Spálení Grossovy směnky bylo asi připravené

  10:03aktualizováno  10:03
V bytové aféře expremiéra Stanislava Grosse se rok od jejího vypuknutí objevuje důležitý svědek: muž, který nafotil spálení důležité směnky. Je možné, že to byla připravená akce. Fotograf ale mluvit nechce, má údajně strach.

Michal Simkanič (vpravo) kupuje od Stanislava Roda směnku, kterou vzápětí spálí | foto: Tomáš Pánek

Šéf malé neparlamentní strany Česká pravice Michal Simkanič se zapsal ho historie české politiky jako nejznámější "spalovač směnek". To když loni v únoru nejdříve koupil a pak hned spálil směnku, která měla dokázat, odkud si expremiér Stanislav Gross půjčil peníze na svůj luxusní byt v Praze na Barrandově.

Proč tehdy Simkanič směnku spálil? To je dodnes velká záhada. MF DNES nyní, rok po bytové aféře Stanislava Grosse, kvůli které byl nakonec nucen rezignovat na post premiéra, získala k celému případu nové informace. Ty nasvědčují tomu, že mohlo jít o předem připravenou akci, jejímž cílem bylo směnku zničit.

Loni v únoru totiž sílil tlak na premiéra, aby směnku zveřejnil a předal na expertizu, která by posoudila její pravost. Gross tvrdil, že mu na byt půjčil 1,2 milionu korun jeho téměř osmdesátiletý strýc František Vik. A ten si prý peníze půjčil od podnikatele Rostislava Roda.

Tomu však věřil málokdo. Směnka, jejíž originál nikdo nestačil prozkoumat, byla údajně uzavřena právě mezi Rodem a Vikem. Ke Grossově půjčce se hlásil nejdříve Vik, ale když se ukázalo, že peníze nemohl nikdy našetřit, přihlásil se Rostislav Rod. Grossovu strýci prý peníze půjčil on.

Simkanič, který směnku koupil přímo od Roda 9. února 2005, dodnes trvá na tom, že nápad směnku koupit a pak ji spálit vzešel od něho a že šlo o jeho bezprostřední reakci při rozhovoru, který onoho únorového dne vedl s Rodem.

Přítomnost fotografa je záhadou
Jenže do této verze vůbec nezapadá jedna zdánlivá drobnost: na schůzku se Simkaničem tehdy přišel Rod společně s fotografem na volné noze Tomášem Pánkem, který nakonec celý akt pálení směnky na pokyn Simkaniče a Roda vyfotografoval.

"Ten fotograf tam byl jako svědek, aby nafotil to spálení," připouští dnes Simkanič. Ale jak mohl někdo dopředu tušit, že se bude pálit směnka, když sám Simkanič tvrdí, že ho to napadlo až během jednání s Rodem?

"Oni si mě tam pozvali, ale víc říkat nebudu. Nechci mít problémy," řekl tento týden MF DNES fotograf Tomáš Pánek. Kdo přesně ho pozval a proč přišel s Rodem na jednání, nechce Pánek za žádnou cenu prozradit. "Nemůžu na to odpovědět. Nezlobte se," říká na opakované žádosti.

Simkanič a Rod si na to, kdo fotografa pozval, nemohou "rozpomenout". "Fakt nevím, jak se tam objevil. Je možné, že to domlouval Rod, že on tam chtěl mít nějakého svědka," říká Simkanič.

"Já se domnívám, že jsme tam přišli už spolu s tím fotografem. Ale jak je to možné? Na to si fakt vůbec nevzpomínám. Ty události plynuly tak rychle, že já opravdu už nic nevím," tvrdí Rod.

Verze hlavních aktérů
Pokud bychom měli věřit oficiální verzi Roda a Simkaniče, vše se tehdy odehrálo takto:

Simkanič se v průběhu Grossovy aféry 8. února 2005 zničehonic rozhodl, že osloví Roda a jen tak nezávazně si s ním popovídá. Proto volá své známé Věře Duškové, která tehdy pracovala na Úřadu vlády jako mluvčí premiéra Grosse.

Dušková Simkaničovi slibuje, že se Roda zeptá, zda s ním bude chtít mluvit. Druhý den ráno 9. února volá Simkaničovi jakýsi neznámý člověk a domlouvá s ním, že Rod přijde k Simkaničovi ještě týž den ve 13 hodin do kanceláře.

Rod skutečně přichází k Simkaničovi ve smluvenou dobu, a aniž by tušil, o čem bude řeč, má s sebou důležitou směnku, a navíc fotografa Pánka, jehož do té doby nikdy v životě neviděl. Simkanič se teprve během dvouhodinové schůzky domluví s Rodem, že směnku odkoupí.

Ten s tím okamžitě souhlasí a podepíší spolu smlouvu. Simkaniče pak hned napadne, že směnku raději spálí. Rod neprotestuje a z druhé místnosti k sobě volají fotografa Pánka. Ten celý akt spálení zachytí. Prý na důkaz. Všichni se pak rozejdou. Fotografie je pak využita pro demonstraci toho, že směnka skutečně shořela.

Gross podle svých slov chyboval
Přestože spálením směnky nebyl odvrácen pád premiéra Grosse, zachránilo všechny aktéry - včetně strýce Vika a podnikatele Roda - od policejního vyšetřování, zda to nebyl od samého začátku jen podvod, který měl přikrýt skutečného mecenáše Grossova bytu a zda směnka nebyla podvrh.

Jak to bylo se spálením směnky a proč to tehdy "náhodou" nafotil fotograf Pánek, zajímalo i policii, která Grossův případ loni vyšetřovala. I když vyšetřovatel nedospěl k závěru, že by někdo z aktérů kauzy spáchal nějaký trestný čin, i jemu připadalo náhodné spálení směnky podivné. "Stejnou otázku, co tam se mnou dělal ten fotograf, mi kladli už policajti. Ale já si fakt už na nic nevzpomínám," říká dnes Rod.

Expremiér Gross se k případu nechce vracet. Před dvěma týdny v České televizi pouze připustil, že udělal chybu, když nedokázal aféru mediálně zvládnout. "Když se na to dívám zpětně, tak si myslím, že jsem si ten odchod z politiky zasloužil. Právě za ten způsob komunikace, který prostě zvládnutý nebyl," řekl Gross.

Simkanič je dnes ochoten připustit pouze to, že na něj tehdy Rod působil dojmem, že se chce směnky zbavit. "Rod se směnky zbavoval. Byl rád, že jsme se dohodli na jejím prodeji. Byl psychicky na dně," říká Simkanič, který tehdy za směnku ani neplatil, protože se spolu dohodli na odložené platbě.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Vy to nezvládnete. Matky samoživitelky čelí předsudkům, práci shání i roky

Každá třetí samoživitelka hledala po mateřské práci déle než půl roku. Většina se navíc setkala s předsudky, zda...

Plzeň jako první nabídne pamětní bankovku k výročí sametové revoluce

Plzeň se v neděli 17. listopadu stane prvním městem v Česku, kde bude k mání pamětní eurobankovka vydaná u příležitosti...

Na počest zesnulého hasiče houkaly sirény. Byl pečlivý, vzpomněl ředitel

Zaplněná obřadní síň v Karviné se rozloučila s Ladislavem B., který minulý týden zemřel při zásahu u požáru střechy v...

Dáme Babišovi na Letné ultimátum, oznámil Milion chvilek pro demokracii

Sdružení Milion chvilek pro demokracii se pokusí 16. listopadu znovu zaplnit pražskou Letenskou pláň. Premiér a šéf ANO...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz