USAR tým vyráží do postižených obcí v Jihomoravském kraji.

USAR tým vyráží do postižených obcí v Jihomoravském kraji. | foto: Hasiči Praha

V troskách po tornádu pomohou Golem, USAR tým z Bejrútu i ženisté

  • 9
Do obcí na Hodonínsku a Břeclavsku, kterými se prohnalo ničivé tornádo, vyrazil již i speciální USAR tým. V první skupině je 36 záchranářů. „Pomocí štěrbinových kamer budou vyhledávat případné zavalené lidi pod troskami domů“ řekl iDNES.cz mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Speciální tým hasičů USAR (Urban search and rescue team - pozn. red.), který je vycvičen na vyhledávání lidí ze zavalených domů, ještě ve čtvrtek večer vyrazil do poničených obcí v Jihomoravském kraji. 

„Kolik je zavalených a další informace, to se dozví na místě. Je tam zřízený štáb, kterému se přihlásí a oni je vyšlou na konkrétní místa,“ podotkl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Společně s 36 záchranáři na místo míří i psovodi. 

Právě český USAR tým pomáhal loni v srpnu pomáhal i v libanonském Bejrútu, kterým otřásl masivní výbuch. Na místě byly desítky mrtvých a tisíce zraněných. 

„Na místě musíme být co nejdřív, prvních pár dní po katastrofě záleží na nás,“ popsal v minulosti jeden z členů USAR týmu podporučík Petr Vodička.

Když tým na místo dorazí, je nutné, aby byl samostatný. „Abychom postiženou oblast ještě víc nezatěžovali. Máme svoje stany, spací pytle, dokážeme si vyrobit vlastní elektřinu i satelitní telefonní a datové připojení. Máme denní dávky potravin,“ uvedl Vodička.

Urban Search and Rescue (USAR)

  • Tým pro vyhledávání a záchranu osob ze zřícených budov byl založen v rámci HZS hl. m. Prahy v roce 1999 v souvislosti s nasazením týmu po zemětřesení v Turecku.
  • Jeho cílem je prohledávání sutin ve snaze zachránit co nejvíce životů a minimalizovat riziko pro záchranáře. Český tým má certifikaci na nejvyšší úroveň připravenosti. V České republice jsou týmy USAR dva - jeden v Praze, druhý sídlí v Ostravě.
  • Činnost USAR se dělí do tří odvětví. Lehký tým pomáhá v Praze či okolních krajích a není určený pro výjezdy do zahraničí. Střední USAR tým je zaměřen na zahraničí, je schopen být nasazen nepřetržitě po dobu sedmi dní 24 hodin denně. Těžký tým už počítá se dvěma místy nasazení 24 hodin denně po dobu 10 dnů.

Co se týče technického vyhledávacího zařízení, tým má ve výbavě vyhledávací kamery, life detektory reagující na drobný pohyb, a inklinometry pro sledování pohybu konstrukcí. 

 „Dále pak určíme pozorovatele trosek, vymezujeme nebezpečné zóny a tak dál. Ale dost pomohou i pila na beton, hřebíkovačka, zásoba dřeva. A dále zdánlivé drobnosti - například bedna s hřebíky, kladivy, sádra. Věci, které na vozech hasiči běžně nevozí ve větším množství,“ vysvětlil Vodička. 

Upozornil, že v týmu jsou i záchranáři, kteří spolupracují při poskytování posttraumatické intenzivní péče. „Je ale důležité umět si odpočinout a odreagovat se. Z práce jsme ale zvyklí na různé věci, proto se jen tak nesložíme. Zároveň nám pomáhá, že naši blízcí jsou každý den informováni o našem nasazení a nemusejí se obávat,“ dodal záchranář.

Do obcí v Jihomoravském kraji zamířili i psovodi. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky se jedná o psy, kteří jsou vycvičeni na vyhledávání lidí pomocí pachu. 

 „Jsou to menší psi, umí se pohybovat v prostorách trosek domů, mají specifický způsob značení. Psovod označí místo, na které jde následně další psovod. Musí se několikrát potvrdit, že tam někdo opravdu je. Když to psi potvrdí, na místo nastoupí tým hasičů, který určí, jakou cestou se dostane ke zraněnému,“ popsal jejich práci v minulosti Kavka. 

Do postižených obcí také vyrazil záchranářský kamion Golem. Do místa katastrofy odjeli i ženisté.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video