Soutěž na Národní knihovnu porušila zákon, rozhodl Brusel

  19:19aktualizováno  22:24
Nová Národní knihovna nebude. Ani nemůže být, protože mezinárodní soutěž, která vybírala jejího autora, proběhla pochybným způsobem. V úterý to potvrdilo Generální ředitelství pro vnitřní obchod a služby při Evropské komisi, na nějž se obrátil český antimonopolní úřad.

Podle Generálního ředitelství pro vnitřní obchod a služby soutěž porušila zákonná pravidla. Ilustrační snímek | foto: futuresystems

Ještě než ministr kultury Václav Jehlička udělal nad novou Národní knihovnou architekta Kaplického definitivní křížek, zabýval se soutěží na novou budovu několikrát Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Naposledy se na něj obrátilo právě Jehličkovo ministerstvo kvůli pochybnostem kolem celé soutěže. Chtělo, aby úřad rozsekl spor, zda je možné postavit knihovnu na základě výsledků architektonické soutěže, a ne podle zákona o zadávání veřejných zakázek.

"Obrátili jsme se na generální ředitelství, aby stanovilo, jestli je možné použít výjimku ze zákona," vysvětloval na počátku dubna předseda úřadu Martin Pecina.

Vše Národní knihovně

V úterý dorazil do Česka z Bruselu fax - a potvrdil, že vítěze našla Národní knihovna opravdu sporně.

"Takový výsledek jsem čekal. Je to příliš závažná informace, takže se ihned spojím s generálním ředitelem Ježkem a budeme hledat řešení, jak z toho maléru ven," reagoval náměstek ministra kultury František Mikeš.

Z materiálu, který má MF DNES k dispozici, vyplývá, že bruselští úředníci našli několik pochybení.

Komise potvrdila, že při soutěži na návrh nové knihovny bylo nezbytné postupovat podle zákona o veřejných zakázkách. Výjimku v tomto případě nebylo možné uplatnit, protože na pravidla UNESCO ani Mezinárodní unie architektů, jimiž se hájil ředitel knihovny Vlastimil Ježek, se podle evropských komisařů taková výjimka uplatnit nedá.

Velmi zjednodušeně řečeno: Generální ředitelství pro vnitřní obchod a služby vzkázalo, že soutěž na novou budovu Národní knihovny porušila zákon o zadávání veřejných zakázek. Blob tak na Letné nebude, tím spíše, že na něj navíc není ani pozemek a dost peněz.

. Rozhodnutí z Bruselu

Dne 5. srpna 2008 obdržel Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve faxové podobě stanovisko Evropské komise - Generálního ředitelství Vnitřní trh a služby ve věci soutěže na novou budovu Národní knihovny na Letné. Závěry tohoto stanoviska jsou nyní předmětem důkladné analýzy. Již nyní však lze konstatovat, že:

• Evropská komise je názoru, že při soutěži o architektonický návrh na novou budovu Národní knihovny na Letné bylo nezbytné postupovat dle závazných pravidel o veřejných zakázkách, tedy podle zákona o veřejných zakázkách.

• Evropská komise nepovažuje pravidla UNESCO ani pravidla Mezinárodní unie architektů (UIA) za zvláštní postup mezinárodní organizace, který by mohl představovat výjimku pro daný případ.

• Dle Evropské komise v daném případě nejsou splněny podmínky pro použití jednacího řízení bez uveřejnění pro zadání projektových prací na stavbu.

Ze shora uvedeného vyplývá, že soutěž o architektonickou podobu nové budovy Národní knihovny proběhla v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.

Podrobné stanovisko k danému problému vydá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže poté, co dokončí probíhající analýzu stanoviska Evropské komise.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do vědy. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Kožešinové farmy budou žalovat stát o miliony, překazil jim výnosný obchod

V následujících týdnech farmu zakonzervuje a uzavře. Pokud od státu nedostane...

Na kožešinové farmě ve Velkém Ratmírově u Jindřichova Hradce jsou tisíce prázdných klecí v šestatřiceti halách. Ještě...

NKÚ: Sociální služby se nezlepšily, ministerstvo plány nedotáhlo do konce

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny na zlepšení úrovně sociálních služeb. Vyplývá...

Najdete na iDNES.cz