V soukromí loni nejvíce šťourali vojenští zpravodajci a Holcátův úřad

  20:00aktualizováno  20:00
Anticenu Big Brother Awards za slídění v soukromí za loňský rok získalo ministerstvo zdravotnictví. Vysloužilo si ji za archivaci krevních vzorků novorozenců. V jiné kategorii "uspěli" kvůli kauze Nagyová vojenští zpravodajci. Výsledky ve čtvrtek večer zveřejnilo neziskové sdružení Iuridicum Remedium.
Jednu z Cen Velkého bratra získalo ministerstvo zdravotnictví za archivaci krevních vzorků novorozenců (ilustrační snímek).

Jednu z Cen Velkého bratra získalo ministerstvo zdravotnictví za archivaci krevních vzorků novorozenců (ilustrační snímek). | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ministerstvo zdravotnictví vyhrálo v devátém ročníku soutěže kategorii Dlouhodobý slídil. Odborná porota tím upozornila na fakt, že se v Česku zhruba od poloviny 80. let archivují vzorky DNA novorozenců, nyní jsou jich více než 3 miliony.

V porodnici narozenému dítěti z paty odeberou kapku krve a laboratorní screening odhalí případná vrozená či dědičná onemocnění. Uchovávat dlouhodobě všechny kartičky se vzorky ale podle pořadatelů soutěže není potřeba.

Po vzoru Orwella

Soutěž Big Brother Awards se snaží upozornit na rizika, která ohrožují soukromí občanů. V zahraničí se pořádá od roku 1998, v Česku se začala vyhlašovat o sedm let později. Její tvůrci se inspirovali knihou George Orwella 1984, kde se postava Velkého bratra objevila poprvé.

"Přestože nejsou známy případy zneužití těchto vzorků, tak krevní vzorek obsahující genetické informace je citlivým údajem. Je nezbytné, aby k uchovávání podobně citlivých údajů docházelo pouze za jasně vymezeným účelem a s informovaným souhlasem dotčených," doporučují. Postup porodnic letos prověří Úřad pro ochranu osobních údajů.

Není však jisté, zda si cenu zaslouží zrovna ministerstvo. V jeho metodickém pokynu se uvádí, že vzorky se mají uchovávat nejméně pět let. Nemocnice je přitom chtějí archivovat sto let podle zákona o archivnictví.

Ministerstvo sice považuje současnou právní úpravu za dostatečnou, aktuálně ale chystá její zpřesnění, aby se vyvrátily případné nejasnosti či pochybnosti. "Nově by měla být délka skladování přesně specifikována - navrhuje se deset let - a měl by být zaveden formulář podrobného poučení, případně i souhlasu se screeningovým vyšetřením pro rodiče. O návrhu resort aktuálně jedná s odborníky v této oblasti," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Případ Nagyová není neškodným románkem, míní pořadatelé

S genetickými informacemi souvisí i vítězství ministerstva vnitra v kategorii Právní norma Velkého bratra. Dostalo ji za to, že nepředložilo zákon upravující využívání DNA. Ministerstvo mělo od vlády za úkol připravit tento materiál do října 2013. Krátce před tím byl ale tento pokyn zrušen.

Vojenské zpravodajství má prvenství v kategorii Úřední slídil kvůli tomu, že na pokyn Jany Nagyové sledovalo tehdejší manželku Petra Nečase Radku. "Případ není jen neškodným milostným románkem, ale zásadním způsobem narušuje důvěru veřejnosti ve vnitřní kontrolní mechanismy výkonné a zákonodárné moci," míní organizátoři soutěže. 

Porotci vyplísnili i americkou zpravodajskou službu NSA za sbírání informací o elektronických komunikacích, na které upozornil její bývalý zaměstnanec Edward Snowden. Britský premiér David Cameron, který v souvislosti se Snowden pohrozil médiím, vyhrál kategorii Výrok velkého bratra.

Anticeny se udílely v sedmi kategoriích, nominace zasílala veřejnost. V porotě usedl například expert na otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek, vedoucí katedry počítačových systémů a komunikací brněnské Masarykovy univerzity Václav Matyáš či genetik Daniel Vaněk.

Před rokem soutěž vyhrálo ministerstvo práce a sociálních věcí za problematický projekt sKaret nebo provozovatelé lyžařských areálů, kteří zavedli systém proti podvodům s permanentkami (více čtěte zde). V předchozích ročnících "uspěl" také například pražský magistrát, Český statistický úřad, policie, vláda USA, Stanislav Gross či Facebook.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Mějte panenky různých barev pleti, radí ministerská příručka mikrojeslím

„Každé dítě si může vzít na hřiště panenku a dělat jí maminku či tatínka“ nebo „Pokud je to možné, vybíráme hračky i...

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz