Špidla: Jsem přesvědčen, že si v politice nepočínáme nemorálně

  23:23aktualizováno  23:23
- Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla poskytl MF DNES exkluzivní rozhovor, ve kterém hodnotí své působení v ministerské funkci, ale i rok a půl dlouhé vládnutí sociální demokracie.
"V každém případě jsme do politiky vnesli daleko intenzivnější veřejnou debatu o řadě témat," uvedl Špidla v rozhovoru.

Občanská demokratická strana vám po roce a půl změnila mantinely, v nichž se pohybujete. Myslíte si, že vaše vláda nějakou změnu, nový impuls, potřebuje

Myslím, že jsme úspěšná vláda. Když jsem dělal revizi programového prohlášení, s potěšením jsem zjistil, že je poměrně důsledně plníme. Není co přehodnocovat.

Sami od sebe byste nic neměnili?

Ne. Ale situaci musíte brát tak, že vás omezuje politická realita, která je daná výsledkem voleb. Já mám například určité názory na rekonstrukce některých systémů důchodového pojištění, ale přitom vím, že kdykoliv je předložím do sněmovny, budu poražen.

A má pro vás cenu za těchto podmínek vládnout?

S ODS jsme si prostě vyjasnili realitu. Víme, na čem jsme. Když chcete předložit zákon, pracujete na něm tři čtvrtě roku. Pokud jsme si předem jisti, že nebude úspěšný, bylo by hloupé jej připravovat.

Myslíte si, že dohody, které jste s ODS přichystali, vám umožní nadále prosazovat váš volební program?

Jsem přesvědčen, že dohoda umožní úspěšně uzavřít volební období tak, aby sociální demokracie odevzdala zemi v lepším stavu, než v jakém ji převzala.

Před chvílí jste říkal, že vládu hodnotíte vesměs jako úspěšnou. Čím to, že veřejnost podle různých průzkumů tento názor nesdílí?

Podle mě platí princip, že je zřetelný časový posun mezi politickým výkonem, schopností vlády pracovat a něco dokázat, a okamžikem, kdy to veřejnost přijímá. Mezi tím, co vláda dokáže, a tím, jak je vnímána, je ohromný filtr. Ten může být dán tím, že si nepočínáte dobře mediálně, až po to, že některé změny lidi pocítí až za poměrně dlouhou dobu, jiné změny jsou zase tak obecné - i když mimořádně významné - že se nestanou politickým motivem. Některé věci vás zase stojí ohromné úsilí, například odvrácení nějaké katastrofy, ale protože katastrofa nakonec nenastane, tak to nikdo nemůže ocenit. Uvedu příklad: když byla minulý rok Česká spořitelna ve vážných problémech, tak vláda měla asi deset dnů, aby rozhodla o sanaci. Vyžadovalo to enormní úsilí a nakonec se to podařilo. A do politického průzkumu tohle nikdo započítat nemůže. Kdežto neúspěch ano.

Ale to jsou všechno věci, které můžete sami ovlivnit: záleží na vašem chování, na politické stylu...

Ano. To je, pane redaktore, neobyčejně hraběcí rada. Je to pravda, ale stejně jako člověk ví, co je správné a co ne, a přesto je občas omezený a není schopný se chovat optimálně, tak podobné je to u politického uskupení. To se také nemůže nedopouštět chyb.

MŮJ NEJVĚTŠÍ PROBLÉM: VÁLKA V JUGOSLÁVII
Kterou chybu, jíž jste se dopustili, považujete za největší? Stanislav Gross nedávno zmínil aféru Zieleniec.

Ten skutečně klíčový problém je v tom, že se nám nepodařilo vytvořit odpovídají systém mediální reakce a práce s veřejností.
Dílčí věci a dílčí negativa, která se vynořila, jsme nedokázali aktivní mediální politikou zařadit do té úrovně, která jim patří. Takže řada věcí, které jsou sporné a které nás poškodily, šla tímto způsobem řešit.

Co si myslíte o kauze křivého obvinění Josefa Zieleniece vaším předsedou? Poškodila vás?

Poškodila, ale myslím, že to nemá až takovou váhu. Pro mě osobně byla klíčová, opravdu klíčová věc z politického hlediska válka v Jugoslávii. Tam bylo neobyčejně složité reagovat. Museli jsme kombinovat vládní odpovědnost s našimi vnitřními názory, které se dost odlišovaly od toho, jaký byl vymezený reálný koridor pro vládu. Když se podíváte do průzkumů, tak si všimněte, že tehdy to nastalo, tehdy jsme začali jít dolů.

Vraťme se ke kauze Zieleniec. Zaráží mě, že případ, kdy premiér je usvědčen ze šíření nepravdy a obvinění bez důkazů, přejdete skoro mávnutím ruky.

Premiér se ale omluvil. Já samozřejmě tento případ považuji za chybu, nikdy jsem nic jiného neříkal. Vy jste mi ale položil otázku, co považuji za největší problém, který nás poškodil, a já vám řekl, že za něj považuji válku v Jugoslávii.

VLÁDA MUSÍ MÍT SVÉ LIDI I VE FIRMÁCH
Myslíte si, že vaše strana vnesla do politiky slušnost a morálku? Váš stranický kolega Zdeněk Škromach před volbami v roce 1998 řekl, že to je váš největší přínos.

Jsem přesvědčen, že si v politice nepočínáme nemorálně.
Důsledně sledujeme program, neděláme žádné věci, které by nakonec neobstály, nebo se nedaly aspoň slušně hájit. Ale do společnosti a do politiky jako celku - na to jsme poněkud slabí.
Ale v každém případě jsme do politiky vnesli daleko intenzivnější veřejnou debatu o řadě témat. Tripartita, to je jasné. Teď se předkládá zákoník práce, kde jasně vidíte, že je podporován z vnějšku díky velikánské debatě se sociálními partnery. Ministr školství podle mě dost dobře rozjíždí debatu o celkové školské strategii. Řekl bych, že tohle je náš přínos: větší úroveň dialogu.

Stalo se vám během posledního půldruhého roku, že vaše vláda rozhodla tak, jak jste si předtím myslel, že nikdy rozhodovat nebudete?

To se naštěstí nestalo. Ale v souvislosti s tou válkou v Jugoslávii jsem měl strašně těžké chvíle, to ano. Ale prozatím to rozhodování nepřesáhlo moji představivost. I když bylo těžké.

A co říkáte na to, že vaše vláda dosazuje sociální demokraty do různých funkcí jak ve státní správě, tak do statutárních orgánů polostátních firem, ačkoliv to ČSSD ještě v opozici kritizovala?

No, je pravda, že jsme to kritizovali, ale všechny tyto věci jsou otázkou míry. Není možné, aby si politická strana - když získá nějaký vliv - nedávala lidi, které považuje za vhodné, do orgánů, jež jsou v podstatě politickými orgány. Je jasné, že vždycky, zejména ve špičkovém managementu, hraje velkou roli to, zda toho člověka znáte, nebo neznáte, jestli k němu máte důvěru, nebo ne. Protože ve velkých věcech nikoho nezkontrolujete.

Jde však o to, že jste přistoupili na princip, který jste před tím zavrhovali.

My to ale nepojímáme jako trafiku. Naše metoda je, že tam dáváme lidi, kteří mají odpovídající odbornou kompetenci.

NEMYSLÍM, ŽE BY MOHLA VZNIKNOUT LEPŠÍ VLÁDA
Vaše strana je za posledních deset let jediná, která vládne bez koaličního partnera. Myslíte, že si můžete dovolit víc, než vláda koaliční?

Vždycky si můžete dovolit jenom tolik, co vám politická realita umožní. Čili - ano, koaliční vláda v klasickém pojetí je něco jiného než vláda jednobarevná.
Ta může zpracovat své vládní prohlášení zcela podle svého názoru. Kdybychom byli koaliční vláda, tak by naše vládní prohlášení vypadalo jinak.
Z tohoto hlediska vám to dnes musí vyhovovat. Prosazujete jen to, co jste sami chtěli.
Ano. Máme výhodu, že u některých věcí nemusíme dělat kompromis už v samém zrodu.
Máte čas - jako v laboratoři nechat toho Frankensteina nebo homunkula trochu povyrůst a potom ho teprve ukázat veřejnosti. V koaliční vládě některé věci ani nemůžete začít rozvíjet, protože okamžitě narazíte na odpor vašich koaličních partnerů.

A jak jste spokojeni s úspěšností vašich návrhů v Poslanecké sněmovně?

Prozatím sněmovna přijala asi devadesát sedm procent našich návrhů. A to je zřejmě nejvyšší podíl přijatých předloh, daleko větší, než byl v době koaličních vlád. Nebo o něco větší, abych nepřeháněl.

Kdyby dneska nebyla politická situace tak zablokovaná, jak je, tedy kdyby bylo reálné, aby ČSSD sestavila většinovou vládu, byl byste pro?

Myslím si, že v daném okamžiku je pro tuto zemi výhodné, aby toto uspořádání doběhlo do dalších voleb. Pak se uvidí podle jejich výsledků. Já neusiluji o to, aby vznikla koaliční vláda na nějakém jiném principu. Prostě v tomto okamžiku, a to zcela upřímně, nevidím efektivnější vládní sestavu. Tím si nemyslím, že my jsme nějak dokonalí a dobří, ale nemyslím si, že by zde mohla vzniknout lepší vláda.

KLAUS MŮŽE BÝT PREZIDENTEM, ALE JÁ HO VOLIT NEBUDU
Přehodnotil jste za ten rok a půl, co jste ve funkci vicepremiéra, svůj názor na politickou spolupráci s nějakou stranou? Třeba ODS. Přemýšlel jste o eventuální koalici?

To ne. Ale jinak jsem přehodnotil vztah k některým lidem. Nejen z ODS. Ověřil jsem si, že někdy se dá docílit větší shoda, než by si člověk na první pohled myslel.

Minulý týden jste řadu lidí zaskočil svým výrokem v Lidových novinách, že si dokážete představit Václava Klause jako prezidenta...

