Lidé hlasovali na stránkách SPD pro přijetí sirotků. Strana anketu stáhla

  15:34aktualizováno  16:38
Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury ve středu dalo na svůj oficiální facebookový profil anketu. Ptalo se v ní, jestli by mělo Česko přijmout syrské sirotky, jak navrhla europoslankyně Michaela Šojdrová. Když se výsledky hlasování začaly rozcházet s politikou strany, anketa ze stránky SPD zmizela.

Předseda SPD Tomio Okamura. | foto: František Vlček, MAFRA

SPD spustilo ve středu 20. února na svých facebookových stránkách anketu o přijímání sirotků z válkou postižených oblastí. „Měla by Česká republika přijmout syrské, afghánské či pákistánské sirotky, jak prosazuje europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová?“ zněla otázka. Odpověď hlasujících byla jednoznačná. Přes sedmdesát procent z nich by bylo pro přijetí.

Vzhledem k tomu, že jedním z hlavních politických témat SPD je zabránit vstupu migrantů z muslimských zemí do České republiky, šlo o výsledek, který byl na jejich stránkách minimálně překvapivý. Strana celou věc vyřešila tím, že anketu z Facebooku ve čtvrtek odpoledne stáhla.

„Hnutí SPD má k dispozici jasné stanovisko syrské vlády, ze kterého vyplývá, že přijímání syrských sirotků je porušením práva. Z toho důvodu prodlužování podobné ankety ztrácí smysl,“ napsala v SMS tisková mluvčí SPD Barbora Zeťová pro iDNES.cz. Doplnila, že pro jejich postoj je stanovisko Sýrie rozhodující. Na doplňující otázku, proč tedy strana anketu vůbec spouštěla a proč tyto informace neuvedla, Zeťová do vydání článku iDNES.cz neodpověděla.

Smazáno do 24 hodin

Přestože trvání ankety bylo původně naplánováno na celý týden, nakonec skončila po jediném dni. Zapojilo se do ní víc jak sedm a půl tisíce lidí. Ještě ve čtvrtek ráno byl poměr hlasujících 71 procent pro přijetí sirotků a 29 procent proti. 

„Výsledek ankety je pro mě signálem, že lidé třeba i změnili svůj názor, že se seznámili s iniciativou pro děti a podpořily ji, já jsem za to velmi ráda,“ uvedla Šojdrová pro iDNES.cz. Podle ní byly výsledky ankety spontánní. Rozhodnutí SPD stáhnout příspěvek ze stránek považuje za právo SPD, ale s postupem strany nesouhlasí.

Fotogalerie

„Myslím si, že je to projev jejich určité neochoty snést jiný názor,“ řekla k postoji SPD Šojdrová. „Pro mě je to jasný signál, že slovo svoboda pro ně není úplně přirozené,“ doplnila.

S anketami na sociálních sítích, které ne zcela souzní s postoji politické strany, má zkušenosti také KDU-ČSL. V polovině ledna na jejich facebookové stránce hlasovali lidé u příležitosti světového dne manželství o sňatcích stejnopohlavních párů. Sedmdesát dva procent hlasujících se tehdy nakonec vyjádřilo pro sňatky homosexuálů. Strana takové příspěvky však nemaže. 

„Každý má právo projevit svůj názor, svoboda projevu pro KDU-ČSL vždy byla a je prioritou. Rozhodně tedy nebudeme cenzurovat příspěvky, ve kterých lidé vyjadřují jiný názor, než je stanovisko strany,“ řekla pro iDNES.cz tisková mluvčí KDU-ČSL Denisa Morgensteinová.

19.února 2019 v 07:17, příspěvek archivován: 21.února 2019 v 16:17

Svoboda slova je jednou ze základních práv každého člověka! https://t.co/0EFufAcw3w https://t.co/fBbM2HEZ8n

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Nejvyšší státní zástupce má mít mandát na dobu určitou, navrhuje Benešová

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman...

Novela o státním zastupitelství je připravena, uvedla ve čtvrtek na kulatém stolu ministryně spravedlnosti Marie...

Do právních sporů jdou častěji muži. Ženy se víc angažují v boji o dědictví

Ilustrační snímek

Každý třetí Čech se alespoň jednou ocitl v právním sporu. Češi kromě rodinných rozepří řeší také zaměstnanecké a...

Prezident kritizoval ODS, že nevyloučila Langa. Nabádal k podřezání Zemana

Prezident Miloš Zeman a majitel televize Barrandov Jaromír Soukup při pořadu...

Prezident Zeman kritizoval Občanskou demokratickou stranu za to, že ze svých řad nevyloučila radního Jesenice u Prahy...

Najdete na iDNES.cz