SPECIÁL: Kdo je kdo v kauze Berdych

  12:16aktualizováno  12:16
Středočeský soud uzavřel hlavní část líčení v kauze Berdychova gangu. Obžalováno bylo 36 lupičů i policistů, kteří jim pomáhali. Pro vysoký počet souzených muselo být líčení rozděleno na dvě části. iDNES.cz přináší přehled, co měl kdo v gangu na starosti.

Soud se členy Berdychova gangu | foto: Michal ŠulaMF DNES

1. David Berdych (33 let):
Podílel se na osmnácti loupežných přepadeních, únosech, fiktivních domovních prohlídkách nebo falešných silničních kontrolách. Podle žaloby se účastnil i loupeže, při které zemřel zlatník Václav Toman. Policisté u něj našli samopal, proto je viněn také z nedovoleného ozbrojování. Většiny akcí se přímo účastnil, jen několikrát pouze "hlídal".

Podle žaloby byl jedním z hlavních pachatelů a zároveň pojítkem mezi policisty a gangem. Svým přiznáním pomohl objasnit většinu zločinů skupiny včetně těch, které poškození neohlásili policii. V první části líčení mu soud vyměřil trest 9 let a devět dní vězení. S předchozím trestem za jiné zločiny by si tak měl od data rozsudku odsedět 15 let.

2. Radek Trumpeš (35 let):
Účastnil se dvanácti akcí gangu. I on byl přítomen smrti zlatníka Tomana. Doma měl pistoli, proto byl obviněn i z nedovoleného ozbrojování. Žalobce Trumpeše řadí mezi hlavní a velmi brutální pachatele. Částečně se přiznal. Při prvním líčení mu soud uložil třináctileté vězení.

3. Jaromír Prokop (41 let):
V gangu působil v počátcích jeho činnosti v letech 1995 a 1996. Podle žalobce byl jeho vůdčí osobností. Účastnil se tří loupežných přepadení a podílel se i na jednom z únosů. Skrývá se v zahraničí. V nepřítomnosti byl odsouzen ke 14 letům vězení.

4. Michal Puchar (42 let):
V gangu působil v počátcích jeho činnosti v letech 1995 a 1996. Účastnil se tří loupežných přepadení  a únosu. Podle žaloby patřil k vůdčím osobnostem gangu v letech 1995 a 1996. Soud mu při první části líčení uložil třináctiletý trest.

5. Josef Korbela (40 let):
Další z členů gangu v počátečním období. Podle žalobce byl vykonavatelem akcí naplánovaných Prokopem a Pucharem. Účastnil se loupeže, při které zemřel zlatník Václav Toman. Podílel se i na únosu a přepadení vozu s penězi na nákup cigaret. Soud mu při první části líčení uložil 11,5 roku vězení.

6. Jan Zelený (31 let):
Patřil k hlavním postavám gangu od roku 1997. Účastnil se jedenácti únosů, loupežných přepadení, fiktivních domovních prohlídek a zejména falešných silničních kontrol. Při nich  využíval toho, že byl v minulosti dopravním policistou. V první části líčení mu soud uložil jedenáctiletý trest. Byl účastníkem i druhé části líčení.

7. Ivan Kopta (43 let):
Poskytl informace a obhlédl gangu situaci při přepadení OBI v Praze-Modřanech v roce 2005. Později ještě pomohl jako řidič při přepadení a únosu majitele společnosti Petys v roce 1998. Při prvním líčení byl odsouzen k 12,5 letům vězení.

8. Jiří Večeřa (32 let):
Účastnil se přepadení a únosu majitele společnosti Petys, v roce 1998, kdy ho donutili vydat 13 milionů. Soud mu při prvním líčení udělil trest 12,5 roku vězení.

9. Petr Hraběta (37 let):
Pro gang pracoval jako řidič při přepadení vozu převážejícího peníze společnosti Petys v roce 1997. Později se aktivně účastnil i druhého přepadení namířeného proti stejné společnosti. Tehdy gang unesl majitele a donutil ho vydat 13 milionů. Soud mu při prvním líčení udělil trest deset let vězení. 

10. Roman Bláha (44 let):
Tipař, který gangu dodal potřebné informace pro oba útoky na společnost Petys. Soud mu při prvním líčení udělil trest deset let vězení.  

11. Marcel Mikyška (32 let):
Aktivně se účastnil dvou fiktivních domovních prohlídek a přepadení. U dalšího přepadení v Plzni byl nedaleko pro případ problémů. Podle žalobce patřil k vykonavatelům naplánovaných akcí.

12. Martin Sýkora (32 let):
Tipař, který poskytl informace k k fingované domovní prohlídce u podnikatele ve Čkyni na Strakonicku v roce 1999. Kvůli nepovolenému střelivu, které u něj policisté nalezli, byl obviněn i z nedovoleného ozbrojování. Při první líčení ho soud poslal do vězení na osm let.

13. Jiří Žofčín (50 let):
Policista měl podle výpovědi jednoho z obžalovaných gangu zajistit uniformy a průkazy pro fingovanou domovní prohlídku u podnikatele ve Čkyni na Strakonicku v roce 1999. Soud ho zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů.

14. Simona Mašková (32 let):
Pomohla jako řidička při fingované domovní prohlídce u podnikatele ve Čkyni na Strakonicku v roce 1999. Podle žalobce přitom věděla, že se jedná o trestnou činnost. Od soudu odešla s tříletým podmíněným trestem na zkušební pětiletou lhůtu.

15. Oldřich Doležal (49 let):
Podle žaloby hlavně zjišťoval informace a pomáhal s plánováním. Pomohl při fingované domovní prohlídce, a dvou loupežných přepadení. Policisté u něj našli nepovolený laserový zaměřovač a zakázané střelivo, a tak čelí i žalobě z nedovoleného ozbrojování.

16. Gelal Aboud (39 let):
Aktivní účastník loupežných čtyř přepadení a fiktivních domovních prohlídek v roce 1999. Policie u něj navíc našla nepovolené střelivo, a je tak obviněn i z nedovoleného ozbrojování.

17. Václav Strauss (38 let):
Žalobce ho označil za muže, který hlavně zajistil informace. Pomáhal naplánovat tři akce v roce 1999.

18. Jiří Grospič (35 let):
Účastnil se fiktivní domovní prohlídky a vydírání podnikatele, kterého gang donutil vydat 14 milionů. Při přepadení kamionu maskovaném jako silniční kontrola v roce 2000 figuroval jako tipař.

19. Ivoš Krajíček (40 let):
Pro gang zajistil místo, kam byl odvezen unesený podnikatel v roce 1999.

20. Jiří Železný (33 let):
Bývalý dopravní policista se jako jeden z prvních přiznal a napomáhal při objasňování. Od roku 2000 se aktivně účastnil sedmi loupežných přepadení, únosů, fiktivních domovních prohlídek a zejména falešných dopravních kontrol. Při nich využíval znalostí někdejšího dopravního policisty.

21. Michal Pineker (30 let):
Žalobce ho řadí do skupiny brutálních útočníků k Trumešovi, Zelenému a Bardonovi. V letech 2000 a 2001 se účastnil sedmi únosů, loupežných přepadení, falešných kontrol na silnicích a jedné fiktivní domovní prohlídky. V gangu zřejmě patřil mezi největší milovníky střelných zbraní. Policie u něho našla revolver Smith&Wesson, brokovnici 188 12 GA Maverick Mossaberg, revolver Ruger GP 100, pušku ČZ 242, brokovnici s upilovanou hlavní a samopal vzor 58.   

22. Tomáš Půta (34 let):
Žaloba ho viní z účasti na sedmi loupežných přepadeních, únosu i fingované domovní prohlídce. V gangu působil od roku 2000. Spolu s Marošem Šulejem byli podle žalobce při akcích vždy velmi aktivní, mnohem více, než tomu bylo u ostatních účastníků. Společně utekli do Irska, kde byli zadrženi. Soud je vyslechl v zahraničí v prosinci 2006.

23.Maroš Šulej (34 let):
Účastnil se tří loupežných přepadení kamionů a fiktivní domovní prohlídky. V gangu působil od roku 2000. Spolu s Tomášem Půtou byli při akcích vždy velmi aktivní, mnohem více, než tomu bylo u ostatních účastníků. Společně utekli do Irska, kde byli zadrženi. Soud je vyslechl v zahraničí v prosinci 2006.

24. Tomáš Hofer (39 let):
Skladník gangu. Zajistil potřebné prostory, kam bylo možné vyložit uloupené zboží ze tří přepadených kamionů.

25. Ján Duplinský (35 let):
Jeho jméno žalobce uvádí v souvislosti s přepadením kamionu v roce 2001. Čelil také obvinění z padělání veřejné listiny, protože si ve svém řidičském průkaze přepsal jméno na Marek Korytiak.

26. Josef Kunstat (38 let):
Aktivní účastník šesti loupežných přepadení, únosů a fiktivních domovních prohlídek. V gangu působil od roku 2000. Podle žalobce nepatřil ke špičkám, ale jeho podíl byl přesto výrazný.

27. Richard Bardon (31 let):
Přestože se podílel "jen" na únosu a přepadení kamionu s elektronikou v roce 2000, žalobce ho pro jeho brutalitu řadí k významným členům gangu. Policie u něj nalezla samopal vzor 58 a padělané dvacetidolarovky.

28. Robert Gramiš (30 let):
Gangu pomohl při přepadení Fordu Tranzit společnosti Phillip Morris v roce 2000. Z vozu vyřízl zabudovaný trezor.

29. Ladislav Beránek (42 let)
Tipař, který gangu dodal informace o kamionu převážejícím cigarety.

30. Pavel Rada (54 let)
Jeden z tipařů, který informoval gang o převozu peněz společnosti Porsche Plzeň.

31. Roman Mašek (41)
Jeden z tipařů, který informoval gang o převozu peněz společnosti Porsche Plzeň.

32. Luděk Žalud st. (51 let)
Iniciátor a organizátor akcí po roce 2000. Pomohl naplánovat devět loupežných přepadení, únosů, fiktivních domovních prohlídek a falešných dopravních kontrol. Podle žaloby využíval své kontakty na lupiče a zároveň přes něj putovaly podíly z loupeží k dalším policistům. I u něj policisté našli zakázané střelivo.

33. Luděk Žalud ml. (31 let)
Žaloba tvrdí, že právě on seznámil Davida Berdycha se svým otcem. Sám se účastnil pouze plánování jediného loupežného přepadení.

34. Josef Opava (51 let)
Policista, který umožnil existenci gangu. Podle žalobce za finanční odměny kryl jeho činnost. Pouze výjimečně pomáhal i s přípravou nějaké akce, ale dokázal získat cenné informace.

35. Petr Koňařík (39 let)
Policista, který umožnil a existenci gangu. Za finanční odměnu ukázal Davidu Berdychovi jeho spisu. Kryl činnost jeho lidí. V jednom případě se pokusil prodat kradený šperk zpět jeho majiteli.

36. Jiří Kaňka (37 let)
Za odměnu 10 a 20 tisíc korun dvakrát poskytl gangu údaje policie. Při domovní prohlídce měl v bytě zakázané střelivo.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Slunce vystřídá déšť a na horách sníh, projasní se opět až o víkendu

Slunce zapadající nad stále ještě zamrzlým jezerem Chomoutov na Olomoucku. (4....

Slunečné a teplé počasí čtvrtkem prozatím končí. V následujících dvou dnech se zatáhne, většinu území zasáhne déšť, na...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Najdete na iDNES.cz