Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 15. srpna 2020 Hana

Dechová zkouška k prokázání opilosti řidiče nemusí stačit, ukázal soud

  13:58aktualizováno  13:58
Přístroje, které policisté používají pro dechové zkoušky řidičů, jsou sice spolehlivé, jejich výsledky ale jako důkaz u soudu nemusí stačit. Ukázal to nedávný případ řidiče, kterého soud zprostil obžaloby z trestného činu, protože chyběla krevní zkouška. Nejvyšší soud doporučuje v takovém případě zohlednit jiné důkazy, ty ale někdy nelze najít.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Policie ČR

S testem na alkohol z krve nebo moči řidič nemusí souhlasit. Dopouští se tím sice přestupku, i tak se mu to ale může vyplatit. A to v případě, když tuší, že by zkouška dopadla pozitivně a hrozilo by mu obvinění z trestného činu.

„Ano, je to určitá cesta pro obviněného z trestného činu. Jestliže ví, že hladinu v krvi má vysokou, čili nad jedno promile, je pro něj výhodnější zkoušku odmítnout. Má potom naději, že se to nepodaří prokázat,“ vysvětluje advokát Josef Biňovec, který se specializuje na trestné činy v dopravě.

Dechová zkouška, kterou policisté provádějí na místě, je totiž považována za orientační a bez dalších důkazů u soudu její výsledky neobstojí. Policisté však na krevní testy neposílají automaticky každého, komu naměří alkohol v dechu. „Odborné měření dle podmínek ČMI (Českého metrologického institutu, pozn. red.) by mělo být dostatečné i pro případné trestní řízení v souvislosti s paragrafem 247 trestního zákoníku, tedy ohrožení pod vlivem návykové látky,“ uvádí k tomu mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán.

Přístroje Dräger, které policisté pro měření hladiny alkoholu v dechu používají, jsou certifikované a jejich spolehlivost je vysoká. Navíc policie v případě kladné hodnoty provádí s odstupem alespoň pěti minut opakované měření. Dříve časté námitky řidičů, že přístroje neměří přesně, prý už dnes neplatí.

„Za posledních pět let jsem se nesetkal s tím, že by měl přístroj špatnou kalibraci. Na to si policisté dávají dobrý pozor. Stávalo se to dříve a měření pak bylo možno takto zpochybnit,“ uvádí Biňovec.

Přestupková komise se spokojí s výsledky z dechu

Spolehlivost přístroje je tak vysoká, že policisté na testy z krve či moči posílají jen některé z řidičů, kteří „nadýchají“. Mezi šest důvodů, proč požadovat testy, patří i podezření na trestný čin. To je automaticky ve chvíli, kdy řidič nadýchá kolem jednoho promile. I při nižších hodnotách může policista trvat na zkoušce z krve nebo moči, třeba když se dvě hodnoty naměřené v dechu liší o více než deset procent. O krevní zkoušku může požádat také řidič.

Kdy dechová zkouška nestačí

Policie pošle řidiče po pozitivní dechové zkoušce k lékaři na vyšetření krve nebo moči v těchto případech:

 • Dechová zkouška byla provedená jednorázovou detekční trubičkou, která nesplňuje podmínky dané právním předpisem
 • Rozdíl dvou měření je větší než 10 %, a to i po opakovaném měření
 • Žádá o to řidič
 • Řidič odmítne výsledek dechové zkoušky
 • Je podezření ze spáchání trestného činu
 • Policista to považuje za nutné vzhledem k okolnostem

Zdroj: Policie ČR

Zatímco přestupkové komisi výsledky z Drägeru stačí, u soudu je to problém. Zvlášť když je naměřená hodnota jen o málo vyšší než jedno promile, což je hranice mezi přestupkem a trestným činem.

„Výsledek provedené dechové zkoušky sice sám o sobě ke spolehlivému závěru o vině trestným činem ohrožení pod vlivem návykové látky podle paragrafu 274 odst. 1 trestního zákoníku bez dalšího nepostačuje,“ konstatoval Nejvyšší soud.

Zároveň však dodal, že výsledek dechové zkoušky mohou podpořit další důkazy, například způsob jízdy, celkové chování řidiče nebo vyšetření jeho stavu lékařem. Nejvyšší soud to uvedl v roce 2011 v případě opilého řidiče z Hodonínska, který odmítal přijmout verdikt o vině s tím, že mu neprovedli krevní zkoušku. Řidič svůj spor prohrál.

Soud musí hledat svědky

Biňovec zmínil, že ve sporných případech soudy zpravidla skutečně zkoumají i další důkazy. „Například svědectví někoho, kdo s obviněným seděl v restauraci, účtenka z restaurace, pokud tam pil sám, posudek z oboru toxikologie, nebo další svědecké výpovědi,“ upřesnil.

Není přitom nutné, aby se na opilosti řidiče shodli všichni svědci. Stačí, že to uvedou někteří z nich. Přesně tak to bylo v případě, kterým se v lednu 2010 po dovolání obviněného zabýval Nejvyšší soud.

Mýtus o jednom promile

Hladina alkoholu 1 promile je obvykle považována za hranici mezi přestupkem a trestným činem. Nemusí to tak být vždy, hlavní slovo má soud.

Řidič, který v listopadu 2012 naboural u obce Libčice nad Vltavou, byl uznán vinným z trestného činu. V krvi mu přitom naměřili jen 0,94 promile alkoholu. Soud přihlédl k tomu, že auto nezvládl a v zatáčce vyletěl ze silnice. Jeho spolujezdkyně přitom zemřela. Dostal 15 měsíců natvrdo.

Muži z Královéhradecka naměřili policisté nejprve 1,57 a po chvíli dokonce 1,64 promile alkoholu v dechu. Odběr krve odmítl a později u soudu zdůrazňoval, že svědci, kteří s ním přišli do styku po převozu na lékařské vyšetření, ho nepopisovali jako opilého.

„Všichni se shodli na slušném chování obviněného a nikdo z nich nezmínil zásadní projevy svědčící pro podstatnější ovlivnění alkoholem. Ošetřující lékařka (...) na záchytné stanici, kam byl policisty převezen, po vyšetření do protokolu uvedla, že v orientačních testech obstál co do chování, které bylo označeno jako zdvořilé, s hbitou výbavou představ, měl bledé spojivky, normální zornice a ani nejevil nejistotu při chůzi po čáře,“ shrnul jeho slova soud.

Nejvyššímu soudu ale v lednu 2010 stačilo, že dechová zkouška byla pozitivní i opakovaně, a že opile vypadal bezprostředně po jízdě, i když u lékařky později ne.

Návod pro opilé řidiče?

Sázet na důkazní nouzi po odmítnutí krevní zkoušky se však přesto může vyplatit, jak ukázal případ policejního instruktora Karla Kadlece, jehož Obvodní soud pro Prahu 2 zprostil obžaloby právě proto, že důkazy pro jeho silnou opilost nad jedno promile nenašel. Dechová zkouška mu přitom ukázala 1,45 promile.

18. ledna 2016

„Od počátku jsem se podivoval nad tím, že pan obžalovaný odmítl odběr krve i moči a způsobil, že orgány činné v trestním řízení se dostaly do důkazní nouze,“ zmínil sice soudce Jiří Horký, přesto však Kadlece osvobodil (více zde). Rozhodnutí ještě není pravomocné, státní zástupce proti němu podal stížnost.

Kadlecův advokát Karel Brückler postup svého klienta nechtěl komentovat a nevyjádřil se ani k tomu, zda to nedává návod pro jiné řidiče, kteří by usedli za volant v silné opilosti a policie je při tom zadržela. „Bez komentáře. Na tuto vaši konkrétní otázku, nezlobte se, neodpovím,“ řekl.

Zda je postup policejního důstojníka a bývalého instruktora střelby a munice Policejní akademie návodem pro ostatní opilé řidiče, nechce komentovat ani policie. Mluvčí Bocán uvedl, že ke konkrétnímu posuzování případů před soudem se nemůže vyjadřovat.

21. prosince 2015

Jestliže v Německu řeknete, že jste hrdý Němec, už jste ultrapravičák, řekl Landa

 • Nejčtenější

Hledaní chlapci na Kutnohorsku zemřeli, napsala matka jednoho z nich

Tragický konec má nejspíš pátrání po dvou chlapcích na Kutnohorsku. Matka jednoho z nich oznámila v pátek večer na...

Anální výplachy, Takešiho hrad. Lidé si v mapách utahují z Okamurova domu

Předseda SPD Tomio Okamura si staví na pražském Břevnově netradiční dům. Tvoří ho válcové tubusy a na povolení od úřadů...

V Česku udeřily bouřky. Hasiči měli přes 600 výjezdů, hlavně odčerpávali vodu

Nad Českem v pátek udeřily bouřky, hasiči vyjížděli k zatopeným sklepům i lagunám na silnici. Na východě Čech déšť...

Něco uhořelo i vyskákalo. Policie šetří rasistický text o tragickém požáru

Policie prošetřuje nedělní rasistický článek serveru VlasteneckéNoviny.cz o požáru v panelovém domě v Bohumíně....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Divoká koronapárty na chorvatském Pagu. Nakažení Češi pili z jednoho kýblu

Premium Jel do Chorvatska, užil si párty na ostrově Pag a nakazil se koronavirem. Tak dopadla dovolená Kamila Zvoníčka. „Byl...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

 • Další z rubriky

V českých městech se demonstrovalo proti policejním zásahům v Bělorusku

U pražského Klementina se v sobotu odpoledne sešly více než čtyři stovky lidí. Demonstrovali tak proti aktuální situaci...

Problém s omluvou má i Filip. Odvolal se proti rozhodnutí o Fajtovi

Předseda KSČM Vojtěch Filip podal odvolání proti červnovému rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, podle kterého se má...

Malostranský zápisník: Vondra zažívá, co nepotkalo ani Beatles

Premium Proč ani rozevlátý zevnějšek neodradil fanoušky Alexandra Vondry? Kdy po koblihách přijdou notebooky a sporťáky? Jak se...

Do Česka se od západu žene déšť, hrozí rozvodnění toků i zatopení sklepů

Česko zasáhnou v sobotu odpoledne další přívalové deště. Ojediněle se mohou vyskytnout silné bouřky. Meteorologové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...