Soukromé radary z měst nezmizí, stoupnou si za ně policisté

  16:45aktualizováno  16:45
Nejvyšší správní soud minulý týden rozhodl, že doklad o měření rychlosti vystavený soukromou firmou nelze uznat jako důkaz pro uložení pokuty. Verdikt ale neznamená, že soukromé radary z českých měst zmizí. Většina radnic si je totiž pronajímá a obsluhují je městští strážníci, kteří měřit mohou.
Městská policie může měřit i pronajatým radarem.

Městská policie může měřit i pronajatým radarem. | foto: Jiří Koťátko

Rozhodnutí správního soudu se týkalo Nového Bydžova. "My jsme tehdy měli smlouvu, která měřila společně s našimi strážníky. U radaru byl vždy i náš strážník," řekl iDNES.cz místostarosta Nového Bydžova Bohumil Orel.

Soud ale rozhodl, že soukromá firma přímo měřit nesmí. "V tomto případě jsme řekli, že bez zákonného určení nemůže žádný správní orgán veřejné správy předat svůj úkol na druhého. Je to úplně stejné, jako by se berní úřady rozhodly, že přehodí výkon své pravomoci na soukromé osoby a ty budou vybírat daně," uvedla soudkyně Lenka Kaniová.

Vedení radnice v Novém Bydžově zatím odmítlo verdikt komentovat. "Už jsme ledacos slyšeli, ale zatím nám nebylo nic oficiálně doručeno. Až bude, pak bude nutné zaujmout stanovisko," uvedl místostarosta Orel. V Novém Bydžově už ale soukromá firma neměří. Radnice se dohodla na spolupráci s policií.

Další radnice čekaly na verdikt soudu
Na rozhodnutí správního soudu čekaly ale i jiné radnice, které o soukromých radarech uvažují.

"My jsme dokonce rozeběhli výběrové řízení, ze kterého má vzejít dodavatel. Už od počátku ale tvrdíme, že náš model je jiný než v Bydžově. Počítáme s tím, že by provozovatelem soukromých radarů byla městská policie. Nicméně vzhledem k rozsudkům, které padly, jsme si nechali udělat několik nezávislých právních expertiz. Výsledky by mohly být v horizontu měsíce, měsíce a půl," řekl iDNES.cz mluvčí magistrátu v Hradci Králové Václav Svoboda.

Podobně čekali i v Ústí nad Labem. "Rozhodnutí soudu je pro nás závazné. Ale my jsme s tím tak trochu počítali, proto jsme dopředu začali připravovat jinou variantu. Soukromá firma radary postaví, ale nebude je provozovat. To bude spadat do kompetence městské policie," vysvětlil ústecký primátor Jan Kubata. Vedení města počítá s tím, že by mohlo radary provozovat už v září či říjnu.

Radar si lze pronajmout, obsluhovat ale musí policie
Před spuštěním je měření rychlosti ze soukromých radarů už v Českých Budějovicích. "Výběrové řízení bylo ukončeno, ale Úřad pro hospodářkou soutěž vede ve věci řízení, a tak není možné podepsat smlouvu," uvedla náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová.

I zde měly být radary pouze pronajaty a obsluhovali by je strážníci. "Před výběrovým řízením jsme samozřejmě hledali takový model, který by byl v souladu se zákonem," uvedla Popelová.

Za pravdu jí dává i soudkyně Nejvyššího správní soudu, která měla na starosti kauzu z Nového Bydžova. "Pokud jde o obecný princip, zda může veřejná správa užívat pronajatých věcí, tak samozřejmě může. To je, jako když si najme prostory, ve kterých bude vykonávat veřejnou správu. To určitě ano," řekla iDNES.cz Lenka Kaniová.

V Česku městům pronajímá radary především firma Czech Radar. "My jsme se verdiktem Nejvyššího správního soudu zabývali, ale pro nás to nic průlomového není. My radary neobsluhujeme, my je jen pronajímáme městům a poskytujeme servis. Rozsudek nijak nedopadá na naši činnost," uvedl Radim Chyba z Czech Radar.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Minus šest tisíc učitelů. Absolventi vysokých škol volná místa nezaplní

Ilustrační snímek

Školství čeká v příštích letech vlna odchodů do důchodu, učitelů je každým rokem méně. Už nyní jich chybí na školách...

Při nárazu auta do stromu zahynul na Písecku dvacetiletý řidič

U Mirovic řidič narazil do stromu, utrpěl smrtelná zranění. (26. 5. 2019)

Smrtelná dopravní nehoda se stala brzy ráno na Písecku. Mladý řidič osobního auta tam narazil do stromu a utrpěl...

Válková: Změny na spravedlnosti měly počkat. Stíhání Babiše ovšem neovlivní

Exministryně spravedlnosti Helena Válková v diskusním pořadu Rozstřel. (12....

Podle poslankyně ANO a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové byla výměna v čele ministerstva spravedlnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz