Podle zdroje MF DNES obeznámeného s vyšetřováním poslala policie do této asijské země již před několika lety žádost o právní pomoc. Odpověď však údajně nikdy nedorazila.
Fotogalerie |
Důvod k pátrání v Kazachstánu zavdaly listiny, které policie zabavila při jedné z razií v kauze ČKD. Mimo jiné faktury, které detektivové označili za fiktivní.
Jako dodavatel je na nich uvedena společnost Monnaie, která je dnes v likvidaci. Například do prosince 2017 ji však vlastnila společnost z Britských panenských ostrovů. ČKD jí vyplatilo za plnění označené na fakturách jako „Zprostředkování Almaata Kazachstán“. Šlo o několik milionů korun.
Případ kolem Speychala a ČKD běží už od roku 2012. Policie tvrdí, že stát přišel kvůli podvodům o téměř 850 milionů korun na daních, mimo jiné i při stavbě pražského dopravního tunelu Blanka. Podle vyšetřovatelů skupina kolem Speychala vytvářela fiktivní faktury za neexistující služby a materiál.
Speychal veškerá obvinění odmítá. Jeho advokát Josef Monsport již dříve uvedl, že podle něj policii chybějí přímé důkazy. „Policie popisuje, jak inženýr Speychal organizoval a úkoloval čtyři konkrétní osoby. Konkrétní důkazy však chybějí. Jen úvahy policie, že by bylo divné, kdyby o tom nevěděl nebo se neúčastnil,“ uvedl Monsport.
Důkaz o jediném majiteli
Zpočátku se přitom před vyšetřovateli rýsovala i možná druhá linka případu.
Zdroje MF DNES potvrdily, že policie zkoumala úvěry, které firma čerpala. Podle jedné z hypotéz, se kterou kriminalisté pracovali, mohlo dojít v důsledku údajných daňových podvodů ke zkreslení údajů o hospodaření ČKD Praha DIZ. A banky, které firmě poskytovaly úvěry, tak nemusely dostat správné informace o kondici společnosti.
Policie při jedné z razií zabavila několik smluv o zástavě pohledávek. „Dále zde byly nalezeny smlouvy s bankami o zástavě pohledávek (Citibank Europe, EGAP, Emergency úvěr, Expobank CZ, KB, Kupeg, PPF banka, Raiffeisenbank, Sberbank, UniCredit bank),“ vypočítávají detektivové ve Speychalově obvinění.
V kauze ČKD obvinila policie dalších 35 lidí kvůli únikům za 850 milionů |
Vyšetřovatelé tuto linku nakonec opustili a soustředili se čistě na vyšetřování daní.
Dokumenty z jednání s bankami jim i přesto pomohly. Pro detektivy je totiž klíčové prokázat, že Speychal ovládá britskou společnost Hanbury Finance Limited. Ta podle nich vlastnila ČKD Praha DIZ. A byť Speychal při výslechu po svém obvinění prohlásil, že je pouze spolumajitelem této firmy, a dalšího údajného majitele neuvedl, zabavené materiály z jednání s bankami daly policii do ruky silný důkaz o tom, že firmu vlastnil jen a pouze Speychal.
„(...) například skutečnost, že je (Speychal – pozn. red.) jedinou osobou ovládající britskou společnost Hanbury Finance Limited, sám uvádí v prohlášení adresovaném Komerční bance v souvislosti s jednáním ohledně poskytnutí úvěru společnosti ČKD Praha DIZ,“ stojí ve Speychalově obvinění.
Dluh, který mělo ČKD Praha DIZ vůči Expobank, nakonec odkoupil bývalý lobbista skupiny PPF Karel Pražák. Jako první na to upozornil web Seznam Zprávy.
V byznysových kruzích se spekuluje o tom, že Pražák ovládl také část Speychalova byznysu v Kazachstánu.