Těla padlých jsou v Česku, vojáci dostanou medaile Za hrdinství

  13:26aktualizováno  15:03
Na letišti v pražských Kbelích přistál ve 13:26 vojenský speciál. Z Afghánistánu do vlasti dopravil těla čtyř vojáků, které zabil sebevražedný útočník. Prezident Miloš Zeman jim v říjnu, tedy při nejbližší možné příležitosti, udělí in memoriam medaile Za hrdinství.

Na plochu kbelského letiště po přistání napochodovala Hradní stráž. Zeleně uniformovaní muži pak obestoupili nákladový prostor letounu, odkud po páse vyjely světlé rakve zahalené v českých vlajkách.

Každou z nich pak vždy šest mužů odneslo za zvuků hudby vojenského orchestru na katafalky pokryté černým suknem. V tu chvíli začal místo skrápět déšť.

Následovala krátká modlitba pronesená z úst Petra Fialy, vojenského kaplana 4. brigády rychlého nasazení Žatec. 

„S úctou si připomínáme tyto naše kolegy vojáky, kteří ve své službě vytrvali věrně až do smrti. Ty, který doprovázíš člověka v každé chvíli jeho života, přijmi je, prosím, k sobě, do místa míru a pokoje. Nám pak dej, abychom si přinesených obětí dokázali vždy vážit a vnímat jejich hodnotu,“ uvedl Fiala.

Po jeho slovech se rozezněla česká hymna a vojáci následně přenesli rakve do dvojice šedých aut pohřební služby. Krátce před 14. hodinou vozidla opustila letiště.

Fotogalerie

Jak připomíná ČTK, těla auta přepravila do Ústřední vojenské nemocnice, kde se podle armádních nařízení musí uskutečnit jejich pitva. Až poté převezmou ostatky rodiny.

Právě rodiny rozhodnou o tom, kde budou padlí vojáci pohřbeni. Armáda už jim nabídla organizaci pohřbů s vojenskými poctami. Náčelník generálního štábu Petr Pavel řekl, že žádná z rodin tuto nabídku neodmítla. Pohřby se budou konat příští týden, nepozději na začátku přespříštího týdne.

„Je pouze jeden horší způsob návratu vojáka do vlasti, a to když se vrátí beze cti. Tito vojáci se ale zcela jistě vrátili se ctí,“ řekl Pavel.

Zeman osobně kondoloval, v říjnu mrtvé ocení

Už dopoledne na letiště dorazil ministr obrany Martin Stropnický, hodinu po poledne pak americký velvyslanec Norman Eisen, po něm premiér Bohuslav Sobotka. Krátce po třinácté hodině přijel do Kbel i prezident Miloš Zeman, který pozůstalým přišel osobně kondolovat.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček iDNES.cz potvrdil, že Miloš Zeman vojáky 28. října vyznamená in memoriam medailí Za hrdinství. Říjen je nejbližší možný termín, kdy se udělují státní vyznamenání.

Do Kbel přijeli také kolegové mrtvých a zraněného ze 4. brigády rychlého nasazení a zhruba 60 novinářů. Měli vyhrazené stanoviště, které nesměli opustit dříve, než odjeli pozůstalí. Od médií je oddělovali vojáci.

Do Afghánistánu by měl ještě tento týden odletět další speciál. A to s pěticí vojáků, kteří padlé a zraněného nahradí. Podle Pavla ale ještě musí projít nezbytnými lékařskými prohlídkami a administrativními úkony.

Další letadlo by za 10 či 14 dnů mohlo přepravit do ČR těžce zraněného vojáka, kterého lékaři americké polní nemocnice už čtyřikrát operovali.

Čtyři čeští vojáci zahynuli v úterý ráno po explozi, kterou vyvolal sebevražedný atentátník v uniformě afghánské policie. Další český voják byl při výbuchu těžce zraněn. Stalo se to při obhlídce terénu nedalo základny Bagrám (více čtěte zde).

Smuteční rozlučkový ceremoniál se ve čtvrtek odehrál i na základně před odletem letounu. Podle Pavla na něm byla hojná účast včetně vysokých představitelů zahraničních armád a velitele mise ISAF. „Vnímám to jako ocenění práce našich vojáků a výraz úcty,“ uvedl k účasti Petr Pavel.

Přistání speciálu s těly padlých vojáků:

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Zeman jmenuje ministrem kultury Zaorálka, kritika koalice ČSSD s Babišem

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. „Je to zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny,...

Prahou prošlo podle Milionu chvilek deset tisíc lidí. Dorazili na Hrad

V Praze se vzpomínalo na potlačení demonstrací před padesáti lety (21. srpna...

Průvod demonstrantů, který před sedmou hodinou večer vyšel z Václavského náměstí, dorazil na Hrad o dvě hodiny později....

Benešová doporučila odškodnit klienty H-Systemu mimořádným opatřením

Bývalí klienti H-Systemu si byty v Horoměřicích dostavěli svépomocí. (24....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová nenašla právní prostředky, kterými by bylo možné vyřešit odškodnění klientů...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz