Pod bannerem jsou uvedeny další dva subjekty, které spolu s SPD míří do krajských voleb. Jsou to Trikolora a uskupení PRO Jindřicha Rajchla. „Věříme v rodinu, národ, práci a panenku Marii,“ stojí dále na banneru.
Banner SPD se šestiprstou rodinou je odborníky srovnáván s nedávnými vizuály kampaně tohoto hnutí. V těch se straší „chirurgem“ černé pleti, jenž má být „z dovozu“. Na jiném se pak zdůrazňuje, že „vláda vyrábí více hnoje, než dobytek“.
Podle právničky Pavly Krejčí se v případě banneru s rodinou jedná spíše o chybu než o záměr. „Někdo asi neumí pracovat s grafickým programem. Případný skrytý smysl chyby jsem neobjevila,“ uvedla pro iDNES.cz.
Krejčí však dodává, že i tak vnímá předmětný banner za ohrožující a rasistický. „Zarážející je celkové srovnání jednotlivých vizuálů vedle sebe. Černocha s nožem a vedle toho až nepřirozeně vybělené rodiny s nápisem, který se týká národa a Panenky Marie. Myslím si, že i toto může být adeptem na stížnost,“ prohlašuje Krejčí. Ta si již minulý týden stěžovala u soudu na banner s černošským „chirurgem“.
Podle mluvčí SPD Lenky Čejkové chybný banner někdo z jejich hnutí vyfotil a předal médiím. „Netajíme se tím, že naše alegorie jsou vytvořené pomocí umělé inteligence. Jakmile jsme zjistili, že je v banneru cosi špatně, tak jsme učinili okamžitou nápravu. Bohužel ten špatný se neoficiálně k médiím dostal,“ komentuje.
S chybným bannerem ale zjevně nemá problém předseda hnutí Tomio Okamura, který ho sdílel na svém Facebooku. „Chceme touto kampaní normálním lidem, kterých je naprostá většina ukázat, že nejsou opuštěni,“ píše Okamura.
Soudy musí zakročit, říká advokátka Krejčí
Advokátka Krejčí podala stížnost na kampaň SPD podle místa svého bydliště, tedy ve Středočeském kraji. Zároveň i oznámila, že jsou již podány stížnosti za všechny kraje. „Čekáme na rozhodnutí soudů,“ prohlásila.
SPD spustilo kampaň s krvavým „chirurgem“. Hlavní střelba teprve přijde, varuje |
Od návrhů si podle svých slov slibuje stanovení jasných pravidel pro vedení volebních kampaní. „Optimálně by měly soudy, zejména pak Ústavní soud, kde návrh určitě skončí, dospět k tomu, že volební zákony v části týkající se vedení volebních kampaní vykazují ústavněprávní deficit, neboť v nich absentuje takzvaná předvolební soudní ochrana,“ vysvětlila.
V jiných zemích se podle ní jedná o běžný institut. „Jde o právo soudu nebo jiného orgánu zasáhnout do volební kampaně v průběhu volebního procesu, a to právě za účelem ochrany demokratických principů státu,“ komentovala Krejčí.