Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. března 2020 Soňa

Soukromé radary z měst nezmizí, stoupnou si za ně policisté

  16:45aktualizováno  16:45
Nejvyšší správní soud minulý týden rozhodl, že doklad o měření rychlosti vystavený soukromou firmou nelze uznat jako důkaz pro uložení pokuty. Verdikt ale neznamená, že soukromé radary z českých měst zmizí. Většina radnic si je totiž pronajímá a obsluhují je městští strážníci, kteří měřit mohou.
Městská policie může měřit i pronajatým radarem.

Městská policie může měřit i pronajatým radarem. | foto: Jiří Koťátko

Rozhodnutí správního soudu se týkalo Nového Bydžova. "My jsme tehdy měli smlouvu, která měřila společně s našimi strážníky. U radaru byl vždy i náš strážník," řekl iDNES.cz místostarosta Nového Bydžova Bohumil Orel.

Soud ale rozhodl, že soukromá firma přímo měřit nesmí. "V tomto případě jsme řekli, že bez zákonného určení nemůže žádný správní orgán veřejné správy předat svůj úkol na druhého. Je to úplně stejné, jako by se berní úřady rozhodly, že přehodí výkon své pravomoci na soukromé osoby a ty budou vybírat daně," uvedla soudkyně Lenka Kaniová.

Vedení radnice v Novém Bydžově zatím odmítlo verdikt komentovat. "Už jsme ledacos slyšeli, ale zatím nám nebylo nic oficiálně doručeno. Až bude, pak bude nutné zaujmout stanovisko," uvedl místostarosta Orel. V Novém Bydžově už ale soukromá firma neměří. Radnice se dohodla na spolupráci s policií.

Další radnice čekaly na verdikt soudu
Na rozhodnutí správního soudu čekaly ale i jiné radnice, které o soukromých radarech uvažují.

"My jsme dokonce rozeběhli výběrové řízení, ze kterého má vzejít dodavatel. Už od počátku ale tvrdíme, že náš model je jiný než v Bydžově. Počítáme s tím, že by provozovatelem soukromých radarů byla městská policie. Nicméně vzhledem k rozsudkům, které padly, jsme si nechali udělat několik nezávislých právních expertiz. Výsledky by mohly být v horizontu měsíce, měsíce a půl," řekl iDNES.cz mluvčí magistrátu v Hradci Králové Václav Svoboda.

Podobně čekali i v Ústí nad Labem. "Rozhodnutí soudu je pro nás závazné. Ale my jsme s tím tak trochu počítali, proto jsme dopředu začali připravovat jinou variantu. Soukromá firma radary postaví, ale nebude je provozovat. To bude spadat do kompetence městské policie," vysvětlil ústecký primátor Jan Kubata. Vedení města počítá s tím, že by mohlo radary provozovat už v září či říjnu.

Radar si lze pronajmout, obsluhovat ale musí policie
Před spuštěním je měření rychlosti ze soukromých radarů už v Českých Budějovicích. "Výběrové řízení bylo ukončeno, ale Úřad pro hospodářkou soutěž vede ve věci řízení, a tak není možné podepsat smlouvu," uvedla náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová.

I zde měly být radary pouze pronajaty a obsluhovali by je strážníci. "Před výběrovým řízením jsme samozřejmě hledali takový model, který by byl v souladu se zákonem," uvedla Popelová.

Za pravdu jí dává i soudkyně Nejvyššího správní soudu, která měla na starosti kauzu z Nového Bydžova. "Pokud jde o obecný princip, zda může veřejná správa užívat pronajatých věcí, tak samozřejmě může. To je, jako když si najme prostory, ve kterých bude vykonávat veřejnou správu. To určitě ano," řekla iDNES.cz Lenka Kaniová.

V Česku městům pronajímá radary především firma Czech Radar. "My jsme se verdiktem Nejvyššího správního soudu zabývali, ale pro nás to nic průlomového není. My radary neobsluhujeme, my je jen pronajímáme městům a poskytujeme servis. Rozsudek nijak nedopadá na naši činnost," uvedl Radim Chyba z Czech Radar.

Autoři: ,

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

V Česku je 833 nakažených koronavirem, 20 tisíc lidí má neschopenku

Česko má 833 případů nákazy koronavirem. K pátečnímu ránu se uskutečnilo 11 619 testů. Česká správa sociálního...

Omezení skončí nejdřív v půlce dubna. Hranice můžou být zavřené i roky

Přísná karanténní opatření se začnou rozvolňovat nejdříve od půlky dubna, pokud se nákaza zastaví. Hranice zůstanou...

Nakažených koronavirem je 1 120. Epidemii může zbrzdit lék Plaquenil

Ministerstvo zdravotnictví omezilo předepisování léku Plaquenil, aby ho bylo dost pro pacienty s koronavirem. „Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Jaký respirátor použít? Lidem stačí látkové roušky, běžným lékařům FFP2

Podle ministerstva zdravotnictví je důležité vědět, jaký druh respirátoru používat. Běžně lidem stačí jednorázové nebo...

Česko má 2 279 nakažených. Nově stačí k testu horečka, suchý kašel či dušnost

Ministerstvo zdravotnictví změnilo podmínky pro testování na COVID-19. Nově stačí, když nemocný vykazuje alespoň jedno...

Domovy pro seniory: dvakrát denně měřit klientům teplotu a zákaz návštěv

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo domovům seniorů a LDN dvakrát denně měřit pacientům teplotu. Zakázané jsou také...

Koronavirus už zasáhl šest domovů pro seniory. Izolovat víc nezvládáme, říkají

Všechny domovy pro seniory nezvládnou nová nařízení na ochranu před koronavirem splnit. V menších není možné některé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz