Nařčení z rasismu je směšné, hájí svou povídku spisovatelka Březinová

  16:15aktualizováno  16:15
Za směšné považuje spisovatelka Ivona Březinová nařčení, že její povídka Mýdlová Madla má rasistický podtext. Text hovořící o "špinavých cikánech" vyšel v čítance pro druháky. Její stažení požadovala vládní rada pro romskou menšinu. Podle Březinové ale její dílo naopak nabádá k rasové snášenlivosti.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Diskutovaný úryvek vypráví o holčičce Madle, která má kvůli matce předsudky vůči Romům. "Máma mi povídala, že se s těmi Demeterovic kluky vůbec nemám bavit... říkala, že jsou to cikáni. A cikáni jsou prý špinaví a kradou," stojí v příběhu, který se nachází v šest let staré čítance.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková po jednání rady uvedla, že je skandální, že je něco takového předloženo dětem. Podle Březinové byl však úryvek vytržen z kontextu. "Trestuhodně zjednodušující interpretace části ukázky mi podsouvá názory, které mi vždy byly cizí," uvedla spisovatelka prostřednictvím svého mediálního zástupce Davida Švába.

Na konci příběhu Madla uvažuje, že "všichni cikáni třeba nekradou ...a nemusejí být špinaví...někteří cikáni mohou být i docela hodní... Budu to muset mamince říct. Vypadá to, že maminka některé věci vůbec neví."

Čítanka pro druhý ročník základních škol nakladatelství Alter

Čítanka pro druhý ročník základních škol nakladatelství Alter

Březinová se výroky souvisejícími s Mýdlovou Madlou cítí napadena a domnívá se, že má právo na omluvu. "Popravdě ale nevím, po kom omluvu chtít. Na aféře se přiživilo víc lidí, nejsem si jistá, kdo ji vlastně rozpoutal a kdo ji necitlivými výroky 'jen' vyhrotil," prohlásila spisovatelka. Upozornila, že ukázky z jejích knih jsou nejméně v osmi čítankách.

Nakladatelství zvažuje trestní oznámení

Povídka původně vyšla v roce 2002 v knize Začarovaná třída. "Kniha zaznamenala značný úspěch u čtenářů i odborné veřejnosti. Březinová za ni získala ocenění Zlatá stuha a zároveň byla nominována v literární soutěži Magnesia Litera. Kniha dokonce vyšla ve Francii a v Srbsku a byla zařazena do mezinárodní kolekce knih podporujících rasovou snášenlivost," uvedl Šváb.

Nakladatelství Alter, které čítanku vydalo, zvažuje podání trestního oznámení na neznámého pachatele za zneužití textu a poškození svého dobrého jména.

Vládní rada minulý týden vyzvala ministra školství Josefa Dobeše, aby důsledně sledoval obsah výukových materiálů a zamezil šíření předsudků a stereotypů o Romech. Zmocněnkyně po jednání informovala, že se ministerstvo již používané učebnice pokusí dostat ze škol a nepovolí jejich dotisk.

Stereotypní představy o Romech obsahuje podle Šimůnkové i učební pomůcka k výuce multikulturní výchovy na základních školách v Moravskoslezském kraji, která vznikla v rámci projektu Duhová škola.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Chřipková sezona bude letos zřejmě vážnější než loni, varují hygienici

Jihomoravští hygienici očekávají, že nadcházející chřipková sezona bude závažnější než ta, která skončila letos na...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Najdete na iDNES.cz