SPECIÁL: Před 80 lety se otevřela hrobka Tutanchamona

  10:54aktualizováno  10:54
Před osmdesáti lety vstoupil Brit Howard Carter do pohřební komory faraona Tutanchamona. Od nálezu celé hrobky tehdy uplynuly skoro tři roky. Z neznámého egyptského krále udělal objev celebritu, protože hrobka nebyla vykradena. iDNES vám nabízí fotografie unikátních artefaktů.

Detail horní vrstvy sarkofágu - Bohatě zdobená horní vrstva Tutanchamonova sarkofágu. | foto: Profimedia.cz

NEPŘEHLÉDNĚTE: Exponáty z Tutanchamonovy hrobky ve fotografiích

Vše začalo v listopadu 1922, kdy britský archeolog Howard Carter při vykopávkách v Údolí králů objevil zapečetěnou hrobku krále Tutanchamona. Jak obrovský význam bude mít jeho nález pro celou egyptologii, netušil snad ani on sám.

Kdo byl Howard Carter

Objevitel Tutanchamonovy hrobky Howard CarterNarodil se v květnu 1874 v anglickém Norfolku. Studoval na soukromých školách a už v sedmnácti letech se stal členem britské Společnosti na výzkum Egypta. Počátkem 20. století začal pracovat pod vedením Američana Theodora M. Davise na vykopávkách u Théb. V listopadu 1922 ho proslavil objev Tutanchamonovy hrobky. Zemřel v březnu 1939.

Mnohaletý výzkum
Carterovy výzkumy financoval filantrop lord Carnavon. Na stopu místa králova posledního odpočinku přivedly badatele drobné předměty z výbavy hrobky. Čtvrtého listopadu 1922 narazil Carter na první vchod, o den později odkryl schodiště. O necelé tři týdny později se dělníci dostali až ke zdi s královskými pečetěmi.

Až po třech dlouhých letech, v říjnu 1925, otevřel Carter dveře pohřební komory. Cestu k ní mu blokovaly desítky unikátních artefaktů.

Kdo byl Tutanchamon

Podoba faraóna TutanchamonaEgyptský král patřil do 18. dynastie a byl jejím dvanáctým faraonem. Podle vědců vládl v období 1319 – 1309 př. n. l. Až do objevu jeho nevyloupené hrobky byl považován pouze za nevýznamného panovníka. Sám Carter prohlásil, že jeho "jediným významným činem bylo to, že zemřel a byl pochován". Jeho otcem byl pravděpodobně významný faraon Amenhotep IV. (Achnaton). Zemi vládl v období, kdy procházela hlubokou náboženskou a politickou krizí. Panoval asi deset let a ve dvaceti letech zemřel.

Čtyři místnosti ukrývaly skvosty
Hrobka nebyla nijak rozsáhlá, tvořily ji pouze čtyři malé místnosti. V předsíni se našly čtyři rozmontované válečné vozy a tři pohřební lehátka. Právě pod jedním z nich se objevitelům zjevil i slavný Tutanchamonův trůn. Spoustu lehátek a židlí obsahoval i sklad.

Nejúžasnější pohled se však archeologům naskytl právě v pohřební komoře - zachovalý sarkofág i faraonova světoznámá posmrtná maska. Pohřební komora měla jako jediná z místností výzdobu. Sarkofág s královými ostatky byl zhotoven ze tří rakví. Jedna z nich byla z ryzího zlata a vážila přes metrák. Další dvě byly dřevěné.

Na nejvíc artefaktů narazili objevitelé v pokladnici. Všechny objevené předměty zaplnily celých dvanáct výstavních hal v káhirském muzeu.

Tutanchamonova kletba
Nález faraonovy hrobky byl obestřen řadou záhad. Patřila mezi ně i tzv. Tutanchamonova kletba.

Několik Carterových spolupracovníků totiž zemřelo krátce poté, co místo posledního odpočinku dávného faraona otevřeli. Mnozí tehdy uvěřili, že se jim panovník mstí. Záhadu se podařilo rozluštit až řadu let poté - vědci zjistili, že příčinou smrti byla nebezpečná plíseň.

Cesta kolem světa
Tutanchamonovy posmrtné předměty si mohou jednou za čas prohlédnout i lidé, kteří nemají šanci dostat se do muzea v Káhiře.

V roce 2004 se král vydal na cestu. Během čtyřletého putování kolem světa navštíví několik měst v Evropě i Spojených státech. Po švýcarském Bernu a německém Bonnu se památky z hrobky vydaly za oceán. Na "starý kontinent" se vrátí až v roce 2007, kdy budou vystaveny v londýnském Millenium Dómu.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz