Soutěž Zlatý Ámos vyhrála učitelka-kamarádka

  18:24aktualizováno  18:24
Pokud mají problémy, chodí žáci ze základní školy Krásovy domky v Pelhřimově za svou učitelkou Ivanou Krumplovou. Říkají, že si s ní jde povídat o všem, je spíš jejich kamarádka. Jednou třídě navrhla, že společně navštíví děti v dětském domově.

Kamarádka učitelka Ivana Krumplová - Anketu o nejoblíbenějšího učitele vyhrála Ivana Krumplová z Pelhřimova. (24. března 2005) | foto: Jan ZátorskýMF DNES

"Chtěla nám ukázat i jinou stránku života, abychom si uvědomili, co je v životě nejcennější - máma, táta, jejich láska, domov, kam se můžeme vždy vrátit," popsali pelhřimovští žáci.

Tato příhoda se jim vryla do srdce. I proto učitelku do soutěže o nejoblíbenějšího českého učitele Zlatý Ámos přihlásily.

"Ivanka Krumplová, Ámoska světová," povzbuzovaly ji při finále hlasitým pokřikem. A vyplatilo se. Sympatická tmavovláska nakonec získala nejen korunu královny českých učitelů, ale může se pyšnit také cenou pro největšího sympaťáka v soutěži.

Ženy vyhrávají Ámose výjimečně
Její vítězství je přitom malým průlomem: Zlatého Ámose totiž většinou vyhrávají muži. Učitelky dokázaly vybojovat zatím tři trofeje, jejich mužští kolegové deset.

Finále Ámose bylo vyrovnané, o korunu soupeřili tři muži a tři ženy. V Divadle U Hasičů, kde se soutěž konala, to chvílemi vypadalo jako na gladiátorských zápasech. Každého učitele totiž podporovala početná skupinka dětí.

Zahřívacím kolem před vypuknutím samotné soutěže byla taneční improvizace na rychle měnící se písničky. Učitelé nastoupili na pódium se svými svěřenci a mnohdy vytvářeli tak divoké kreace, že bylo těžké rozpoznat, kdo je kantor a kdo žák.

Ve volné disciplíně měli učitelé ukázat svůj talent. Například Miroslav Horák ze základní školy Hálkova v Humpolci "seřval" v převleku za Jana Ámose Komenského všechny přítomné pedagogy, že se nedostatečně drží jeho hesla Škola hrou.

To hudebkář Roman Haas z pražské základní školy na náměstí Curieových předvedl přímo něco ze svého oboru- zahrál na violoncello.

Poznámka svědčí o neschopnosti učitele
Později měli adepti na cenu pro nejoblíbenějšího učitele napsat v krátkém časovém limitu poznámku o 13 slovech. Většina z nich přitom přiznala, že tento způsob kárání neukázněných či nepořádných žáků nepoužívá.

"Držím se hesla, že poznámka je leda známka učitele. A to, že si s dětmi neví rady," vysvětlila například Věra Šindlauerová ze základní školy Sever v České Lípě. Její kolega Pavel Nimrichter se naopak přiznal, že poznámky píše, ale věnuje jim mimořádnou péči.

"Snažím se to vždycky vymyslet tak, aby z poznámek měly děti kromě případného výprasku také radost," popsal svou strategii Nimrichtr. Veršovaná poznámka, kterou vytvořil v časovém omezení skutečně pobavila: "Radí a mně to vadí, protože přitom na mě hledí a taky smrdí."

Všichni soutěžící učitelé se shodli, že zkoušení žáků u tabule jim dělá problémy. "Důležité pro mě je, aby se děti při zkoušení nestresovaly," řekla pozdější vítězka Ivana Krumplová. A její žáci v sále souhlasně přikyvovali.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

Ilustrační snímek

Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze....

Babiš si to vyřídí s Petříčkem, tvrdí Filip. Nižší schodek nevyjednal

Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání s premiérem  Andrejem Babišem na Úřadu...

Předseda komunistů Vojtěch Filip řekl , že si to premiér Andrej Babiš „vyřídí“ s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem...

Hosté Rozstřelu zhodnotí, co dobrého může přinést legalizace prostituce

Ilustrační snímek

Piráti prosazují legalizaci prostituce. V pátečním Rozstřelu budou od 12:30 o případných dopadech legalizace mluvit dva...

Najdete na iDNES.cz