Rittig či pokus o vraždu kadeřnice. Soudy budou mít napilno i v roce 2019

  13:39aktualizováno  13:39
Jaké případy přistanou na stůl českým soudcům v roce 2019? Městský soud v Praze bude nadále řešit kauzu jízdenek pro pražský dopravní podnik, bude také pokračovat případ takzvaných poslaneckých trafik. A premiér Andrej Babiš se bude přít kvůli svému jménu v registru agentů StB.

Praha 2.10.2018 David Rath - Tiskovka do senátu FOTO MAFRA Ladislav Křivan( Ladislav Krivan) | foto: MF DNES

1Lobbista Ivo Rittig

Jméno Rittig se začalo v médiích častěji objevovat v roce 2011 v souvislosti s kauzou jízdenek pro pražský dopravní podnik. Obžalobě v této kauze čelí 17 lidí. Za zjednání výhody a za zpronevěru hrozí části z nich pět až deset let vězení, za legalizaci výnosů z trestné činnosti pak maximálně osm let. Obviněni původně byli i bývalý pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS) a šéf firmy Crowsnest Antonín Vilímec, oba ale před zahájením procesu zemřeli.  Soud začal kauzu projednávat 16. října a pokračovat v ní bude i v roce 2019. 

V únoru 2017 pražský městský soud nepravomocně zprostil Rittiga a jeho právníky obžaloby z tunelování společnosti Oleo Chemical. V hlavním líčení se neprokázalo, že by dané skutky spáchali právě oni. 

Lobbista Ivo Rittig na chodbě Městského soudu v Praze (10. prosince 2018)

Lobbista Ivo Rittig na chodbě Městského soudu v Praze (10. prosince 2018)

V druhé větvi kauzy se soud zabýval tím, zda si Rittig za peníze vyvedené z Olea přes Kmeťovu firmu Cokeville Assets pořídil tři nemovitosti v Dubaji. Letos v září soud nepravomocně zprostil Rittiga i této obžaloby, osvobodil rovněž druhého obžalovaného Petra Michala, který podle kriminalistů zprostředkoval převod peněz. Soud před tím také zopakoval, že se dvojice nepodílela na tunelování Olea. Státní zástupce Adam Borgula podal návrh na obnovu řízení v kauze tunelování Oleo Chemical s tím, že získal nové důkazy, které mohou změnit rozhodnutí. Jeho žádosti soud nevyhověl

Další kauzou, ve které Rittig figuruje, je únik informací z Bezpečnostní informační služby. V případu, který souvisí se zásahem na Úřadu vlády v červnu 2013, jsou vedle Rittiga a jeho obchodního partnera Tomáše Jindry obžalováni bývalá ředitelka kabinetu premiéra Jana Nečasová (dříve Nagyová) a právník David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal. Rittig s Michalem dostali loni v lednu desetiměsíční podmínku, Nagyová podmíněný trest v délce 1,5 roku. Na podzim 2017 pražský vrchní soud rozsudek zrušil a nařídil věc znovu projednat.

2Vytunelovaná Mostecká uhelná společnost

Příští rok přinese pokračování započatého soudu v kauze údajného tunelování a podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti. 

Obžaloba viní Antonína Koláčka, Jiřího Diviše, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Marka Čmejlu z toho, že ovládli MUS jejími vlastními penězi a podvedli stát jakožto menšinového akcionáře.  Dva z obžalovaných již dříve pravomocně odsoudil švýcarský soud.

Česku údajně způsobili podvodem a zneužitím obchodních informací škodu nejméně 3,2 miliardy korun. 

3Trafiky opět v lednu

V lednu 2019 bude soud pokračovat v kauze takzvaných trafik pro poslance ODS. V případu, který v roce 2013 přispěl k pádu vlády, čelí vedle Nečase obžalobě z podplácení také jeho žena Jana (dříve Nagyová) a někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček. 

Jana Nečasová přišla k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 přednést svoji závěrečnou...

Jana Nečasová přišla k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 přednést svoji závěrečnou řeč v dobré náladě (15. listopadu 2017).

Státní zástupce tvrdí, že v roce 2012 přislíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Poté, co byl balíček schválen, se Šnajdr stal předsedou dozorčí rady Čepra a Fuksa členem představenstva Českého Aeroholdingu.

4Pře o bezpečnostní prověrku hradního kancléře

Ke konci ledna 2019 začne Městský soud v Praze projednávat kauzy kancléře Vratislava Mynáře, který podal žalobu na Národní bezpečnostní úřad kvůli neudělení bezpečnostní prověrky nejvyššího stupně. 

Soudkyně chtěla případ začít řešit ještě před Vánoci, kvůli kolizi případů Mynářova právníka byl soud odročen až na leden 2019. Kancléř podal na NBÚ žalobu poté, co neuspěl u úřadu s rozkladem. NBÚ neudělil Mynáři bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné v roce 2015. 

5Rath a korupční kauzy

Krajský soud v Praze začne v polovině ledna projednávat takzvanou druhou větev korupční kauzy bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. V případu je obžalováno devět lidí a osm společností. Týká se zejména přijetí úplatků, podplácení, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletich při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie.

Skupinu státní zastupitelství viní z údajné manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic, konkrétně rekonstrukcí či výstavby pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Celkem šlo o zakázky za více než 700 milionů korun. Obžalovaní v druhé části korupční kauzy podle vyšetřovatelů požadovali úplatky za 66,4 milionu korun, z toho údajně převzali 3,4 milionu korun.

V takzvané první větvi kauzy potrestal na konci června Krajský soud v Praze Ratha za korupci v souvislosti se zakázkami Středočeského kraje 8,5 lety vězení. O rok nižší trest dostali manželé Kottovi, kteří podle spisu machinace s tendry organizovali. Zbylé obžalované potrestal soud podmíněnými i nepodmíněnými tresty.

6Doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Královéhradecký soud poslal v říjnu 2018 na doživotí za mříže exmanžele Janákovy.Osmadvacetiletou ženu a o dva roky staršího muže potrestal za loupežnou vraždu muže u Lázní Bělohrad na Jičínsku, za přípravu či pokusy vražd dalších tří lidí a za nedovolené ozbrojování. Jejich komplic dostal osm let vězení. 

Komplic, třiačtyřicetiletý Martin Herzán, po dohodě s Janákovými pojistil pro případ úrazu či úmrtí třicetiletého muže, aby z jeho smrti měli peníze. Podle obžaloby manžele k likvidaci pojištěného naváděl. Své činy chtěli maskovat jako dopravní nehody. 

Rozhodující pro uložení doživotí byly závěry znaleckého posudku z oboru psychologie, z nichž vyplynulo, že resocializace u Janákových je těžká nebo spíše vyloučená. Janákovi jsou viněni z přípravy dalších dvou vražd, oběťmi měli být muži, které si vybrali na internetu a pod záminkou nabídky sběratelských předmětů je chtěli vylákat na odlehlá místa a zabít je. Jeden na schůzku přijet nemohl a druhý si zachránil život tím, že zavolal, že nemá peníze a nabízené předměty chce nejprve vidět.

Rozsudek není pravomocný, soud by se měl kauzou zabývat znovu na začátku příštího roku. 

7Kauza Nečesaného a pokusu o vraždu

Lukáš Nečesaný obžalovaný z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích podal v polovině prosince 2018 ústavní stížnost. Advokát Zdeněk Koudelka označil případ za debakl obecného soudnictví, jeho klient je podle něj obětí války Vrchního soudu v Praze s Nejvyšším soudem. 

Pražský vrchní soud na konci listopadu znovu zrušil rozsudek, který Nečesaného zprošťoval viny. Případ z roku 2013 tak bude muset pošesté řešit krajský soud. Nové líčení má nařídit Krajský soud v Hradci Králové do poloviny roku 2019.

Obžaloba tvrdí, že 21. února 2013 udeřil tehdy dvacetiletý student gymnázia Nečesaný kadeřnici několikrát do hlavy polenem a sebral jí přes 10 tisíc korun z tržby a peněženky. Vážně zraněnou ženu našel její syn, život jí zachránili lékaři královéhradecké nemocnice.

8Babiš v registru agentů StB

Evropský soud pro lidská práva na začátku prosince 2018 odmítl žalobu českého premiéra Andreje Babiše na Slovensko ve sporu o evidenci ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti.

Na evropský soud se Babiš obrátil letos v létě. Premiér tvrdí, že je veden jako agent StB neoprávněně. Zažaloval kvůli tomu dříve slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Slovenské soudy daly nejprve Babišovi za pravdu, verdikty ale zrušil ústavní soud. Na evropský soud se premiér obrátil, když neuspěl s dovoláním k nejvyššímu soudu. 

Andrej Babiš je přesvědčen, že pravda je na jeho straně a uvedl, že spor pro něj tak nekončí. Je tedy pravděpodobné, že otázka premiéra Babiše v registru agentů StB se bude řešit také v roce 2019. 

9Hidžáb ve škole u Nejvyššího soudu

Pražský městský soud pravomocně již v roce 2017 zamítl žalobu somálské dívky na střední zdravotnickou školu, s níž vedla spor o nošení hidžábu ve výuce. Cizinka v žalobě tvrdí, že ji škola nepřímo diskriminovala, protože jí zakázala nosit na hlavě šátek. Požadovala omluvu a odškodnění 60 tisíc korun. 

Celá kauza ovšem v lednu 2018 zamířila k Nejvyššímu soudu, kam podal advokátka cizinky podala dovolání. Rozhodnutí soudu by pomohlo vytvořit judikaturu pro podobné případy v budoucnosti.

Úřad by měl o kauze rozhodnout podle informací serveru iDNES.cz až v příštím roce.

10Soudy a kauza H-System

V létě letošního roku klienti H-Systemu definitivně prohráli spor s insolvenčním správcem. Nejvyšší soud tehdy jim nařídil do měsíce vyklidit osm bytových domů, ve kterých žijí. Soudce rozhodování připodobnil ke hledání nejlepší z nejhorších variant.

Vyklidit byty v Horoměřicích u Prahy nakonec lidé z družstva Svatopluk nemuseli.Vykonavatelnost červencového rozhodnutí Nejvyššího soudu Ústavní soud odložil v srpnu do doby, než kauzu z podnětu družstva sám přezkoumá.

V listopadu se o kauze H-System mluvilo také v souvislosti s prohlášením ministra spravedlnosti Jana Kněžínka. Ten uvedl, že se dohodl na odškodnění za neúměrně dlouhé trestní řízení přibližně s šedesátkou členů sdružení Maják, v němž je část klientů zkrachovalého H-Systemu. Za neúměrně dlouhé trestní řízení dostane každý z nich v průměru sto tisíc korun, stát zaplatí celkem 6,3 milionu Kč. Členové Majáku po odškodnění vezmou zpět své žaloby.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Mohlo by se to stát komukoliv, říká Feri. Za napadením vidí politické důvody

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslanec TOP 09 Dominik Feri se po víkendovém incidentu, kdy ho napadli dva muži, objevil na půdě Poslanecké sněmovny....

Fiala se omluvil poslankyni, o níž řekl, že je možná zamilovaná do Klause

Poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková , která nehlasovala pro odvolání...

Šéf občanských demokratů Petr Fiala ve Sněmovně řekl, že se osobně omluvil poslankyni Zuzaně Majerové Zahradníkové za...

Pokud vláda nepožádá o důvěru, chtějí lidovci hlasovat o nedůvěře k ní

Nový předseda KDU-ČSL Marek Výborný (29. března 2019)

Vláda Andreje Babiše by podle opozičních lidovců po ohlášených výměnách několika ministrů sama měla požádat o důvěru...

Najdete na iDNES.cz