Soudní kalendář 2018: padnout mají rozsudky velkých českých kauz

  0:01aktualizováno  0:01
Příští rok nejspíš padnou rozsudky v některých velkých kauzách. Verdikt si zřejmě vyslechne současný liberecký hejtman Martin Půta, David Rath nebo exhejtmani z ČSSD Jana Vaňhová a Josef Novotný.

Příští rok nejspíš padnou rozsudky v některých velkých kauzách. Svůj verdikt si asi vyslechne i David Rath. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) dostal obžalobu ve své korupční kauze téměř jako „vánoční dárek“. Státní zástupce ji podal 21. prosince. K soudu se tak dostane jeden z nejstarších stále běžících policejních velkých případů.

Hejtmana Půtu posílá státní zástupce k soudu za dotace, on vinu odmítá

Oblíbený hejtman

Půta mezitím uspěl ve dvou volbách – krajských i sněmovních. Mandátu poslance se nakonec vzdal, takže nemá imunitu. Lidé v Libereckém kraji nicméně svému hejtmanovi věří a věří si i Půta sám. Vždy mu vadilo, že psaní obžaloby tak dlouho trvá. Státní zástupce Radim Kadlček podal obžalobu víc než tři roky po obvinění Půty.

Hejtman je podezřelý, že vzal statisícový úplatek za pomoc pochybnému evropskému projektu přestavby libereckého kostela na geotermální centrum. On sám vinu odmítá. Připouští jedinou chybu – že se scházel se spoluobviněnými u čerpacích stanic. Soudní proces se v Liberci uskuteční příští rok.

Nechápu, že kauza Rath není uzavřená, diví se exšéf protikorupční policie

Nekonečný Rath

Zatímco Půta asi doopravdy usiluje o to, aby se jeho kauza hnula, David Rath se chová přesně opačně. Pro ty, kteří už ztratili nit: projednává se námitka, kterou Rath podal proti svému soudci Robertu Pacovskému. Přednášel ji v říjnu několik dní vcelku.

Středočeský soud Rathovu námitku zamítl a Rath si samozřejmě stěžoval k Vrchnímu soudu v Praze. Podpořili ho i další spoluobžalovaní.

„Máme tady devět stížností proti rozhodnutí doktora Pacovského o námitce. Na jejich odůvodnění zatím čekáme. Kromě nich jsou tu ještě další dvě stížnosti proti zajištění majetku od manželů Kottových. Bude to všechno rozhodovat jeden senát najednou. Předpokládám rozhodnutí v lednu nebo v únoru,“ uvedla mluvčí vrchního soudu Simona Heranová.

Loni se už celé letité řízení překlopilo hodně směrem k Rathově prohře, protože Nejvyšší soud v Brně podržel hlavní důkaz, tedy odposlechy.

Pelta a sport

Ve sledovaném případu manipulace se sportovními dotacemi policie stále vyslýchá svědky. Mezi obviněnými jsou nejmocnější muži českého sportu Miroslav Jansta a Miroslav Pelta. „Teď probíhaly výslechy, před Vánocemi byla přestávka. Předpokládám, že ta kauza bude ještě nějakou dobu trvat, když se týká investičních i neinvestičních dotací,“ uvedl včera advokát Prokop Beneš, který v ní hájí Českou unii sportu v čele s Janstou.

Rodina Nečesaných

Tady se může role obrátit. Zatímco doposud chodil k soudu podporovat otec Luděk Nečesaný syna Lukáše, teď mu to může syn oplatit.

Soud zprostil Lukáše Nečesaného obžaloby, pak musel tišit jásot rodiny

Nečesaný starší v půli ledna stane před soudem kvůli obžalobě z korupce v liberecké nemocnici.

Policie viní šéfa krajské nemocnice Nečesaného z toho, že přijímal úplatky od dodavatelů nemocnice. Měly jít přes poradenskou firmu Sarmed, která je napsána na jeho manželku.

Pokud jde o Lukáše Nečesaného, ten byl v listopadu v Hradci Králové zproštěn viny po několikaletém soudním kolečku. Nečesaný byl souzen z pokusu o loupežnou vraždu v kadeřnictví v Hořicích. Zproštění musí ještě potvrdit Vrchní soud v Praze, který však ještě jednání nenařídil.

Němci vydali exsenátora Nováka ke stíhání do Česka. Už je na svobodě

Novákův sever

Příští rok bude pokračovat i vyšetřování zneužití evropských dotací na severu Čech v programu ROP Severozápad. Tam je obviněno 26 lidí včetně bývalé ústecké hejtmanky Jany Vaňhové a karlovarského exhejtmana Josefa Novotného – oba z ČSSD. Nejznámějším z nich je asi bývalý senátor za ODS Alexandr Novák. České justici se podařilo dosáhnout jeho vydání z Německa, ale Novák s policií nespolupracuje.

„Někteří obvinění, kteří dosud nevypovídali, projevili zájem promluvit,“ řekl před Vánocemi obhájce jednoho z obviněných Jaroslav Ortman. Jde o celkem obvyklou taktiku, kdy obvinění nejprve výpověď odepřou a sondují, co na ně policie má. V určitém okamžiku se rozhodnou, že promluví, aby se obhájili.

Rittigovy jízdenky

Příští rok by měl rovněž začít proces s lobbistou Ivo Rittigem v jeho asi nejznámější kauze jízdenek pražského dopravního podniku.

Bývalý detektiv Komárek spojil před soudem kauzu Čapí hnízdo s Rittigem

Obžalobu podal státní zástupce Adam Borgula v listopadu. Zjednodušeně řečeno, z každé předražené papírové i SMS jízdenky putovaly dle obvinění peníze do spřízněných Rittigových firem. Obviněn je i bývalý ředitel dopravního podniku Martin Dvořák.

Kromě toho by měl v roce 2018 pokračovat proces kvůli zakázkám České pošty, ve které je obžalována i firma Agrotec z holdingu Agrofert.

Žalobce se bude také dál snažit dostat před soud bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého, který se omlouvá kvůli nemoci.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. ČSSD ji podrží, KSČM se zdrží hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých čtvrtečních ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru....

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Vzduch z Afriky je suchý, silné bouřky nepřijdou, říkají meteorologové

Výkopový dělník se ochlazuje při práci v centru Brna. (26. června 2019)

Středa má být nejteplejším dnem od začátku roku. Vedro zavinil horký vzduch proudící z Afriky, řekl v Rozstřelu...

Soud snížil tresty. Rath půjde na sedm let do vězení, manželé Kottovi na šest

Bývalý středočeský hejtman David Rath (uprostřed) prochází kolem novinářů při...

David Rath je vinen. Odvolací pražský vrchní soud rozhodl v takzvané první větvi korupční kauzy bývalého středočeského...

Válcují se zbytečným žvaněním, řekl Zeman k hlasování o nedůvěře vládě

Prezident Miloš Zeman při návštěvě městyse Vladislav na Vysočině

S despektem hodnotil prezident Miloš Zeman při návštěvě Vysočiny mimořádnou schůzi, kterou vyvolaly opoziční strany...

Najdete na iDNES.cz