Řekl jsem, že můj názor je, že mám sice jiný typ na prezidenta, který nesdělím, ale že jsem přesvědčen, že Klaus je osoba, která když se pokusí stát prezidentem, tak vlivem své váhy a politické reality má možnost, že se jím stane. Ne mým hlase, ale to je jiná věc.

Říkal jste, že názor na případnou koalici s ODS neměníte. A co koalice s KSČM? Ve vaší straně se občas ozývají hlasy, že by bylo dobré této spolupráci do budoucna nebránit. Jaký je váš názor?

Myslím, že je správné, že náš zákaz spolupráce stále platí.

Proč?

Prostě vývoj nedozrál k tomu, aby tyto dvě strany spolupracovaly ve vládě. Nevylučuje to samozřejmě lecjakou jinou spolupráci, zejména ve sněmovně, na dílčích věcech. Ale koalice, to je něco jiného.

Takže až se stanete předsedou ČSSD, tak se po příštích volbách nedočkáme toho, že byste uzavřeli vládní koalice s Grebeníčkem?

Tuto spolupráci nebudu prosazovat v žádné pozici. To, jestli budu předsedou, na tom nic nemění.

NA PŘEDSEDU ČSSD ASI KANDIDOVAT BUDU
Já jsem tím jen chtěl navázat na další otázku: zda už jste se rozhodl, že budete za rok, na sjezdu ČSSD, kandidovat na předsedu strany?

Pokud by předseda Zeman nekandidoval, což je možné, tak bych asi kandidoval. Ale definitivně jsem se ještě nerozhodl. Je to ještě dlouhá doba.

Někteří vaši straničtí kolegové říkají, že Miloš Zeman poté, co loni oznámil svůj odchod z vysoké politiky ztratil zájem o budoucnost sociální demokracie: zda vstoupí do příští volební kampaně jako silná nebo slabá strana.

Tak toho se vůbec nebojím. Myslím, že Miloš Zeman je tak ztotožněn se sociální demokracií jako s principem, že tohle nehrozí.

Nevyčítáte mu, že chce odejít?

Ne, nevyčítám. To je tak osobní rozhodnutí... Myslím, že by byl schopen pokračovat, ale do těchto rozhodnutí sotva můžete zasahovat.

Miloš Zeman svůj odchod zdůvodňuje osobním opotřebováním. Vy zastáváte rovněž několik funkcí. Nemáte také pocit opotřebování?

To je něco jiného. Funkce premiéra a moje jsou naprosto odlišné pozice. Být resortním ministrem, být druhý, není o třicet procent snazší, ale je to násobně snazší. Být premiér, to znamená, že odrážíte všechny blbosti a všechny podřadné věci, ale jste konfrontován se zásadními rozhodnutími. To je takový tlak a nemůžete se už za nikoho schovat, že to nelze s žádnou jinou funkcí srovnávat.

KDY NASTOUPÍ DAVIDŮV NÁSTUPCE, ZÁLEŽÍ NA PREZIDENTOVI
Od konce loňského roku řídíte nejen ministerstvo sociální věcí, ale suplujete i funkci ministra zdravotnictví. Myslíte, že sociální demokracie nemohla najít nástupce Ivana Davida rovnou, že jste museli týdny hledat vhodnou osobu?

Tohle bylo dáno jednak tím, že byl pres a že je dobré, když je ministr i po přechodnou dobu zastoupen člověkem, který je ve vládě, má odpovídající autoritu a může hlasovat. Zároveň jsme usoudili, že je výhodné a správné, aby někdo po přechodnou dobu působil na ministerstvu, mohl učinit některé dílčí kroky a připravil tak nástupní prostor pro dalšího člověka, který přijde už se svým týmem.

Kdy se tak stane?

Těžko říct. Závisí to také na kalendáři pana prezidenta a na jeho názorech. Ale já už jsem pana premiéra informoval o názoru na vhodnou osobu. Tuším, že tak do deseti dnů se ještě sejdeme, rozhodneme a pak se premiér obrátí na pana prezidenta.

Informace z tohoto článku mohou být použity pouze s uvedením zdroje: Internetový magazín MF DNES.

Ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla si šel i přes pondělní mrazivé počasí zaběhat do jednoho z pražských parků

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Důkazem zázraku bylo, že Nepomuckého jazyk nezetlel. Byl to ovšem mozek

Relikviář sv. Jana Nepomuckého prošel v březnu 2013 rukama restaurátora...

Nad otevřeným hrobem v katedrále se tísní skupina lékařů a kněží. Dole dva z nich vybírají kosti Jana Nepomuckého. Po...

Češi se budou učit, jak přežít sucho. Izraelské zavlažování otestují u Lán

Rektor ČZU Petr Sklenička

Zavlažovací systémy používané v Izraeli, jehož území tvoří zhruba ze dvou třetin poušť, budou brzy sloužit pro...

Odvolaný Fajt uzavřel smlouvu za milion „sám se sebou“, prověří to policie

Šéf Národní galerie Jiří Fajt

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt skončil ve čtvrtek oficiálně kvůli své „dvojroli“, kdy uzavřel smlouvu sám se sebou...

Najdete na iDNES.cz