Kromě nejobecnější ošetřovatelské pediatrické péče v klinických oborech, které pečují o děti s různými nemocemi od srdečních, přes dýchací, neurologické po například cukrovku, se dětská sestra může specializovat na ošetřovatelství v dětské a dorostové psychologii, intenzivní péči v pediatrii a neonatologii, domácí a hospicovou péči, péči o nemocné na přístrojích nebo péči před, při a po operacích.
Pro studijní obor všeobecná sestra by měly vzniknout tři nové obory. Obnovena bude specializace sestra v transfuzní službě. Požadavky rostoucí poptávky řeší obory sestra pro geriatrii a sestra pro domácí a hospicovou péči.
Od loňského roku zdravotním sestrám stačí střední škola a jeden rok vyššího odborného vzdělávání, dosud musely mít tříletý bakalářský obor na vysoké škole.
Mezi zrušené zdravotnické obory patří čtyři podobory fyzioterapie, zubní laboranty pro výrobu rovnátek nebo laboranty pro sexuologii a asistovanou reprodukci, jejichž funkci převzala specializace klinických embryologů.
Kritizovanou odbornost terapeuta tradiční čínské medicíny nařízení ministerstva zdravotnictví neřeší. Politici se ale snaží vyškrtnout „tradiční čínskou medicínu“ přímo ze zákona. „Čínskou medicínu považuji spíše za obor léčitelský, ne zdravotnický,“ řekla ve Sněmovně poslankyně ANO Jana Pastuchová při projednávání zákona o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání. Zákon podpořili poslanci v prvním čtení. A podpořil to i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.