Počty spalniček rostou, policisté i hasiči se nechají vyšetřit na protilátky

  18:03aktualizováno  28. března 14:03
Policejní prezidium nechá kvůli nárůstu případů spalniček vyšetřit policisty na protilátky. Podle výsledku vyšetření pak podle něj dostanou příslušníci policie případně nové očkování. Stejný postup volí i hasiči. V dětství očkovaní dospělí totiž nemusejí být před nemocí plně chráněni.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje

Od začátku roku onemocnělo v Česku spalničkami už více než 360 lidí. Podle dřívějšího odhadu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jich letos může být až 1000. Na informace proto reaguje například policie, která podle mluvčího policejního prezidia Jozefa Bocána problematiku nepodceňuje.

„Ve spolupráci se Zdravotnickým zařízením ministerstva vnitra proto stanovujeme v první fázi ty nejvíce ohrožené skupiny policistů, kterých se případná nákaza spalničkami může týkat napříč celou republikou. U těchto skupin bude v nejbližší době proveden screening a následně podle jeho výsledků případné očkování,“ řekl Bocán. 

K prevenci se přidali i hasiči. Preventivní screening má být hotový do konce dubna. Další postup se pak bude řídit podle toho, kolik lidí bude mít proti spalničkám málo protilátek. O hromadném očkování se zatím nerozhodlo.

„Ano, máme stejná opatření jako policie. Nyní probíhají vyšetření a podle výsledku i očkovaní,“ doplnila mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

Hasiči budou testovat ve všech krajích, postupně podle rizikovosti v rámci sboru. Pro příslušníky hasičského záchranného sboru to bude povinné a ostatní dostali důrazné doporučení. 

Lidé mají protilátek málo, očkovací dávky byly slabé

Zástupci jedné z laboratoří, které vyšetření protilátek provádějí, uvedli, že podle jejich zkušeností více než třetina lidí s vakcinací nemá v současné době dostatečnou hladinu protilátek. Proti spalničkám nejsou očkovaní lidé narození před rokem 1969, do roku 1981 se očkovalo jen jednou dávkou. Imunní jsou jen ti, kdo nemoc prodělali.

Naočkovat se nově musí do konce dubna také zaměstnanci nemocnic zřizovaných ministerstvem zdravotnictví. Proti spalničkám se v Česku povinně očkuje. Očkování je součástí takzvané MMR vakcíny, která obsahuje protilátky proti zarděnkám a příušnicím. První dávka se podává od 13. měsíce věku, druhá mezi pátým a šestým rokem. 

Takzvaná kolektivní imunita, kdy se nemoc nešíří v populaci, vzniká v případě spalniček při proočkování 95 procent populace dvěma dávkami vakcíny. Česko ji naposledy splnilo v roce 2014. Někteří lidé očkování odmítají a část rodičů ho odkládá do vyššího věku dítěte.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Kvůli sporu o pec jednal soud v krematoriu, potřeboval ji vidět osobně

Rakev připravená u pece v pardubickém krematoriu.

Na nezvyklém místě se konalo hlavní líčení ve sporu mezi městem Ústí nad Labem a firmou Memory In Memory. Jde o...

Protestující proti Benešové vyzvali na Václavském náměstí Babiše k demisi

V Praze lidé už počtvrté demonstrují za nezávislost justice a za odvolání...

Výzvou k odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO) uzavřeli organizátoři úterní protest před zaplněným pražským...

Astroláb opraveného pražského orloje se musí domalovat, není vidět soumrak

Astronomická deska byla v minulosti zmodernizovaná a neodpovídala původní době...

Pražský magistrát opět nechá upravit podobu ciferníku orloje na Staroměstské radnici. Část zobrazující soumrak nebyla...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz