oceňovalo 51 procent lidí.

Od roku 1997 ve společnosti klesá i víra v budoucnost a přesvědčení, že vývoj jde správným směrem. Tento názor dnes zastává 17 procent dotázaných, zatímco v březnu to byla čtvrtina lidí. S obavami očekává vývoj v příštím roce 41 procent lidí, tedy o jedno procento méně než loni, naději do něj vkládá 24 procent lidí proti loňským 28 procentům.

ODS by nyní obsadila v Poslanecké sněmovně 62 křesel, komunisté 53, ČSSD 33, Unie svobody 27 a lidovci 25. Případná koalice ODS, KDU-ČSL a Unie svobody by získala 114 mandátů, o čtyři více než v zářijových průzkumech. Ještě v červenci výsledky STEM ukazovaly, že koalice těchto tří stran by dala dohromady 115 poslaneckých hlasů. K volbám by přišlo 49 procent lidí, 32 procent voličů zatím není rozhodnuto.

Preference čtyřkoalice v případě, že by kandidovala společně.

Preference propěšnosti politiků a veřejných činitelů v ČR podle řijnového výzkumu agentury Sofres - Factum.

Řijnové preference politických stran podle společností STEM a Sofres - Factum.

Preference politických stran (velké tabulky naleznete ve fotogalerii)

Vývoj preferencí politických stran podle společnosti Sofres - Factum.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Státní zkoušky i jasná pravidla. Zákon zpřísní podmínky pro chov šelem

S chovem exotických šelem začala Iva Lapková Zelinová před osmi lety, kdy si...

Ministerstvo zemědělství v minulých dnech dokončilo novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Stanovuje přísnější...

Dobrá práce! psali lidé o napadení Feriho. Šíří se i fámy, že to bylo nahrané

Dominik Feri ve volebním štábu Jiřího Drahoše. (27. ledna 2018)

Poslanec TOP 09 Dominik Feri skončil v neděli po útoku dvou mužů v nemocnici. Zatímco většina politiků útok na svého...

Češi se budou učit, jak přežít sucho. Izraelské zavlažování otestují u Lán

Rektor ČZU Petr Sklenička

Zavlažovací systémy používané v Izraeli, jehož území tvoří zhruba ze dvou třetin poušť, budou brzy sloužit pro...

Najdete na iDNES.cz