Okamura nafukuje počet členů, přes web se mohou hlásit i fiktivní zájemci

  0:01aktualizováno  0:01
Lídr SPD Tomio Okamura na Facebooku ohlásil, že hnutí má již sedm tisíc členů. Oproti informacím z února by se tedy jejich počet zpětinásobil. Ve skutečnosti jich je ale jen 1 400. Hnutí také tvrdí, že přihlášku podalo celkem 13 tisíc. Mohou však mezi nimi být i fiktivní zájemci, protože stačí vyplnit formulář na webu.

Šéf SPD Tomio Okamura na celostátní konferenci hnutí (9.12.2017). | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Okamura na začátku června na Facebooku zveřejnil, že v hnutí je aktuálně přihlášeno 13 tisíc lidí, z nichž je 7 tisíc členů. Server iDNES.cz se tedy zeptal mluvčí SPD Michaely Dolenské, jak je možné, že se za pět měsíců počet členů zvýšil více než pětinásobně. Ještě v únoru totiž SPD tvrdilo, že má pouze 1 200 řádných členů.

„Do hnutí SPD je v tento okamžik přihlášeno (podalo přihlášku) 12 331 občanů ČR, z toho je v současnosti 1 401 řádných členů a dalších cca 5 500 členů čekatelů,“ odpověděla Dolenská. Okamurovou vyjádření redakce zjišťuje.

Podmínky členství v SPD

Členem se může stát pouze svéprávný občan, který není v jiné straně nebo hnutí. „Dalšími podmínkami vzniku členství jsou uplynutí nejméně dvouleté čekatelské lhůty, po kterou je čekatel registrován v pozici čekatele v registru čekatelů vedeném Regionálním klubem a souhlas Předsednictva,“ je dále uvedeno ve stanovách. Předsednictvo může v odůvodněných případech dvouletou čekatelskou lhůtu zkrátit či prominout.

Mezi členem a čekatelem je podle stanov SPD značný rozdíl. Zatímco člen může hlasovat, volit a být volen do orgánů a funkcí v hnutí SPD, čekatel taková práva nemá. Podle stanov také nesmí prosazovat a obhajovat své názory navenek, může to dělat pouze v rámci SPD. Nemá ani právo podílet se na projednávání záležitostí týkajících se činností hnutí. 

Jak iDNES.cz sdělil jeden z členů SPD, který si nepřál být jmenován, čekatel má právo pracovat pro hnutí, ale nemá právo o ničem rozhodovat. 

Členové i čekatelé mají povinnost platit členské příspěvky, pokud jsou vypsány. Musí také plnit usnesení a rozhodnutí orgánů hnutí. Z hnutí mohou být členové i čekatelé vyhození v případě pravomocného odsouzení za úmyslný trestný čin, případně za uvedení nepravdivého údaje v přihlášce.

Přes web se může přihlásit kdokoliv

Redakce iDNES.cz má k dispozici e-mail z loňského roku, v němž se uvádí, že na webu SPD Jihomoravského kraje je registrováno více než 1 000 lidí, ale průkazky má pouze čtvrtina z nich. Člen krajského předsednictva Lubomír Španěl proto vyzývá ostatní, aby posílali žádosti o čekatelství poštou. 

„Chápeme, že doba je složitá a že ne každý může pravidelně jezdit na schůzky, které pořádáme. V příloze vám proto přikládáme papírovou přihlášku, kterou si zájemci mohou vytisknout a spolu s fotokopií občanského průkazu poslat na adresu,“ zdůvodnil svůj apel v e-mailu. Žádosti měly být zasílány k němu domů i se zpáteční známkou, aby to zbytečně nelezlo do peněz.

Španěl na dotaz iDNES.cz, jestli SPD v Jihomoravském kraji nabíralo čekatele bez osobního kontaktu, odpověděl, že se jedná o starou záležitost. „Bylo to jenom s lidmi, kteří byli kontaktováni. Když s nimi podepíšete smlouvu a nemáte zrovna u sebe zařízení, které umí zalaminovat průkazku, tak ji pak můžete poslat poštou,“ dodal Španěl. 

Počty straníků

  • KSČM – 37 402 (prosinec 2017)
  • KDU-ČSL – zhruba 25 000 (2017)
  • ČSSD – zhruba 19 000 (2017)
  • ODS – zhruba 14 000 (2016)
  • ANO – zhruba 3 000 (začátek roku 2018)
  • TOP 09 – 2941 členů (31. 5. 2018)
  • Strana zelených – 1 350 členů (únor 2018)
  • Piráti – 734 členů (červen 2018)

Z jeho e-mailu také vyplývá, že 13 tisíc lidí, kteří jsou aktuálně přihlášení k hnutí, jsou ti, co vyplnili formulář na webu SPD v záložce Přidej se k nám. To iDNES.cz potvrdila i Dolenská. 

„Svou registrací se dostanete mezi těch 13 tisíc přihlášených. Tam funguje samozřejmě správce,“ sdělila iDNES.cz s tím, že pravost údajů ověřují až při osobním setkání. Podle Dolenské není možné určit, kdy k němu dojde, protože záleží na termínu konání městské, okresní nebo krajské schůze regionálního klubu.

Na webovém formuláři není uvedeno tlačítko na čestné ověření pravosti vyplněných údajů, takže tam každý může napsat cokoliv. Podmínkou registrace mezi příznivce SPD je pouze čestné prohlášení, že dotyčný v minulosti nebyl agentem StB. „Prohlašuji dále čestně, že jsem nebyl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin,“ je zmíněná další podmínka.

Že se k SPD může přihlásit kdokoli, potvrzují i dva pokusy z minulého týdne, kdy se redaktorka iDNES.cz přihlásila k SPD pod fiktivními jmény (například jménem francouzské vědkyně Marie Curie-Sklodowské). Do e-mailu následně přišlo poděkování za přihlášku a příslib dalšího kontaktu v nejbližších dnech. Nikdo se jí však dosud neozval.

Problémy s počty členů, čekatelů i příznivců má hnutí SPD dlouhodobě. Například měsíc po založení hnutí Okamura na sociálních sítích uvedl, že má již deset tisíc členů. Pak se ukázalo, že se jedná o zájemce a hnutí tvoří pouze dvacítka lidí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Najdete na iDNES.cz