Soudruh Castro žije a bude žít!

  1:00aktualizováno  1:00
V SSSR se máme lépe než kdekoliv jinde, řekl mi v létě roku 1990 jeden Čukča na Čukotce. "Máme vždy dost chleba, salámu i vodky. A naše sovětské vlaky jezdí rychleji než vlaky americké," pravil. Nikdy žádný vlak na vlastní oči neviděl, ale věřil, že žije v ráji. S Kubou je to stejné.

Po pádu režimu přijde krátký ekonomický chaos. Lidé budou vzpomínat na Fidela. | foto: Reuters

Zastánci Fidela Castra opakují: Lidé na ostrově ho milují, jen se jich optejte! A opálení západní turisté se po mojitovo-doutníkové kúře často vracejí domů s kacířským dojmem, že tamní komunisté jsou vlastně docela hodní.

Je to stejný nesmysl jako názory onoho Čukči. Kuba je jednou z mála posledních rezervací, kde komunisté odmítají přiznat porážku. SSSR se dávno rozpadl a po vládě tupých stranických bossů tam neštěkne ani pes – Castra čeká to samé, Kubánci ho nakonec s gustem vyškrtnou ze svých dějin. Pravda, zřejmě to potrvá ještě hodně dlouho.

V úterý soudruh Fidel vyhlásil, že po bezmála půl století opustí post vůdce zeleného ostrova. Co z toho plyne? Třeba to, že měl počkat ještě půl roku do amerických voleb, pak by dohnal královnu Alžbětu II. – za její vlády se vystřídalo již 11 premiérů, on zatím v úřadě přežil jen 10 amerických prezidentů.

Tedy: Castrův odchod bezprostředně neznamená skoro nic – celá jeho mašinerie bude fungovat dál a jeho bratr Raúl půjde zjevně v jeho stopách. Přesto jde o významný mezník, jehož význam ukáže až budoucnost – historici budou dost možná od úterka datovat proměnu ostrova a éru vedoucí k pádu jedné z posledních komunistických diktatur na světě. Stane se to, o tom není pochyb: Castro zkrátka začal polehoučku vyklízet pozice v říši, kterou stvořil. A historie dokazuje, že diktatury málokdy přežijí odchod těch, kteří je stvořili.

Vidět zelený ostrov a jeho modré moře v růžových barvách je snazší než pronést cokoliv pozitivního třeba o věčně ponurém Bělorusku panelových sídlišť, o dalším z mizejících ostrovů nesvobody. Rozdíl je však vážně pouze optický – ponořte se trochu hlouběji do spleti polorozpadlých domů Havany a můžete navštívit ženy a dívky s oteklýma očima, jejichž manželé či synové hnijí kvůli politickým přečinům ve vězení. Popojeďte trochu dál od uhlazených pláží, zahlédnete ekonomický i morální rozklad krachujícího systému.

Můžeme tedy prohlásil éru Fidela Castra za uzavřenou? Ne, rozhodně ne. Onen slogan "Castro žije a bude žít!" má v sobě bohužel ukrytu temnou hrozbu – je téměř jisté, že v budoucnu se Fidel alespoň na čas stane ještě opravdovým hrdinou a mučedníkem.

Totiž: i na Kubu jednou dorazí svoboda, ač to třeba bude trvat další dekádu. Může ji přinést převrat, masové nepokoje či postupné reformy osvícenějšího komunistického bosse, jemuž se vše nakonec (tak jako Gorbačovovi) vymkne z rukou. Po krátké euforii pak přijde éra chaosu a ekonomického kolapsu, neboť přesně tím prošly všechny postkomunistické země. Zabránit se tomu nedá – je to okamžik pravdy, kdy se ukáže, že onen "komunistický blahobyt" byl pouhý přelud a že zůstala prázdnota.

V tu chvíli se rozplyne část snů: Kubánci s hrůzou tak jako kdysi Češi zjistí, že za rok nebudou mít stejné limuzíny jako příbuzní v Miami (v Mnichově) a že dohnat ekonomicky civilizovaný svět bude trvat desítky let. A ze všech stran se najednou bude ozývat: Jó, to za Fidela, to byl život! Tedy pozor, nepohřbívejme ještě Castra. Komunisté mají tuhý kořínek. Nakonec však naštěstí vždy prohrají.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ilustrační snímek

Některým senátorům hrozí pokuta, protože včas nedodali majetkové přiznání, což jsou ke konci června povinni všichni...

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz