Tipy na místa, kde policisté mohli měřit rychlost, posílali občané v průběhu celého února. Vybrali jich více než 950. Policejní hlídky stály například na 35 místech v Praze, 14 místech v Brně nebo osmi místech v Ostravě. Následujících 24 hodin pak na nich policisté namátkově kontrolovali vozidla.
„Do akce jsme nasadili celkem 811 policistů, kteří zkontrolovali téměř sedm tisíc vozidel. Byť jsme předem upozorňovali veřejnost, že tato akce proběhne, řidiči spáchali 3 266 dopravních přestupků, z nichž ve 2 609 případech došlo k překročení rychlosti,“ uvedlo v tiskové zprávě policejní prezidium.
Byli to přitom sami občané, kdo vybral místa, kde se při celostátní akci Speed Marathon měřila rychlost. Jejich přehled byl zveřejněný den před akcí na stránkách policie.
„Někteří řidiči nám řekli, že o akci věděli, ale přesto porušili rychlost, protože si neuvědomili, že v daném úseku je povolená například rychlost pouze 70 km/hod,“ vysvětlila iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová, která byla ve středu společně s hlídkami v terénu.
Podle mluvčí policejního prezidia Ivany Nguyenové je dobrá zpráva, že na silnicích v ten den nedošlo k žádné smrtelné nehodě.
Kromě překročení rychlosti policisté nejčastěji řešili nevyhovující technický stav vozidla, a to ve 145 případech. Třiadvacet řidičů zase vyrazilo na dálnici bez platné známky. Čtrnáct osob také usedlo za volant po požití alkoholu, přičemž jeden z nich byl tak opilý, že to policie vyhodnotila jako trestný čin. Policisté také chytila dva lidi za volantem pod vlivem návykových látek.