Společná kandidátka by čtyřkoalici vyhrála volby

  18:31aktualizováno  18:31
- Čtyřkoalice Unie svobody, KDU-ČSL, ODA a Demokratické unie je podle průzkumů agentury STEM nejsilnějším subjektem na politické scéně. Kdyby strany čtyřkoalice kandidovaly ve volbách spolu, získaly by podle říjnového průzkumu STEM 23,6 procenta hlasů. To je téměř o tři procenta více, než činí preference těchto stran, pokud by kandidovaly samostatně. ODS by podle průzkumu získala 21,7 procenta hlasů a KSČM 20 procent. Pro sociální demokraty by hlasovalo 11,2 procenta lidí.
Podle dalších výzkumů senátor Václav Fischer vystřídal dvojici sociálních demokratů Stanislava Grosse a Petru Buzkovou po několikaletém vedení žebříčků oblíbenosti.

Předseda Unie svobody Jan Ruml označil tyto výsledky za povzbudivé, rozhodně však na ně nechce spoléhat. Představitelé čtyřkoalice dopoledne prohlásili, že nemíní dále jednat o nové většinové vládě s ODS a ČSSD. Tyto dvě strany podle čtyřkoalice mohou situaci

Výsledky výzkumů STEM:

Unie svobody (samostatně):

10%

KDU-ČSL (samostatně)

9%

Čtyřkoalice (společně):

23,6%

ODS:

21,7%

ČSSD:

12%

KSČM:

19,7%

vyřešit tak, že vyvolají předčasné volby.

Čtyřkoalici by volilo 82 procent přívrženců křesťanských demokratů a 74 procent přívrženců Unie svobody, získala by však i hlasy voličů ODS, ČSSD, nerozhodných voličů i stoupenců KSČM. "Tyto taktické hlasy strana dostává ne proto, že je voliči sympatická, ale proto, že (volič) chce oslabit jiný politický subjekt," vysvětlil ředitel STEM Jan Hartl.

Fischer už je oblíbenější než Buzková a Gross

Nejkladněji hodnocenou osobností v České republice je nyní nezávislý senátor a podnikatel Václav Fischer. Podle výzkumu agentury Sofres-Factum vystřídal v čele hodnocení představitele ČSSD Petru Buzkovou a Stanislava Grosse. Předsedu vlády Miloše Zemana (ČSSD) a šéfa Poslanecké sněmovny Václava Klause (ODS) respondenti hodnotili jako osobnosti "spíše škodící".

Pokles hodnocení Buzkové a Grosse, ale i premiéra Zemana může podle představitelů agentury souviset s klesajícími volebními preferencemi ČSSD. Na přelomu září a října lidé kladně hodnotili také bývalého premiéra a nynějšího guvernéra České národní banky Josefa Tošovského, bývalou ministryni spravedlnosti Vlastu Parkanovou (KDU-ČSL) a senátora Richarda Falbra. Prezident Václav Havel je hodnocen neutrálně.

Popularita ČSSD trvale klesá, stoupá naopak ODS

Nejnovější výzkumy veřejného mínění agentury STEM navíc ukázaly, že stále méně lidí je spokojeno s vládou sociálních demokratů. V době, kdy ODS přichází s návrhem na vytvoření koalice všech nekomunistických stran, tak výzkum potvrzuje, že lidé požadují určitou změnu ve vládě. Preference ODS na druhou stranu tak podle říjnového výzkumu rostou.

Výzkumy Střediska empirických výzkumů (STEM) také dokázaly, že preference ODS stále rostou, KSČM sice podle výsledků říjnového šetření ztratila proti září 0,8 procenta, ale se současnými 19,7 procenta zůstává na druhém místě. Podle výsledků průzkumu by nyní pro ODS hlasovalo 22,7 procent lidí, což je téměř o dvě procenta více než v září. Třetí sociální demokraté ztratili proti zářijovému výzkumu tři procenta; hlas by jim nyní dalo 12 procent lidí.

Spokojenost občanů s vládou sociálních demokratů přitom naopak klesá. Podle říjnového STEMu bylo s prací vlády spokojeno pouze 17 procent z 1673 dotázaných, tedy o tři procenta méně než minulý měsíc. V září minulého roku přitom práci kabinetu oceňovalo 51 procent lidí.

Od roku 1997 ve společnosti klesá i víra v budoucnost a přesvědčení, že vývoj jde správným směrem. Tento názor dnes zastává 17 procent dotázaných, zatímco v březnu to byla čtvrtina lidí. S obavami očekává vývoj v příštím roce 41 procent lidí, tedy o jedno procento méně než loni, naději do něj vkládá 24 procent lidí proti loňským 28 procentům.

ODS by nyní obsadila v Poslanecké sněmovně 62 křesel, komunisté 53, ČSSD 33, Unie svobody 27 a lidovci 25. Případná koalice ODS, KDU-ČSL a Unie svobody by získala 114 mandátů, o čtyři více než v zářijových průzkumech. Ještě v červenci výsledky STEM ukazovaly, že koalice těchto tří stran by dala dohromady 115 poslaneckých hlasů. K volbám by přišlo 49 procent lidí, 32 procent voličů zatím není rozhodnuto.

Preference čtyřkoalice v případě, že by kandidovala společně.

Preference propěšnosti politiků a veřejných činitelů v ČR podle řijnového výzkumu agentury Sofres - Factum.

Řijnové preference politických stran podle společností STEM a Sofres - Factum.

Preference politických stran (velké tabulky naleznete ve fotogalerii)

Vývoj preferencí politických stran podle společnosti Sofres - Factum.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz