Špidlík: Nový papež umí naslouchat

  9:36aktualizováno  9:36
Je středa odpoledne, od volby papeže uběhl necelý den. Kardinál Tomáš Špidlík, který pronesl před zahájením papežské volby úvodní kázání, si vybavuje klíčové momenty, jež mohly vést ke zvolení německého kardinála Josepha Ratzingera.
Kardinál Tomáš Špidlík

Kardinál Tomáš Špidlík | foto: Jan KarásekMF DNES

Co jste říkal ve svém kázání?

Je to stále předmětem tajemství, ale byla to čistě duchovní záležitost, žádná propaganda. Upozorňoval jsem na nutnost usebrat svou mysl, připravit se duchovně na důležité věci.

Co jste při tom cítil? Napětí, radost, či strach?

Už jsem kázal v přítomnosti mnoha hodnostářů. Při těchto příležitostech se nebojím, protože vím, že po mém kázání neodpadnou od víry. U jiných si tím nejsem tak jistý. (Smích)

Proč myslíte, že byl zvolen právě kardinál Ratzinger?

Víte, dalo se to předpokládat. Je pravda, že před samotnou volbou žádné jméno vyloženě nevynikalo, jenom každý z národů soustřeďoval naděje na svého kandidáta. Joseph Ratzinger byl však přece jen vidět více než ostatní. Je to osobnost, která ztělesnila dění těsně po smrti Jana Pavla II. Díky němu proběhl hladce pohřeb, jehož se účastnily tři miliony lidí a stovky diplomatů. Skoro každý den předsedal na konferencích, dával ostatním slovo, prostě všechno vzorně zvládal.

Nevadí obyvatelům Říma, že není Ital?

Kdyby byl v Praze zvolen německý biskup, asi by to nespustilo spontánní potlesk. Kardinál Ratzinger je však polyglot, umí plynně italsky, francouzsky, anglicky a samozřejmě německy. Italové měli možnost zaslechnout od něj pár slov, například "děkuji". Je pravda, že jeho německá mentalita se nestačila projevit. Hovořil krátce a k věci. Kdyby na totéž téma mluvil Ital, trvala by jeho řeč mnohem déle. A kdyby to byl někdo z Jižní Ameriky, zřejmě by mu téměř nešlo odtrhnout mikrofon od úst. Mentality jsou různé.

Znamená jeho zvolení vítězství konzervativních sil?

On je prefektem Kongregace pro nauku víry, dříve se tomu říkalo Svaté Oficium, a tento úřad hájí doktrínu církve. Kdykoliv něco v minulosti řešil, každý říkal, že zastává konzervativní pozice. Mohl dělat něco jiného?

Pokud se Ratzingerovi někdo znelíbí, může jej přece exkomunikovat.

On nikoho z církve nevylučuje. Když se někdo odchyluje od víry, dá prostě upozornění, že tyto změny nejsou v souladu s katolickou naukou. V případě sporů s americkými či indickými teology podávají ještě předtím místní biskupové zprávu, že něčí názory jsou nebezpečné. Řím pak reaguje oznámením, že postoj některých kněží není katolický.

Co vlastně udělalo z Ratzingera favorita voleb?

Velmi dobře vycházel s Janem Pavlem II. Umí nejenom hovořit, ale i naslouchat. Když chcete umět mluvit, musíte umět i slyšet. Co bude dále? To se prostě vyvine ze situace, nepředbíhejme vývoj.

Je pravda, že kardinálové, kteří v Sixtinské kapli zvolili papeže, se navzájem vůbec neznali?

Je to tak. Co vlastně udělalo z Jana Pavla II. velkého papeže? To, že hodně cestoval po světě. Nejde o to, co Svatý otec napíše v knihách. Často jsme vtipkovali, že kněží se o jeho myšlenkách dozvídají jako ostatní jen z novin. Důležité je to, co se duchovní dovědí přímo na osobních setkáních. Například čeští biskupové se společně scházejí, Italové ne.

Kdy uzraje čas na volbu latinskoamerického či afrického kandidáta?

Víte, dokonce i jezuité dnes mají většinu svých členů mimo Evropu. Ale o volbě se rozhoduje ve Vatikánu. Když se afrických biskupů zeptáte, zda by chtěli černého papeže, odpoví vám, že by je to velmi potěšilo. Ale pak dodají: Jak by to přijala Evropa?

Znamená volba německého kardinála kontinuitu v dosavadním vývoji katolické církve?

Ptáte se mě na ideje. O ideje se však obyčejní lidé nezajímají. Hledají především osobnost, které mohou důvěřovat. Podobně je tomu ostatně i v politice. Anebo v manželství. Proč se tolik manželství rozpadá? Protože lidé k sobě ztrácejí důvěru. Ta důvěra se nedá předpovědět dopředu. Například já vám teď věřím, že mě nezastřelíte.

Jste si jistý, že vás nezastřelím?

Ale to já nemůžu vědět. Prostě ve vás vkládám důvěru. Stejně jako v nového papeže. Když v něj vložím svou důvěru, on se sám projeví a člověk pak zjistí, proč mu věří.

SPECIÁL iDNES
SMRT PAPEŽE A HLEDÁNÍ NÁSTUPCE
články ■ infografika ■ fotografie

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Účinněji proti rakovině. Od ledna má na špičkovou léčbu dosáhnout více lidí

V Česku ročně onemocní rakovinou prsu přes sedm tisíc žen. Stejné množství mužů onemocní rakovinou prostaty. Dalších...

Na Albertově se sešly stovky lidí. Hanba, křičel dav na rektora Zimu

Stovky lidí přišly v neděli v poledne na vzpomínkovou akci na pražský Albertov, aby si připomněly studentské události...

Takový odpor lidí není normální, směřoval k Babišovi výtku předseda ODS

Situace, kdy premiér nemůže položit bez kontroverzí květiny ve státní svátek na Národní třídě, není normální, řekl na...

Najdete na iDNES.cz