SPECIÁL: Před rokem zabíjely vlny tsunami

  12:39aktualizováno  12:39
Od děsivé katastrofy, která zasáhla jihovýchodní Asii, uplynul rok. Bylo 26. prosince 2004 a u pobřeží ostrova Sumatra se zrodila vlna tsunami. Zemětřesení o síle 9 stupňů Richtera zvedlo mořské dno a následná vlna za sebou nechala přes 170 tisíc mrtvých.
Vlny tsunami připravily o život desetitisíce lidí.

Vlny tsunami připravily o život desetitisíce lidí. | foto: Reuters

Mapa zemětřesení
Proč tsunami zesílí až u břehu
Jak po zemětřesení vzniká tsunami
Varovný systém před tsunami
Zemětřesení v číslech

SPECIÁL iDNES K TSUNAMI
FOTOGRAFIE NAJDETE ZDE

Indonésie, Thajsko a Srí Lanka se probouzely do nedělního rána. Bylo krátce před osmou hodinou ráno místního času.

V 7:58 se nedaleko ostrova Sumatra pohnulo mořské dno. Při zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy stupnice se uvolnila energie, která odpovídala 23 tisícům atomových bomb svržených na Hirošimu.

Výjimečně silné zemětřesení zaznamenali i čeští seizmologové - otřesy k nim dorazily za pouhých 12 minut.

Metry vysoká a kilometry široká vlna se dala do pohybu a rychlostí až 800 kilometrů v hodině se řítila Tichým oceánem. Trvalo jí půl hodiny, než zasáhla Sumatru. Hodinu po prvních otřesech začaly vlny decimovat pobřeží Thajska.

Kolem půl desáté dopoledne dorazilo varování před tsunami do Indonésie. Na evakuaci však už bylo pozdě. V některých místech pronikla obří vlna až kilometr do vnitrozemí. Úřady začaly počítat mrtvé.

První zprávy hovořily o tisících obětí. Jejich počty se však měnily každou minutou. Z tisíců se staly desetitisíce, z desetitisíců statisíce. V jednu chvíli hlásily země děsivé číslo: 225 tisíc mrtvých.

Úřady posléze upravily podle agentury Reuters bilanci na konečných 185 434 mrtvých. Největší ztráty zaznamenaly Indonésie (131 934) a Srí Lanka (35 322). Živel však zabíjel i tisíce kilometrů daleko. Do smutné statistiky se dostalo například i Somálsko. Včetně pohřešovaných dodnes jednotlivé země hovoří až o 232 tisících lidí. Hledání neustává.

Osm mrtvých Čechů
Katastrofa postihla i desetitisíce západních turistů, kteří na jihovýchodě Asie trávili vánoční prázdniny. Mrtvých bylo naštěstí méně - 918. Největší ztráty hlásilo Německo a Švédsko.

Smrt ve vlnách našlo i osm Čechů. Nejtragičtěji skončila dovolená pro rodinu Manďákových z Kroměříže. Ze čtyř členů se z Asie vrátil pouze 15letý syn.

Kromě nich zahynula v Thajsku také Kristýna Jedlinková i se svým německým přítelem, dále Václava Pospíšilová a na ostrově Phi Phi Jakub Dosoudil a Michaela Beránková. Tělo Beránkové identifikovali lékaři teprve letos v srpnu. Na Srí Lance pak zemřela Naděžda Domincová.

Extrémně vysoké počty obětí si vyžádaly i výjimečná opatření. Tentokrát pomohly vyspělé technologie. Těla mrtvých byla označena speciálními čipy a následně pohřbena do hromadných hrobů. Čipy usnadnily práci při identifikaci obětí.

Po vlnách přišly miliardy
Síla s jakou tsunami přišla, a počet obětí z celého světa, vyvolal obrovskou vlnu solidarity. Obrázky zkázy útočily na city lidí z televizních obrazovek i titulních stran novin a časopisů.

Soucit lidí podpořilo i to, že ve většině případů vlny smetly letoviska, kde dovolenou trávily ročně statisíce turistů z celé planety. Nejvíce přispěla Austrálie, odkud na konta dorazilo 850 milionů dolarů.

Celková hodnota pomoci se v prvních měsících po tragédii vyšplhala až k sedmi miliardám dolarů - dvě třetiny tvořily peníze, zbytek materiál. Pomoc se nakonec dostala až k 12 miliardám dolarů. Pozadu nezůstalo ani Česko, které - především prostřednictvím dárcovských SMS - přispělo celkem 19 miliony dolarů.

Pomoc i po roce vázne
Navzdory miliardám obnova zdevastovaných lokalit vázne. Neziskový Fritzův institut ze San Franciska zveřejnil počátkem prosince šokující studii.

Rok po tsunami v Acehu

Tvrdí, že naprostá většina lidí, které tsunami připravilo o domov, stále žije v uprchlických táborech. Autoři výzkumu vyzpovídali celkem 2300 lidí. V nejpostiženější Indonésii si na život v táboře stěžovali všichni dotázaní. Jen o trochu lépe na tom byli lidé v Indii a na Srí Lance.

Indické úřady vysvětlují zpoždění záplavami, které sužovaly jih země během celého roku. Bez střechy nad hlavou zůstává v oblasti bezmála 230 tisíc domácností.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Značky STOP PROTISMĚR se na jaře objeví na dálnicích. Kvůli častým nehodám

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Dvě nehody na českých silnicích ve dvou dnech způsobené auty jedoucími v protisměru přiměly oddělení Ministerstva...

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz