Špidla: Přenos soudu se Srbou je neetický

  • 91
Politické špičky popudil záměr České televize odvysílat v přímém přenosu soudní jednání s Karlem Srbou. "V žádném případě se na přenos procesu dívat nebudu," řekl agentuře Korzo premiér Vladimír Špidla. Podle něj je přenos ze soudní síně neetický. Přidávají se k němu i další politici.

ČTĚTE:
ČT odvysílá proces se Srbou

"Když si představím, do jakých podrobností a intimních věcí se u soudu jde, tak vlastně půjde o jakousi reality show. A to pokládám za nejpokleslejší žánr v televizních přenosech," dodal premiér.

Premiér tvrdí, že přenos může poškodit stejně obžalované, jako svědky.

"I když soudní procesy mají být veřejné, pokládám rozhodnutí České televize přenášet průběh soudního procesu za neetické. Obávám se, že to může poškodit všechny účastníky přelíčení," dodal premiér.

Nečas: Naposledy se přenášel proces se Slánským
Podobnou nelibost vzbudil přenos ze soudní síně i u místopředsedy ODS Petra Nečase, který míní, že přenášení procesu připomíná praktiky komunistického režimu v padesátých letech minulého století.

ANKETA ČTENÁŘŮ

Souhlasíte s premiérem Špidlou, že přímý přenos přelíčení kauzy Srba na ČT je neetický?

"Pokud vím, tak se něco takového děje poprvé od smutně proslulého procesu se ´zrádcovskou´ skupinou Rudolfa Slánského. Alegorie s padesátými lety se tady přímo nabízí a musí napadnout snad každého. Bulvarizace veřejnoprávního média je neuvěřitelná. Veřejnoprávní televize se má chovat zcela jinak," soudí Nečas.

Proti přenosu se staví i stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil. "Advokáti pana Srby prý proti přímému přenosu nic nemají a dokonce si snad myslí, že to jejich klientovi může prospět. Osobně se ale domnívám, že jde o porušení práva na spravedlivý proces. V USA nesmí do soudní síně ani fotograf. Česká televize prostě sklouzává do metod, které jsou nedůstojné veřejnoprávní služby."

Na stranu odpůrců přenosu se přiklání i předsedkyně Komise pro etiku Syndikátu novinářů Barbora Osvaldová. "Myslím si, že to není etické. Je otázka, jestli by tímto směrem měla žurnalistika jít," řekla iDNES. 

Šámal: Rozhodl soudce
Česká televize podle ředitele zpravodajství Zdeňka Šámala zpracovala zprávu, kde je popsáno, proč se rozhodla proces s Karlem Srbou živě odvysílat.

"Připravovali jsme to dlouho dopředu. Poslali jsme žádost soudci a ten nám vysílání povolil. Nevím, kdo by měl být nezávislejší, než arbitr, který kauzu soudí," řekl iDNES Šámal. 

Místopředseda Rady ČT: Je to neobvyklé
Místopředseda Rady ČT Ladislav Miler proti odvysílání procesu nic nemá.

"Je ale poněkud neobvyklé, že se jednání má přenášet v době, kdy celá kauza není před uzavřením," řekl iDNES. "Nevím, zda to k něčemu bude, jestli to bude mít nějaký efekt," dodal.

V radě se podle Milera o přenosu zatím nejednalo. "Ani se k tomu nechystáme. Je ale možné, že přijdou nějaké stížnosti. Pak bychom se tím na jednání zřejmě zabývali."

Právník: Srbovi to neuškodí
Advokát Milan Hulík tvrdí, že přenášení soudu televizí Srbovi uškodit nemůže.

"Je pravda, že v některých anglosaských zemích se v soudní síni nesmí filmovat, pouze malovat obrázky," říká právník.

"Myslím si ale, že přímý přenos nemůže průběh soudu nijak ovlivnit. Spíš to hodnotím kladně. Justice je u nás velmi velmi kritizovaná, tak ať veřejnost vidí, jak soudy probíhají a jak pracují soudci."

Karel Srba usedne na lavici obžalovaných příští čtvrtek 30. a v pátek 31. října v odvolacím řízení u pražského Vrchního soudu.

V červnu Krajský soud v Českých Budějovicích rozhodl, že Srba loni plánoval vraždu bývalé redaktorky MF DNES Sabiny Slonkové a poslal ho na osm let do vězení. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video